Funkci JAWS Tandem čeká od roku 2022 změna

Již od roku 2008, tedy více než 13 let, je součástí odečítacího programu JAWS užitečná funkce JAWS Tandem, s jejíž pomocí mohou uživatelé JAWSu vzdáleně ovládat jiný počítač, na kterém je rovněž JAWS nainstalován, nebo si naopak nechat od jiného uživatele pomoci na svém počítači. 13 let je ve světě informačních technologií velmi dlouhá doba, během které se celá řada věci dramaticky změnila – mezi jinými i standardy zabezpečení a stejně tak i závažnost a četnost hrozeb, kterým při používání internetu denně čelíme.

Bezpečnost a zajištění soukromí uživatelů bere společnost Freedom Scientific, výrobce odečítacího programu JAWS, velmi vážně a v listopadu tohoto roku proto proaktivně nahradila zastarávající komunikační protokol SSL, využívaný funkcí JAWS Tandem, modernějším protokolem TLS, který plně splňuje soudobé nároky na zabezpečení šifrované komunikace v prostředí internetu. Modernizovaná funkce JAWS Tandem bude uživatelům k dispozici jak v rámci nové verze JAWS 2022, tak i pro starší verze JAWS 2021 a JAWS 2020. Lokalizace všech tří nových vydání právě probíhá a k dispozici pro české uživatele by měla být – půjde-li vše podle plánu – nejpozději do konce roku 2021. O vydání nových českých verzí bude uživatele firma GALOP, tuzemský distributor JAWSu, informovat všemi obvyklými kanály.

Od počátku roku 2022 pak bude funkce JAWS Tandem k dispozici výhradně prostřednictvím moderního protokolu – uživatelé starších verzí tedy budou muset svůj JAWS aktualizovat na některé z výše avizovaných nových vydání, budou-li chtít funkci JAWS Tandem i nadále využívat.

Základní informace, jak pomocí funkce JAWS Tandem propojit dva počítače, jsou popsány v článku Jak na vzdálené ovládání počítače prostřednictvím odečítače obrazovky na portálu Pélion. Podrobný popis funkce JAWS Tandem a jejich možností potom uživatelé JAWSu najdou přímo na svém počítači v nápovědě JAWSu v kapitole nadepsané – překvapivě 🙂 – JAWS Tandem.Freedom ScientificGALOPJAWSJAWS 2020JAWS 2021JAWS 2022Vispero


Michal Jungmann
Michal se výpočetní technice pro zrakově postižené věnuje celý svůj profesní život. Začínal v roce 1993 v rámci Střediska pro zrakově postižené DIAKONIE ČCE, kde rozbíhal jedny z prvních počítačových kurzů pro zrakově postižené v Česku, od roku 1996 je...