Google napravil, co v minulosti pokazil – český hlas je opět použitelný

Přátelé, konečně je to tady!

Google vyslyšel naše stížnosti a uvolnil verzi své syntézy, která je opět velice dobře použitelná! Pryč je usekávání prvních písmen slov či nevýraznost některých hlásek. Za sebe mohu pocitově říci, že hlas je i o něco čistší, než dříve a možná i malinko víc basovější.

Samozřejmě, americká výslovnost některých výrazů zůstává dál, včetně komolení i určitých anglických slov, například místo výslovnosti slova „mesič“ (message – zprávy) se dočkáte výrazu mesáž. Případně, místo slova „elements“ uslyšíte něco jako „elemánts“. Ale co už s tím. Je sice smutné, že americký gigant neumí naprogramovat správnou výslovnost ani některých anglických výrazů, když už je tedy syntéza má potřebu číst tak, jak se mají vyslovovat.

Hlavní je ale skutečnost, že naše dlouhodobé české bolístky byly konečně odstraněny! Protože mám informace, že mnoho uživatelů tento nový update ještě nemá, rozhodl jsem se zde uveřejnit odkazy na dostupné apk soubory. Aktualizace proběhla 14. a 15. prosince, takže se jedná o čerstvý update. Stahovat můžete z mého disku Google.

Jen připomínám, že podporován je Android ve verzi 8.0 a vyšší, tyto verze řečové syntézy jsou kompatibilní také s platformou Android TV.

Nezbývá než doufat, že to, co Google opravil, zase brzo nepokazí, a že nám kvalitní česká verze nějaký ten pátek vydrží! Je možné prohlásit, že kvalita se dostala na totožnou úroveň, která byla před několika lety. V době, než americký gigant začal do české varianty svého hlasu nesmyslně zasahovat.

Enjoy!Googleřečová syntéza


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.