Jieshuo 20230801: Experimentální verze přináší několik změn vizuálních a mnoho úprav pod kapotou

Přátelé, kamarádi, příznivci odečítače Jieshuo.

V dnešním článku bych vám rád představil aktualizaci, jež se rozhodně bude řadit mezi ty stěžejní. Vývojář se totiž po delší době odhodlal nejen ke změnám vizuálním, ale přikročil i ke spoustě optimalizací jak se říká pod kapotou. Nový update byl uvolněn již 31. července, avšak je označen jako experimentální, tudíž jsem článek záměrně pozdržel, abych mohl vše důkladně otestovat.

I když Li sám uvádí, že toto vydání může být velmi nestabilní, opak je pravdou! Mohu bezpečně prohlásit, že aplikace funguje naprosto bez problému a její optimalizace je výborná! Dle mého soudu prozatím asi nejlepší v celé historii vývoje. Ostatně to můžete sami ještě před aktualizací posoudit prostřednictvím zvukové demonstrační ukázky, kterou jsem kvůli dnešnímu příspěvku nahrál. Navíc je v ní také ukázáno, kde a jak byly provedeny avizované vizuální změny.

Stáhnout/přehrát zvukový podcast, formát .mp3

Kromě toho se v něm také dozvíte několik poměrně zásadních informací o používání víceprstých gest, což je oblast, kterou mnozí uživatelé často opomíjejí. Co se vizuálních změn týče, tak došlo k přeuspořádání některých nabídek v rámci nastavení aplikace, tak aby určité položky byly seskupeny pod jednou záložkou, což by mělo přispět k čitelnější logice jejich rozmístění. Například v hlavním nastavení se objevuje volba „více možností“, novou kategorii najdete i v rámci nastavení operací úplně nahoře, tato sdružuje volby korespondující s používáním a konfigurací gest.

Změn je tentokrát opravdu hodně, takže se na ně pojďme detailně podívat!

Change log pro verzi 20230801

Poznámka: Hierarchie uspořádání položek nastavení je stále ve vývojovém procesu, takže jejich finální rozmístění se může lišit.

 • Nahrazen engine pro rozpoznávání textu z obrázků,
 • Nahrazen engine pro ověřování formou posuvníků,
 • Optimalizována vestavěná hlasová syntéza Xunfei pro použití softwarem třetích stran,
 • Optimalizováno čtení emodži,
 • Optimalizována dvoukroková gesta – nově je můžete přepínat buďto přímo v globálním schématu gest a nebo v rámci daného schématu pro konkrétní aplikaci,
 • Optimalizováno nastavení hlasu – nově můžete v tomto rozhraní přímo otevřít korespondující nastavení určitého hlasového výstupu,
 • Optimalizovány záložky nastavení operací a pokročilá nastavení, některé položky uvnitř nabídek byly změněny,
 • Víceprstá gesta, dvoukroková gesta a okrajová gesta, byla přesunuta do záložky výchozího nastavení gest,
 • Opravena chyba, kdy byla oznámení z aplikace Telegram čtena příliš hlasitě,
 • Nově lze v menu operací zobrazit volby pro extrakci odkazu a pro uživatelské přizpůsobení fokusu,
 • Cloudové poznámky, režim čtení, textový editor a internetový prohlížeč, byly integrovány do nabídky „více možností“,
 • Opraven problém, kdy na vyšších verzích Androidu nebyla nahlas čtena délka ukončeného hovoru,
 • Optimalizována pravidla pohybu kurzoru v Jieshuo textovém editoru,

Další optimalizace budou brzy následovat!

Stažení a instalace

Jelikož se jedná o oficiální update, měl by se vám nabídnout zcela automaticky, jestliže máte aktivní příslušnou volbu. Pokud tomu tak není, můžete aktualizaci vyvolat ručně, skrze nabídku „stáhnout další zdroje / Jieshuo Screen Reader“. Jestliže by se ani tímto způsobem nepodařilo aktualizaci provést, z odkazů níže stáhněte instalační apk soubory a proveďte update pomocí těchto balíčků.

Kdybyste náhodou při používání narazili na jakýkoli problém, dejte mi prosím ihned vědět, abych mohl vše urgentně hlásit vývojáři. Rozhodně doporučuji všem aktualizovat, jelikož uživatelský zážitek z používání je opravdu nepopsatelný. Nárůst výkonu lze pozorovat úplně všude, ať už jde o rolování delších nabídek, automatické posouvání obsahu, procházení šviháním či pohybem prstu po obrazovce, psaní na dotykové klávesnici, spouštění aplikací, atd.

Jieshuo forever, enjoy!


Článek vyšel původně na webu androidbezzraku.wordpress.com.Android JieshuoJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.