Další testovací Jieshuo je k dispozici, přináší několik oprav a jedno vylepšení

Po dvou týdnech jsem tady opět s další beta verzí, které už můžeme pracovně říkat předfinální. Z vývojového cyklu je patrné, že vždy na začátku kalendářního měsíce oficiálně na Githubu vychází ostrá verze, takže z logiky věci vyplývá, že nynější beta je vlastně takový release candidate, tedy kandidát na vydání. Testovací sestavení z minulého týdne jsem záměrně vynechal, jelikož se objevily problémy v podobě vyšší spotřeby energie a také nutnosti zadávat kód PIN nebo vytáčet telefonní čísla dvojitým poklepáním, místo klasického zvednutí prstu z obrazovky.

Dle aktuální zprávy autora však toto údajně není chyba, ale záměr, aby nedocházelo k přehmatům právě během zadávání bezpečnostního kódu. Takže, těžko říci, jak to bude ve finální verzi, ale prozatím musíte počítat s dvojitým poklepem. Jestliže by vám tato změna vadila, zůstaňte prozatím na verzi 20230310, o níž jsem psal v předchozím článku. Pro ty z vás, kterým tato malá změna nevadí, mám nové vydání s číselným označením 20230324, jež přináší poměrně velké množství oprav a také jednu novou funkci.

Seznam změn následuje níže.

Change log pro sestavení 20230324

  • Opravena chyba, kdy nebylo možné používat vícedílná gesta,
  • Opraven problém s nekonzistentním čtením v rámci oznamovacího centra Huawei,
  • Opraven problém, kdy v určitých situacích nebylo ve shodě procházení dotykem se čtením aktuálního ukazatele indikátoru průběhu,
  • Optimalizován pohyb kurzoru v editačních polích,
  • Optimalizována strategie manipulace s fokusem během procházení stránek,
  • Opraven problém, kdy určitý obsah po najetí kurzoru nebyl správně aktualizován,
  • Optimalizován režim úspory energie,
  • Opravena chyba, která má za následek, že přepnutí jazyka způsobí neplatnost příkazu v důsledku nastavení nebo aktualizace jazykového prostředí,
  • Přidána podpora pro ovládání dotykových navigačních tlačítek obrazovky dlouhým stiskem, je nutné aktivovat korespondující volby v rámci nastavení programu, sekce pokročilá nastavení / nastavení operací.

Stažení a instalace

Pokud již nějakou z dřívějších testovacích verzí používáte, můžete provést standardní aktualizaci skrze apk instalační balíček, jenž přikládám níže.

Stáhnout Jieshuo Screen Reader 20230324 Public Beta (apk)

Jestliže žádnou beta verzi instalovanou nemáte, ale používáte plnou verzi aplikace (myšleno se všemi dostupnými službami), můžete rovněž klasicky aktualizovat, bez jakýchkoli dalších nutných kroků. Pokud ale využíváte sestavení s přídomkem Lite, neproběhne standardní update, ale tato beta se vám nainstaluje souběžně s odlehčenou verzí aplikace. To samozřejmě ničemu nevadí, v zařízení mohou bez potíží koexistovat obě varianty. Pouze mějte na paměti, že spuštěná může být vždy jen jedna.

Užívejte a těšte se na finální produkt, jenž podle mě spatří světlo světa již velmi brzy! Ten bude dostupný přímo v rámci repozitáře Github, tak jak jste na to zvyklí. Kdo nechce riskovat s testovacími buildy, nechť si počká na ten finální. Pro nadšence, kteří mají rádi ve svých zařízeních to nejnovější, mohu tuto beta verzi s klidem doporučit. Je už dobře odladěná a vhodná pro každodenní použití.AndroidJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.