iVysílání v kapse

Od jisté doby iVysílání neodmyslitelně patří mezi mé oblíbené mobilní aplikace. Je to aplikace, pomocí které můžete sledovat pořady ČT živě, ale i z archivu. Aplikace je krásně přístupná, u některých pořadů obsahuje i komentář pro zrakově znevýhodněné – tedy audio popis – a je zcela zdarma. Při jejím používání nezapomeňte zajistit svému zařízení přístup k internetu.

Orientace a ovládání

Uživatelské rozhraní není nijak rozsáhlé, jednotlivé ovládací prvky mají jednoduchou strukturu. V aplikaci se neztratíte a ovládání rychle dostanete pod kůži. iVysílání stačí stáhnout, spustit a hned můžete začít tento nástroj naplno využívat. Neřešíte žádnou registraci ani vytváření uživatelského účtu.

Aplikace je rozdělena do pěti sekcí za účelem lepší orientace. Jejich přepínání je umožněno ve spodní části obrazovky zvolením odpovídajícího panelu s příslušným názvem. Po rozkliknutí libovolné sekce dojde k automatické změně obsahu obrazovky – standardní jev, který znáte i z jiných aplikací.

Sekce k dispozici: Výběr, Kategorie, Televize, Hledání, Moje.

Popis jednotlivých sekcí

V sekci Výběr objevíte všechny výběrové pořady, které jsou populární mezi diváky nebo nedávno odvysílané. Kategorie slouží k prohlížení pořadů roztříděných do jednotlivých kategorií. Sekce Televize nabízí přehrávání živých vysílání kanálů ČT a vyčítání programu na zvolený datum. Hledání obsahuje vyhledávací textové pole, kde můžete vyhledávat co právě potřebujete podle klíčových slov nebo názvů jednotlivých pořadů ČT, pokud znáte název. Sekce Moje obsahuje všechny pořady, které máte rozkoukané (ty pořady, které jste začali sledovat, ale zatím nedokoukali do konce) či v oblíbených.

V sekci Výběr naleznete samostatné tlačítko Nastavení. To vás zavede do nastavení samotné aplikace, kde můžete řešit následující úkony:

  • Přehrávání : zde lze nastavovat kvalitu videa, titulky nebo zvukovou stopu,
  • Profil: zde můžete měnit vzhled aplikace,
  • O aplikaci: nabízí informace o aktuální verzi aplikace iVysílání a tlačítko pro nahlášení problému. Po jeho stisku se otevře formulář, kde napíšete svůj problém a odešlete přímo do České televize. Z osobní zkušenosti vím, že opravdu problémy řeší a na zaslané podněty reagují dost rychle.

Zvukový popis

Tato funkce způsobila, že se iVysílání stalo mou oblíbenou aplikací. Slouží totiž k přehrávání audio popisů pořadů právě pro zrakově znevýhodněné diváky. Pokud některý pořad obsahuje audio popis, nemusíte vůbec koukat na obrazovku. Hlasem je vám sdělováno, co se v právě přehrávaném pořadu zrovna děje.

Když zvukový popis v nastavení iVysílání povolíte volbou funkce pro nevidomé, automaticky se bude přehrávat u všech pořadů, které jím disponují. U pořadů, kde není, vyskočí hláška, jestli chcete pořad přehrát bez audio popisu. Nemám TV, nepotřebuji ji. Ale díky iVysílání a zvukovému popisu mohu na svém mobilu sledovat pořady na ČT i bez chytré TV s touhle specifickou funkcí.

Přehrávání pořadů

Vyhledáte si odpovídající pořad, který vás zajímá. Potvrdíte, ocitnete se v detailu pořadu. Při listování kurzorem nejdříve narazíte na tlačítko pro přidání pořadu do oblíbených, tedy do sekce Moje a do volby Oblíbené. Následuje tlačítko pro přehrání videa a poté anotace pořadu. Potvrdíte tlačítko Přehrát video. Ocitnete se na další obrazovce, kde máte na výběr několik možností. Tlačítkem Streamovat obraz můžete nastavit, kam chcete obraz z iVysílání posílat. Jestli třeba z mobilu do TV, do notebooku, přehrávat pomocí funkce AirPlay apod.

Když obrazovku se streamováním obrazu opustíte, vrátíte se o krok zpět na předchozí obrazovku Přehrát video. Vedle tlačítka pro nastavení streamování obrazu objevíte standardní tlačítko Přehrát. Po jeho stisku se začne zvolený pořad přehrávat v podobě videa. Následuje informace o délce pořadu, anotace pořadu. Informace o tom, kdy měl pořad premiéru a kdy a kde byl vyroben.

Tlačítko Pouze zvuk spustí pořad. Ale bez videa, jen v audiu. Vhodné pro nevidomé diváky, kteří obraz nepotřebují. Navíc pouhý zvuk tolik nezatěžuje internetové připojení. Stiskem tlačítka Like přidáte pořad do oblíbených.

Pokud chcete spustit živé vysílání některého kanálu ČT, zavítejte do sekce Televize. Zde si zvolte odpovídající kanál ČT. Dohledejte tlačítko Živě, které se nachází za seznamem všech dostupných kanálů ČT. Potvrdíte a živé vysílání se rozběhne. Pokud budete listovat kurzorem dál po obrazovce, můžete si prohlédnout aktuální seznam pořadů, které byli nebo teprve budou odvysílány ve zvolené datum. Primárně je vždy nastaveno aktuální datum.

Pokud přehráváte video nějakého pořadu a chcete ho pozastavit, musíte nejdřív poklepat prstem na obrazovku, kde odečítač obrazovky čte pouze textově video. Rozevře se nabídka s možnostmi, ale bude viditelná jen několik vteřin. Musíte stihnout najít tlačítko Pozastavit a ono tlačítko potvrdit. Objevil jsem však snadnější možnost pro pozastavení a opětovné přehrávání videa. Stačí použít kouzelné klepnutí, tedy poklepat dvěma prsty na displej.

Poznámka závěrem

U pořadu, který obsahuje audio popis pro zrakově znevýhodněné, jsem zkoušel přehrát pořad v módu pouze zvuk. Audio popis se nespustil. V případě, kdy jsem pořad pustil i s videem, došlo též k přehrání audio popisu. Buď nějaká chyba iVysílání, nebo jsem něco přehlédl v nastavení aplikace. Každopádně pro používání audio popisu musíte tuto volbu nejdříve poprvé zapnout. A to v nastavení, kvalita videa, titulky a zvukový popis. Zde pod nadpisem zvukový popis zvolte možnost pro nevidomé, pokud lze.

Aplikaci iVysílání mohu doporučit. Vy, co nemáte TV jako já a budete si chtít občas pustit nějaký pořad vysílaný v ČT s audio popisem, tento nástroj určitě oceníte. Škoda, že tato vychytávka funguje zatím pouze u ČT, ale ne u dalších stanic. Podobnou aplikaci třeba u TV Nova nebo dalších, jsem dosud neobjevil.

Aplikaci iVysílání používám na iPhone s operačním systémem iOS.iVysilani


Karel Giebisch
Karel se moderním technologiím pro zrakově znevýhodněné věnuje už řadu let. Je nevidomý, primárně pracuje s Apple produkty, ale nebrání se zabrousit i do oblasti operačních systémů Windows nebo Android.