Jieshuo International 20220305: Další přelomová aktualizace je venku!

Vývoj pádí kupředu mílovými kroky a proto vám předkládám informace o další aktualizaci čínského odečítače pro Android, která byla vydána včera. Tentokrát se opět nejedná o update, který by byl jak se říká do počtu, ale jde o release, jenž přináší několik zásadních změn. A to jak pod kapotou, tak i z hlediska integrovaných funkcí.

Nejprve bych rád zmínil aktualizaci jádra AndroLua+, což je programovací jazyk, v němž je Jieshuo napsáno. Toto s sebou přináší nejen podporu nových funkcí, ale další navýšení výkonu celé aplikace. Sám za sebe mohu potvrdit, že na mém zařízení s Androidem 11 a grafickou nadstavbou MIUI 12.5, došlo k velmi citelnému zrychlení odezvy. Zároveň mám pocit, že Jieshuo také lépe reaguje na vstupní povely uživatele, v tomto případě mám na mysli přesnější rozpoznávání dotykových gest. Je vidět, že vývojář v oblasti navyšování uživatelského komfortu při používání ještě stále neřekl poslední slovo, což je naprosto fantastické. Ukazuje nám tak, že i v rámci Androidu se dají limity stále překonávat a snaží se z tohoto systému vymáčknout opravdu maximum. Kéž by si tohoto všímal i sám Google a něco podobného nám přinesl i ve svém TalkBacku.

Dalším významným posunem v této aktualizaci je přechod na překladatelský engine společnosti Google. Až dosud byl využíván systém Baidu Translate, což je řekněme čínský ekvivalent. Není vůbec špatný, ale vzhledem k tomu, že funkci automatického překladu na svém zařízení hojně využívám a mám možnost přímého srovnání na svém notebooku právě s Googlem, si občas všímám ne úplně přesného překladu některých techničtějších frází. Proto přechod na Google velmi vítám a to i vzhledem k podpoře vyššího počtu jazyků. Již jsem otestoval a nové funkce překladu fungují velice dobře.

Pojďme nyní ke všem změnám, jež se v nejnovějším updatu odehrály.

Change log pro aktuální verzi

  • Optimalizována kompatibilita gest pro výběr slov v rámci vstupní metody Sogou
  • Opravena chyba, která způsobovala nefunkčnost některých importovaných gest
  • Optimalizována stabilita procházení v aplikaci WeChat
  • Vyřešen problém, kdy docházelo k umlčení některých hlasových syntéz v rámci příchozích hovorů
  • Překladatelský engine změněn na Google, testovací režim
  • Aktualizováno jádro AndroLua+ kvůli podpoře nových funkcí
  • Přidána nápověda pro lua/update AndroLua+

Stažení a instalace

Neustále bych se opakoval, takže jen krátce zmíním, že aktualizaci můžete nainstalovat buďto skrze aplikaci samotnou a nebo pomocí instalačního apk balíčku. V rámci screen readeru můžete sáhnout po možnosti instalace skrze funkci „stáhnout další zdroje“, případně se vám update nabídne sám, jestliže máte povoleny automatické aktualizace. Pokud holdujete fyzické přítomnosti souboru ve vašem zařízení, není problém si do něj aktualizaci nahrát z oficiálního umístění.

Stáhnout Jieshuo International 20220305 (repozitář Github)

Pár slov ale musím ztratit ohledně updatu samotného.

Jak jsem už nastínil výše, tentokrát se kromě integrace nových funkcí výrazněji zasáhlo také přímo do jádra odečítače, což s sebou může přinášet jisté obtíže, pokud přikročíte jen k běžné aktualizaci. Já jsem takto učinil a i po restartu zařízení se vyskytovaly dva následující problémy.

Tím prvním byly chyby v českém překladu, které jsem původně přičítal jeho špatné implementaci v nové verzi. Zmínit mohu například situaci v rámci nastavení řeči, kdy položky nastavení hlavního i sekundárního hlasového výstupu měly zcela totožný překlad.

Druhým, podstatně výraznějším nedostatkem, bylo zhoršené provádění některých gest, respektive reakce na ně. Mám na mysli například funkci automatického rolování, která nepracovala korektně a často docházelo k situaci, kdy se místo posunu na další část položek v rámci delších seznamů odehrál přesný opak, takže jste byli přemístěni na začátek dané obrazovky.

Proto jsem se rozhodl přikročit k čisté instalaci s následným obnovením nastavení ze své cloudové zálohy. Po tomto kroku již vše fungovalo naprosto korektně a to včetně českého překladu, který se tímto opět normalizoval.

Můj závěr je tedy takový, že v případě této aktualizace je čistá instalace více než vhodná.

Samozřejmě můžete vyzkoušet jen klasický update, ale počítejte s tím, že se aplikace může chovat nestandardně a nemusí pracovat zcela optimálně.

Pokud toto zaznamenáte, proveďte prosím nejprve kompletní reinstalaci a teprve poté, jestliže budete mít i nadále nějaké problémy, se na mě obraťte.

Užívejte!


Článek Jieshuo International 20220305: Další přelomová aktualizace je venku! vyšel původně na webu Android bez zraku.AndroidJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.