Dejte šanci inovativnímu Commentary Screen Readeru (CSR), TalkBack pomalu umírá

Vážení čtenáři, jistě většina z vás ví, čím se intenzivně zabývám už celých osm měsíců. V článku Commentary Screen Reader – nový impuls v přístupnosti Androidu pro nevidomé jsem na jeho konci avizoval, že cesta bude ještě trnitá a dlouhá. Na mysli jsem tehdy měl především odstranění určitých nedodělků, zlepšení kompatibility s některými telefony a zejména kompletní přizpůsobení rozhraní aplikace pro potřeby českých uživatelů. Mohu slavnostně prohlásit, že momentálně aplikace netrpí žádnými výraznými nedostatky a rovněž česká lokalizace je zcela kompletní.

Taktéž se vyvíjel i český manuál odečítače, jenž nyní nabízí mnoho užitečných informací, především pro začátečníky. Nově byla přidána kapitola první spuštění, kterou byste si určitě měli před instalací pozorně pročíst. Vyhnete se tak případným obtížím během zahájení práce ihned po instalaci. Navíc jsou obsaženy i doporučení pro hladký a spolehlivý chod aplikace.

Rovněž byla zcela přepracována a výrazně rozšířena část pojednávající o úpravě textu, jelikož Commentary v tomto ohledu nabízí mnoho zajímavých možností. Neomezuje se jen na základní úpravu, jako tomu je v případě konkurenčního TalkBacku. Umožňuje pracovat i s tzv. needitovatelným textem, což jsou například články na internetu, příchozí elektronická pošta a jiné. Zkrátka je to text, který uživateli neumožňuje přímou úpravu v rámci editačního pole. TalkBack s tímto typem pracovat neumí, takže není možné provádět ani základní operace (kopírování, přesouvání, vkládání).

TalkBack se aktuálně v podstatě nehýbe z místa a to co Google provedl během půlročního vývoje, je skutečně ostuda. Nejen, že přidal naprosto neužitečný nesmysl v podobě inovovaných nápovědných textů pro tipy k použití, jež navíc nelze deaktivovat, ale navíc odstranil i mnoho funkcí, jež byly uživateli často chváleny a mnoho z nich je nutně potřebovalo ke každodenní práci. Týká se to jak lidí zcela nevidomých, tak i uživatelů se zbytky zraku.

K tomu si přičtěte ještě o kousek pomalejší reakce než doposud a rázem tu máme potápějící se produkt, jehož budoucnost je velice nejistá a použitelnost Androidu v poslední době spíše degraduje, než aby ji pozvedával na vyšší úroveň.

Proto je načase zbavit se starých zvyklostí a přejít na software, jenž má budoucnost a užitnou hodnotu.

Ačkoli se snažím o poměrně masivní propagaci, je dosti těžké konzervativního českého uživatele přesvědčit, aby se po letech odklonil od umírajícího softwaru a dal šanci něčemu sice hodně novému, ale zato mnohem lepšímu. Jisté předsudky mají lidé i ohledně původu aplikace. Zkrátka je jim jaksi proti srsti, že produkt pochází z Číny. Ano, tato země sice nemá příliš dobrou pověst kvůli porušování lidských práv a nastolenému politickému režimu, nicméně to neznamená, že všechno čínské je špatné. Ba naopak, občas to může být i mnohem lepší, než něco amerického, německého, francouzského nebo anglického.

Oproti „americkému“ TalkBacku nabízí Commentary Screen Reader mnoho integrovaných funkcí:

  • Možnost přizpůsobit si dotyková gesta (vhodné pro lidi s horší motorikou)
  • V podstatě na cokoli si nadefinovat klávesové zkratky
  • Funkce překladu textu, kdy je zdrojový jazyk rozpoznán automaticky
  • Vlastní modul fotoaparátu s možností rozpoznávat text, scenérie, zvířata, předměty i objekty
  • široké možnosti přizpůsobení skrze podrobná nastavení aplikace
  • zálohu/obnovu uživatelského nastavení, včetně uživatelem vytvořených gest, zvukových témat, hlasových povelů, historie schránky, oblíbených položek, nebo vlastních štítků
  • Přístup do databáze s doplňujícím obsahem, který zahrnuje například alternativní zvuková schémata, různé dodatečné pluginy pro vylepšení funkcí programu, uživateli sdílené balíčky s vlastními gesty a mnoho dalšího
  • Možnost tvorby jednoduchých poznámek s přímým ukládáním do cloudu
  • Možnost tvorby a sdílení štítků, jimiž lze označovat ovládací prvky bez textového popisu
  • Funkce časovače a plánování úloh
  • Hlasové diktování (česky umí, využívá vyhledávání Google) + hlasový asistent (funguje až po namluvení vlastních povelů), defaultně rozumí jen angličtině a čínštině.
  • Možnost řazení předčítaných oznámení do fronty
  • Možnost nechat si přečíst rychlý souhrn obdržených oznámení
  • Možnost navolit si pomocí bílé a černé listiny, která oznámení dostávat chceme a která nikoli

Oproti TalkBacku vychází CSR vstříc také uživatelům se zbytky zraku, jelikož dokáže vyhodnotit, kdy jeho asistenci člověk potřebuje a kdy nikoli. Rozpozná, zda je aktivní lupa a podle toho upozadí svou funkčnost. Jakmile se zvětšení vypne, dostane se jeho funkčnost opět do popředí.

To samé se děje i v případě použití braillských virtuálních klávesnic, viz popis v článku Commentary Screen Reader – nový impuls v přístupnosti Androidu pro nevidomé.

Zkrátka a dobře – Commentary pomáhá, ale neobtěžuje!

Podpora uživatelů a nákup licence

Základní použití odečítače je zdarma, za prémiové funkce (některé popsány výše) je nutné si připlatit.
Ceny ale nejsou nikterak vysoké a vzhledem ke snaze a každodennímu úsilí autora je rozhodně na místě tento dynamicky se rozvíjející projekt podpořit.

  • Jednoletá licence – 17 USD
  • Dvouletá licence – 30 USD
  • Tříletá licence – 43 USD

Na odečítači pracuje jeden člověk a víceméně každé dva dny vychází nová aktualizace, která opravuje stávající problémy a přidává nové funkce.

Jak jste si už asi všimli, zabývám se podporou a propagací tohoto produktu v naší zemi, což mimo jiné znamená, že neustále lidem zpřístupňuji nejnovější verze aplikace (včetně seznamu zapracovaných novinek) a taktéž realizuji její překlad do naší mateřštiny. Pomáhám i s nákupem/převodem licencí, když někdo nevládne anglickým jazykem, reportuji problémy a požadavky českých uživatelů. Zkrátka pomůžu se vším, co mou asistenci vyžaduje.

Nemusíte se tak obávat, že by vás někdo jak se říká hodil do vody a nechal na holičkách. V návodu je podrobně popsána spousta věcí, včetně registrace produktu a nákupu licence. Je v něm také e-mailový kontakt, na kterém mě můžete oslovit se žádostí o pomoc/podporu. Aktuální dění pak můžete sledovat na mém Twitteru (@MatejPlch).

Veškerý obsah, jenž souvisí s odečítačem obrazovky Commentary, si můžete stáhnout ze složky JSR na Sync.com.

Co se za půl roku vývoje podařilo vyřešit

  • Commentary již korektně spolupracuje s mobily od Samsungu (Android 10 + One UI 2.0) Na kompatibilitě s nižšími verzemi se pracuje.
  • Zapracováno korektní čtení českých znaků a symbolů
  • Vyřešen problém s neoddělováním slov mezerou (způsobeno adaptací pouze pro Čínu)
  • Implementován kompletní český překlad prostředí odečítače

Jaké má Commentary nedostatky

  • Využíváte-li hlasové diktování v rámci klávesnice Gboard, bude vám namluvený text ihned přečten, což působí jednak rušivě a mnohdy to má vliv i na výsledek rozpoznávání. Je to problém, který doposud nebyl vyřešen. Jestliže jste vlastníkem licence, je možno použít integrované hlasové diktování v rámci odečítače, jež tímto neduhem netrpí.
  • Některé funkce dosud podporují pouze anglické a čínské prostředí, viz hlasový asistent a určování polohy. Možnosti rozšiřování do jiných zemí jsou v Číně velmi omezené a tak je adaptace některých funkcí velmi pozvolná.
  • Pluginy, nástroje a doplňkový obsah nejsou přeloženy ani do angličtiny, takže s lokalizací do dalších jazyků prozatím není možno počítat. V seznamu dostupného obsahu je tak nutné využít funkci překladu, která je přímou součástí odečítače.
  • CSR si prozatím neumí zapamatovat poslední pozici focusu.
  • Podporuje pouze základní pohyb s externí klávesnicí, nejsou implementovány klávesové zkratky.
  • V případě použití hlasové syntézy Vocalizer/Acapela se objevuje problém s chybným vyčítáním některých číselných údajů Číslo 1 může být čteno jako jedna desetina, 10 jako deset setin, atd. Toto dávám opět za vinu čínštině, která zřejmě zachází s čísly poněkud jinak. Je zajímavé, že se tak neděje vždy a s ostatními syntézami je situace trochu lepší.

To je z negativ asi vše, co mě momentálně napadá.

Slovo závěrem

A jsme na konci dnešního pojednání. Sami jste se mohli přesvědčit, že jsem měl snahu o co největší objektivitu a zodpovědně jsem popsal i neduhy, jimiž CSR prozatím trpí. Autor projektu ale neustále pilně pracuje, takže všichni věříme, že postupně se tyto obtíže podaří odstranit. Pokud zápory porovnáme s klady, musí každý sportovně uznat, že pozitiva rozhodně převažují.

Jde o velikou inovaci na poli přístupnosti Androidu, kdy došlo k implementaci mnoha pokročilých funkcí. Google nás léta přesvědčoval, že to kvůli limitům systému samotného není možné.

Čínský vývojář nám ale ukázal, že cesta rozhodně existuje a kdyby se Google víc snažil, TalkBack by rozhodně ještě nemusel říct poslední slovo. Takto se ale nad ním stahují černá mračna.

Mnoho lidí již na Commentary přešlo a odečítač od Googlu tak za nějaký čas možná skončí zapomenut v propadlišti dějin. Americký gigant mu bohužel sám svou rezignací, liknavostí, laxním přístupem a nekomunikací pomalu kope hrob. Věřme, že Commentary má před sebou mnohem zářivější budoucnost a čeká ho ještě spousta let života.

Prozatím tomu všechny aspekty nasvědčují. Mezinárodní komunita kolem něj má k dnešnímu dni už 700 oficiálních členů a každý den se zhruba pět dalších připojí. Odečítač tedy roste opravdu raketově a já bych byl velice rád, kdyby se více prosadil i v naší zemi.

Tak zahoďte předsudky a vyzkoušejte něco nového!



AgoraAndroidCommentary Screen Reader


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.