Jieshuo je opět stabilní, k dispozici je nová odlehčená verze Lite

Uplynulo 10 týdnů od doby, kdy jsem publikoval poslední článek o našem čínském screen readeru. Rozhodně to není o tom, že bych na vás zanevřel a nechtěl pokračovat ve své práci, ke které jsem se zavázal. Důvody, kvůli kterým se dnešní příspěvek tolik opozdil, byly v zásadě dva. Zaprvé jsem chtěl s textem počkat až na dobu, kdy bude aktuální vývojový cyklus dokončen, což se stalo před čtrnácti dny, třetího prosince. No a druhým důvodem je skutečnost, že mě postihly jisté zdravotní obtíže, takže jsem se dříve k napsání tohoto příspěvku nedostal.

Zabrousím nyní malinko do historie, abychom si připomněli stěžejní data uvolnění nových beta verzí, jež předcházely té finální, jejíž vydání jsem avizoval výše. Tak tedy, 1. října vyšla první beta verze narozeninového vývojového cyklu, kterou jsem řádně anoncoval v příslušném článku. Bohužel s sebou kromě nových funkcí přinesla také spoustu nedostatků, z nichž ale většina nebyla na první pohled viditelná. Ukrývaly se totiž hlavně pod kapotou aplikace a také v oblastech odečítače, jež běžný uživatel zase tak často nenavštěvuje. Proto bylo více než jasné, že opravy budou tentokrát trvat delší dobu a autor uvolní ještě několik dalších testovacích verzí, než bude vydána ta finální.

Stalo se tak konkrétně 15. října a potom ještě 7. listopadu. Stále se ale jednalo o testovací verze, jež nebyly plně odladěny, takže jsem s publikací článku posečkal až do onoho magického data z kraje tohoto měsíce, kdy konečně došlo k uvolnění finálního produktu. Samozřejmě jsem pro vás pečlivě shromažďoval změny, které se během dvouměsíčního vývoje odehrály, takže o jejich komplexní seznam rozhodně nebudete ochuzeni.

Mezinárodní verze je zpátky!

Jak si mnozí pokročilejší uživatelé jistě všimli, nově se v rámci automatických aktualizací opět objevuje i verze s přídomkem Lite, což není nic jiného, než nám tak dobře známá varianta aplikace, která v sobě nenese žádné čínské služby ani hlasové výstupy. Autor se téměř po roce rozhodl obnovit její vývoj, jelikož si mnoho uživatelů stěžovalo na nutnost používat výhradně čínskou verzi aplikace. Jednak kvůli její velikosti a pak také z důvodu, že nechtěli mít v odečítači zbytečný balast, který stejně kromě Číny nikde jinde nefunguje. Vývojář tedy jejich nářky vyslyšel a mezinárodní verze je tedy znovu dostupná.

Ihned jsem přispěchal s otázkou, zda v budoucnu nehrozí obdobný scénář a sice, že vývoj opět z nějakého důvodu ukončí. Ujistil mě, že nikoli, prý se mu podařilo aplikaci už natolik optimalizovat, že pro něj vývoj dvou verzí nepředstavuje žádné výraznější komplikace. Ovšem pozor! Není to tak, že když dosud využíváte verzi čínskou, můžete bez potíží automaticky přejít na tu mezinárodní, nově označovanou jako Lite. Jestliže ji totiž nainstalujete, budete mít ve svém zařízení dvě aplikace, Jieshuo Lite a Jieshuo Plus. Můžete si je samozřejmě nechat nainstalované obě, ale spuštěna může být vždy pouze jedna!

Navíc, pokud budete chtít používat totožné nastavení aplikace i v nově nainstalované mezinárodní verzi, musíte se uchýlit k založení uživatelského účtu Jieshuo a následné záloze svého nastavení v rámci právě používané verze aplikace. Poté se i v druhé nainstalované variantě můžete přihlásit a zálohu z cloudu úspěšně obnovit. Pak budete moci využívat obě verze (nikoli však současně), se stejnou konfigurací, na jakou jste zvyklí.

Jestliže toto podstupovat nechcete, budete si muset verzi Lite od začátku celou znovu nastavit. Pokud patříte mezi uživatele, kteří ve svém zařízení využívají integrovanou syntézu eSpeak, tak mějte na paměti, že tuto nová mezinárodní varianta neobsahuje! Jinak je ale úžasně rychlá a optimalizovaná, bez jakýchkoli zbytečností, takže kdo se obejde bez integrovaných hlasových výstupů, její přínosy jistě ocení. To, že vám na zařízení běží, poznáte mimo jiné i tak, že se v záhlaví hlavního nastavení programu objeví číslo aktuální verze s písmenem I, které značí onu variantu International.

A nyní již přejdeme k tomu, co vás asi nejvíce zajímá, tedy k seznamu všech provedených změn. Výčet bude opravdu dlouhý, takže se pohodlně usaďte a pusťte se do čtení.

Change log pro verze 20221015, až 20221203

 • Opravena chyba v rámci pokročilých nastavení, kdy nabídku nebylo možné korektně aktivovat,
 • Opraven problém, kdy černá listina notifikací filtrovala veškerý dostupný obsah,
 • Vytváření profilů nově podporuje tvorbu konfigurace z aktuálního nastavení,
 • Opravena chyba s nefungujícím procházením po slovech,
 • Opraven problém, kdy v rámci nastavení vstupní metody nedocházelo ke korektnímu vyčítání návrhů během psaní,
 • Opravena chyba, kdy se ihned neaplikovaly změny v rámci nastavení korekcí hlasového výstupu,
 • Opraven problém, kdy se okamžitě neprojevily prováděné změny hodnot v rámci nastavení hlasitosti usnadnění,
 • Opravena chyba s automatickým procházením v rámci webové stránky aplikace WeChat,
 • Metoda dělené úpravy textu je nově dostupná také v hlavní nabídce aplikace,
 • Do nabídky pokročilých nastavení byl přidán Jieshuo webový prohlížeč,
 • Opraven problém se zamrzáním Jieshuo webového prohlížeče,
 • Opravena chyba, kdy po ukončení režimu hovorového reproduktoru zvuk odečítače i nadále vycházel ze sluchátka telefonu,
 • Optimalizován přístup k telefonní klávesnici společnosti Samsung,
 • Optimalizována nová metoda pro procházení webu,
 • Optimalizován efekt všech příkazů dostupných v nabídkách aplikace,
 • Optimalizováno hlasité čtení hesel v některých rozhraních,
 • Implementována blokace proti nechtěným otočením obrazovky,
 • Opraven problém, kdy se některé nabídky odečítače rozjasní, ikdyž je aktivována clona obrazovky,
 • Optimalizováno zachycení fokusu,
 • Optimalizován herní režim,
 • Přidána možnost přednastavit časovač, aby se automaticky zastavil ve stanovenou dobu,
 • Optimalizováno zobrazení a ovládání místní nabídky,
 • Optimalizován efekt zobrazení nastavení gest,
 • Přidána funkce kopírování/vkládání do/z cloudové schránky,
 • Optimalizován problém, kdy ukazatel průběhu automatického čtení narušuje některé operace,
 • Opravena chyba s abnormálním čtením opakujících se symbolů,
 • Opraven problém, kdy v rámci slovníku nebyly podporovány regulární výrazy, jestliže byl hlasový výstup zaneprázdněn frontou hlasitého čtení,
 • Opraven problém s chybným vkládáním obsahu ze schránky v rámci určitých aplikací.

Stažení a instalace

Pokud již aplikaci normálně používáte, stačí provést její automatickou aktualizaci, jestliže ji máte aktivní. Pokud tomu tak není, můžete přikročit k manuálnímu updatu skrze nabídku „stáhnout další zdroje“, která se nachází v hlavním nastavení programu. Případně se ke stažení můžete dostat i prostřednictvím pokročilých nastavení, sekce další nastavení, hned druhá položka. Tou první si pak můžete rovnou aktivovat automatické aktualizace. Jestliže dosud odečítač ve svém zařízení vůbec nemáte nainstalovaný, musíte přikročit k manuálnímu stažení instalačního apk balíčku. Učinit tak můžete skrze následující odkazy:

Stáhnout jieshuo-20221203.apk (plná verze se všemi službami)

Stáhnout jieshuo-international-20221203.apk (verze Lite bez čínských služeb)

Také si můžete poslechnout zvukový podcast nebo prostudovat uživatelský manuál. Obojí koresponduje s novinkami, jež jsou dostupné v aktuální verzi odečítače.

Enjoy!


Článek Jieshuo je opět stabilní, k dispozici je nová odlehčená verze Lite vyšel původně na webu androidbezzraku.com.AndroidJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.