Jieshuo International 20210615: Kompletní lokalizace a spousta nových funkcí!

Aktualizováno 21. 6. 2021

Tak ještě do třetice a snad již naposled! Včera byl vydán další opravný update aplikace, neboť jak se ukázalo, řešení chybné inicializace hlasových knihoven, jež bylo opravováno už ve verzi předchozí, nakonec nepřineslo kýžený efekt na mnoha zařízeních.

Někde si sice uživatelé na tento problém stěžovat přestali, mnozí se s ním však i nadále potýkali. I já jsem spadal do této skupiny a nechtěl jsem to tak nechat.

Jednak kvůli ostatním uživatelům Jieshuo, kteří mu nakonec přišli na chuť a každodenně jej používají a pak také kvůli sobě, protože nemám rád věci nedodělané a hotové jen napůl. Takže jsem se do toho společně s vývojářem pustil a stálo nás čtyřdenní úsilí, než jsme problému přišli na kloub.

Neslo se i v duchu nočních seancí, jelikož v Číně je velký časový posun a Li tak má v našich brzkých ranních hodinách už jasný a plně pracovní den.

Bylo to celé o různém zkoušení beta verzí a neustálém zasílání log protokolů, ale nakonec byla naše snaha korunována úspěchem! Nyní je tedy update kompletně doladěn a já vám mohu slíbit jeho stoprocentní funkčnost na všech zařízeních. Problém, jenž jsme řešili, tkvěl v tom, že mnoha uživatelům se po zapnutí telefonu odečítač vůbec nerozmluvil a fungovala pouze jeho zvuková zpětná vazba. Bylo nutné jej ukončit a znovu spustit, pak již vše pracovalo normálně.

Zajímavý na celé věci byl fakt, že toto se dělo pouze ve verzi mezinárodní, čínská varianta tyto nedostatky nevykazovala. Jedná se tedy již o druhý update veřejně vydané verze 614, tentokrát s koncovkou 620. Vzhledem k tomu, že se nejedná o nový oficiální release, ale jde pouze o opravný update, nenabídne se vám pravděpodobně tato verze automaticky ke stažení.

Pokud tomu tak bude, odkaz pro stažení opravné aktualizace najdete v sekci Stažení a instalace.

Když už jsme byli v těch opravách, tak jsem ještě finálně vylepšil český překlad nových funkcí. Jsou nyní srozumitelnější a lépe korespondují s originálním anglickým překladem.

Aktualizováno 16. 6. 2021

Objevily se dvě zásadní chyby, z nichž jedna se projevila také na mém zařízení. Možná, že jste ji zaregistrovali také.

Používám hlasovou syntézu od Acapely a po každém restartu telefonu nedojde k její korektní inicializaci, což má za následek, že odečítač se sice spustí, avšak bez hlasové odezvy. Pomůže vypnutí/opětovné zapnutí screen readeru, není to však příliš komfortní.

Naštěstí si Li tohoto problému povšimnul sám a vydal opravný update s koncovkou 615, jenž řeší dva neduhy. Konkrétně tedy řeší chybnou inicializaci hlasových knihoven při spuštění zařízení a také opravuje problém s nemožností procházet obsah šviháním směrem vzhůru.

Odkaz pro stažení opravné aktualizace najdete v sekci Stažení a instalace.

Původní článek

Přesně jak jsem včera avizoval, ve večerních hodinách jsme se po dalším měsíci vývoje dočkali nové verze odečítače. Tentokrát vám přinese jak kompletní překlady (český/slovenský), tak i množství nových funkcí!

Nejprve pár slov na úvod.

Jistě jste si všimli, že v poslední době se aktualizační cyklus dosti prodloužil a ne vždy jste s novou verzí dostali také plnohodnotný český/slovenský překlad. Li se k celé této situaci před pár dny vyjádřil. Velice se omlouval, že kvůli zdravotním problémům musel prodloužit časový úsek mezi jednotlivými aktualizacemi a taktéž uvolnění nových překladových souborů se díky tomuto opozdilo. Nicméně uvedl, že nyní je již v pořádku a opět by měl zahájit pravidelné čtrnáctidenní updaty. Dále se také nechal slyšet, že překlady se budou od nynějška aktualizovat až v případě, kdy se nahromadí větší množství nových funkcí. Díky tomu, že nebude muset zdrojové soubory chystat s každým vydáním nového updatu, bude mít více času na samotný vývoj. Aplikaci vyvíjí zcela sám, takže je tento přístup zcela pochopitelný.

Přehled novinek v aktuálním vydání aplikace

  • Přidána možnost definice klávesových zkratek pro dvojitý/trojitý stisk tlačítek ovládání hlasitosti
  • Přidána možnost přiřadit funkci tlačítkům ovládání hlasitosti v rámci zamykací obrazovky
  • Zpřístupněna funkce konfigurace tlačítek ovládání hlasitosti pro konkrétní aplikaci

Poznámka: Veškeré tyto volby naleznete v sekci „nastavení akcí/nastavení klávesových zkratek“.

Pozor! Určeno jen pro prémiové uživatele.

  • Optimalizován výkonný režim fokusu
  • V rámci plovoucí nabídky můžete nově přemisťovat jednotlivé položky tažením prstu
  • Implementován režim podrobného fokusu
  • Optimalizována funkce pořízení snímku obrazovky
  • Optimalizována funkce hlasové akcelerace
  • Byla zredukována nutná oprávnění a optimalizován provoz aplikace bez jejich udělení

Rozšířený režim fokusu

Chtěl bych se krátce zmínit o tomto novém vylepšení, které mě velmi zaujalo. Aktivovat jej můžete v rámci „nastavení akcí/nastavení rolování.“ Dal by se taktéž označit slovem podrobný, jelikož při aktivaci této položky opravdu ihned začnete zaznamenávat větší množství informací, jež jste dříve na svých obrazovkách neregistrovali. Tak například jsem si změny všiml hned v aplikaci Messenger, kdy je v seznamu aktivních kontaktů standardně vyslovováno pouze křestní jméno dotyčné osoby a její stav, tedy zda je právě aktivní.

Jestliže ale máte v seznamu například několik Janů, o kterého jde konkrétně poznáte až ve chvíli, kdy daný kontakt rozkliknete. Naproti tomu s aktivovaným rozšířeným režimem fokusu se dozvíte rovnou celé jméno daného uživatele, aniž byste museli kontakt poklepáním otevřít. Je to tedy velice praktické a usnadní vám to orientaci v seznamu lidí, kteří mají totožné křestní jméno.

Jistě nový režim pocítíte i jinde, tohle je zatím první zlepšení, kterého jsem si ihned po instalaci nové verze povšiml. Poznámka: Mám otestováno při navigaci šviháním, jak se chová průzkum dotykem prozatím netuším.

Stažení a instalace

Pokud již odečítač Jieshuo ve svém zařízení máte, můžete provést jeho automatickou aktualizaci. Stačí si jen v rámci pokročilého nastavení aplikace aktivovat volbu „povolit automatické aktualizace.“

Jestliže dosud Jieshuo nainstalované nemáte, je nutné si pořídit jeho APK balíček, díky němu pak můžete provést manuální instalaci.

Věřím, že se vám nový update bude líbit a že oceníte jeho užitečná vylepšení.

Pokud narazíte na jakékoli nedostatky nebo se jen budete chtít podělit o své dojmy, můžete tak učinit v našich mobilních konferencích, v komentářích přímo pod článkem a nebo nově také na Facebooku.

Užijte si nové funkce!


Článek Jieshuo International 20210615: Kompletní lokalizace a spousta nových funkcí! vyšel původně na webu Android bez zraku.AndroidJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.