Jak s VoiceOverem na Macu stáhnout a nainstalovat iOS aplikace, které již nejsou v App Storu

S aktualizací aplikace iTunes na verzi 12.7 přišli jableční uživatelé o možnost stahovat a instalovat přes počítač aplikace z App Storu do jejich iPhonu, iPadu, iPodu či Apple TV. Uživatelé se dále museli rozloučit s možností kopírovat přes iTunes z iOS zařízení do počítače vybrané aplikace ve formátu s příponou .ipa. Naštěstí ale v tomto ohledu není všem dnů konec. Apple totiž pro počítače Mac poskytuje poněkud méně známou a zcela s VoiceOverem přístupnou aplikaci Apple Configurator 2, která nám stále umožní následující:

  • Z Internetu do počítače v jejich aktuální verzistáhnout aplikace, které jsme si někdy dříve do některého z našich zařízení se systémem iOS pod daným účtem Apple ID nainstalovali, a které můžou ale také již nemusejí být v App Storu dostupné.
  • V počítači stažené aplikace ve formátu .ipa nainstalovat do připojeného iOS zařízení.
  • Stahovat z Internetu a instalovat je možné i aplikace, které přestaly fungovat s příchodem určité verze systému iOS. Nicméně pro jejich spuštění samozřejmě musíme mít zařízení se  starší verzí iOS, která je danou aplikací ještě podporována.

Co nám však Apple Configurator 2 neumožní?

  • Stáhnout z Internetu starší verze iOS aplikací. Starší verze si případně musíme obstarat od někoho, kdo si je dříve stihnul zazálohovat.
  • Aplikace kopírovat z iOS zařízení do počítače. Aplikace se totiž nestahují z iOS zařízení ale z Internetu.

Proč můžeme chtít stahovat iOS aplikace z Internetu do počítače?

  • Chceme si zálohovat aplikaci v aktuální verzi, která je pro VoiceOver dobře přístupná, a chceme se tak pojisti proti budoucím aktualizacím, jenž by aplikaci mohli znepřístupnit.
  • Chceme si aplikace dříve nainstalované do jednoho zařízení jednotlivě či hromadně nainstalovat přes počítač do jiného iOS zařízení.
  • Chceme aplikaci zálohovat pro případ, že z Internetu v budoucnu nebude dostupná již ani přes nástroj Apple Configurator 2 . To by se však stát nemělo. A je otázkou, jestli by Apple poté vůbec umožnil takto úplně nedostupnou aplikaci na iOS zařízení instalovat.

Instalace nástroje Apple Configurator 2

  1. Spusťte App Store, například tak, že v řádku nabídek, do něhož se dostanete zkratkou VO + M, vyberete nabídku „Apple“ a v ní vyberete „App Store“.
  2. Stiskněte Cmd +F, abyste se přesunuli do vyhledávacího pole, vepište tam „Apple Configurator“, a potvrďte Enterem.
  3. Zanořte se do výsledků hledání a stiskněte tlačítko „Získat“.
  4. Budete přesunuti do profilu aplikace Apple Configurator 2, kde opět stiskněte tlačítko „Získat“.
  5. Až se Apple Configurator 2 stáhne, tak jej spusťte ze složky Aplikace, do které se ve Finderu nejrychleji dostanete přes zkratku Cmd + Shift + A.

Příprava

  1. Po spuštění aplikace Apple Configurator 2je třeba se přihlásit do vašeho účtu Apple ID. To provedete z řádku nabídek zvolením nabídky „Account“ a v ní vybráním položky „Sign In…“.
  2. Zobrazí se klasický dialog žádající vaše přihlašovací údaje. Po jejich správném vyplnění a potvrzení je třeba chvíli počkat, než přihlášení proběhne.
  3. Přes kabel připojte vaše iOS zařízení k počítači. Mít iOS zařízení připojené je nutné i pro případ, že aplikace chcete stahovat jen do počítače.

Stažení aplikací ve formátu .ipa z Internetu do počítače

Jestliže chcete z Internetu do počítače stáhnout aplikace, které jste si někdy dříve do nějakého z vašich iOS zařízení už nainstalovali, a které můžou ale také nemusejí být v App Storu již dostupné, tak je postup následující:

  1. Spusťte nástroj Apple Configurator 2 a v jeho okně se zanořte do tabulky, která se nachází na úplném konci okna, a v této tabulce vyberte vaše iOS zařízení.
  2. Z tabulky se zase vynořte, poté se zanořte do Panelu nástrojů a stiskněte tam tlačítko „Add“. Toto tlačítko se rozbalí do menu, z něhož vyberte tlačítko „Apps“.
  3. Otevře se dialog pro výběr aplikací, v němž stiskněte přepínač „Seznamové zobrazení“. Napravo se pak bude nacházet tabulka všech aplikací, které jste si kdy pod aktuálně přihlášeným účtem Apple ID stáhli do nějakého vašeho iOS zařízení. Z této tabulky se vybírají ty aplikace, které chcete z Internetu stáhnout a do iOS zařízení nainstalovat. Je možné vybrat i více aplikací najednou stejným způsobem, jako se vybírá více souborů ve Finderu.
  4. Nyní je potřeba použít menší trik. Je nutné docílit toho, aby všechny požadované aplikace, které chcete do počítače z Internetu stáhnout, byly nejprve nainstalovány na vašem iOS zařízení. Důvod pro to bude objasněn v následujícím kroku. Pokud tedy některé požadované aplikace ještě nemáte na vašem iOS zařízení nainstalované, tak je zde v tabulce napravo vyberte a nainstalujte je tlačítkem „Add“, a poté zopakujte předchozí kroky jedna až tři, tedy tak, abyste se znova dostali na dialog pro vývěr aplikací. Následně opět vyberte požadované aplikace, které chcete do počítače z Internetu stáhnout.
  5. V tuto chvíli byste tedy měli mít všechny požadované aplikace ve vašem iOS zařízení nainstalované a měli byste se nacházet v dialogu, kde tyto aplikace budete mít vybrány k opětovné instalaci. Pokračujte tlačítkem „Add“. Jelikož se tímto pokusíte aplikace instalovat znovu, tak vyběhne kritické upozornění, že aplikace na zařízení již existují. Toto upozornění pozastaví proces instalace aplikací, což je přesně to, čeho jsme chtěli docílit, protože díky tomuto pozastavení instalace máte dostatek času na to, abyste právě instalované soubory aplikací s příponou .ipa vykopírovali z dočasné složky zmíněné v následujícím kroku.
  6. Dále se tedy musíte dostat do zmíněné dočasné složky, která se nachází v uživatelské složce “Knihovna“. Uživatelská složka „Knihovna“ je však ve výchozím stavu skryta. Nejprve ji tedy odkryjte následovně:
    1. Na složce vašeho uživatele, na níž se dostanete zkratkou Cmd + Shift + H, otevřete dialog voleb zobrazení zkratkou Cmd + J.
    2. Na konci tohoto dialogu voleb zobrazení najdete zaškrtávací políčko nazvané „Zobrazit složku Knihovna“. Toto políčko zaškrtněte. Poté byste již ve vaší uživatelské složce měli složku „Knihovna“ najít.
  7. Ve Finderu se přesuňte do složky „~/Knihovna/Group Containers/K36BKF7T3D.group.com.apple.configurator/Library/Caches/Assets/TemporaryItems/MobileApps/“. V této složce se nachází podsložka a v ní další, námi hledaná, dočasná podsložka. Obě podsložky mají poněkud obskurní název složený ze směsice písmen a číslic a jiné složky by tam neměly být. V této druhé podsložce již naleznete váš hledaný soubor aplikace s příponou .ipa. Tento soubor aplikace si tedy odtud zkopírujte do nějaké vlastní trvalé složky.
  8. Poté se vraťte do nástroje Apple Configurator 2, kde můžete pokračovat v instalaci stisknutím tlačítka „Skip App“. Pokud jste vybrali více aplikací k instalaci, tak se postup bude opakovat. V případě dalších aplikací tedy postupujte analogicky dle již zmíněného návodu popsaného v krocích pět až osm.

Instalace aplikací z Internetu, které již nemusejí být dostupné v App Storu

Jestliže chcete z Internetu do iOS zařízení znova nainstalovat aplikace, které jste si někdy dříve do nějakého z vašich iOS zařízení už nainstalovali, a které můžou ale také nemusejí být v App Storu již dostupné, tak je postup následující:

  1. Spusťte nástroj Apple Configurator 2 a v jeho okně se zanořte do tabulky, která se nachází na úplném konci okna, a v této tabulce vyberte vaše iOS zařízení.
  2. Z tabulky se zase vynořte, poté se zanořte do Panelu nástrojů a stiskněte tam tlačítko „Add“. Toto tlačítko se rozbalí do menu, z něhož vyberte tlačítko „Apps“.
  3. Otevře se dialog pro výběr aplikací, v němž stiskněte přepínač „Seznamové zobrazení“. Napravo se pak bude nacházet tabulka všech aplikací, které jste si kdy pod aktuálně přihlášeným účtem Apple ID stáhli do nějakého vašeho iOS zařízení. Z této tabulky vyberte ty aplikace, které chcete z Internetu stáhnout a do iOS zařízení nainstalovat. Je možné vybrat i více aplikací najednou stejným způsobem, jako se vybírá více souborů ve Finderu.
  4. Tlačítkem „Add“ spusťte instalaci zvolených aplikací. Pokud by vyběhlo kritické upozornění informující vás, že instalovaná aplikace v iOS zařízení již existuje, tak máte možnost ji buď nahradit, v takovém případě zvolíte tlačítko „Replace“, anebo její instalaci přeskočit, zvolíte tlačítko „Skip App“.

Instalace aplikací stažených do počítače

Pokud chcete přes nástroj Apple Configurator 2 do iOS zařízení nainstalovat aplikace dříve stažené do počítače, které jste si tam stáhli například pro účely zálohy, tak je postup takovýto:

  1. Přepněte se do nástroje Apple Configurator 2 a v jeho okně se zanořte do tabulky, která se nachází na úplném konci okna, a v této tabulce vyberte vaše iOS zařízení.
  2. Z tabulky se zase vynořte, poté se zanořte do Panelu nástrojů a stiskněte tam tlačítko „Add“. Toto tlačítko se rozbalí do menu, z něhož vyberte tlačítko „Apps“.
  3. Otevře se dialog, kde stiskněte tlačítko „Choose from my Mac…“.
  4. Otevře se další dialog pro vývěr souboru, kde tlačítkem „group, menu button “ vyberte seznamové zobrazení souborů zvolením položky „list“.
  5. Zanořte se do tabulky „napravo a vyberte dříve do počítače stažené aplikace, které chcete do iOS zařízení nainstalovat. Je možné vybrat i více aplikací najednou stejným způsobem, jako se vybírá více souborů ve Finderu.
  6. Tlačítkem „Add“ spusťte instalaci zvolených aplikací. Pokud by vyběhlo zmíněné kritické upozornění informující vás, že instalovaná aplikace v iOS zařízení již existuje, tak máte možnost ji buď nahradit, v takovém případě zvolíte tlačítko „Replace“, anebo její instalaci přeskočit, zvolíte tlačítko „Skip App“.

 



AppleiOSiPadiPhoneMacmacOS/OS XNástrojeTutoriályVoiceOver


Adam Samec
Jako nevidomý se zajímám o asistivní technologie pro zrakově postižené. Pracuji jako lektor a tester přístupnosti v Tyflokabinetu Praha. Mým hlavním zaměstnáním je však pozice programátora, konzultanta a testera přístupnosti v Microsoftu. V článcích se zaměřuji především na produkty značky...