Jieshuo Public Beta 20230506: Nová testovací verze cílí na opravu kritických chyb

Přátelé a kamarádi, tentokrát to trvalo lehce přes měsíc, ale opět tady máme nejnovější veřejnou testovací verzi našeho čínského odečítače. Důraz byl kladen zejména na odstranění kritických chyb, kterými jsou například nemožnost diktovat hlasem v rámci klávesnice Gboard nebo dlouhodobé potíže s ovládáním nového hlasového asistenta od Googlu.

Bohužel, jak se ukazuje, problémy s hlasovým diktováním prozatím nebyly vyřešeny úplně, viz tematická diskuse na zahraniční telegramové konferenci. Existují však způsoby, jimiž je možné dočasně tuto obtíž překonat, než toto autor kompletně sám ošetří.

Pojďme si nyní povědět několik zásadních informací k této problematice.

GBoard a hlasové zadávání, prozatím jen částečné řešení!

Jistě jste sami zaznamenali čilý ruch v naší androidí konferenci, kdy jako první Jirka Hloh přišel s tím, že od jisté chvíle není schopen diktovat hlasem v rámci aplikace Gboard. Původně jsem měl zato, že je na vině její nedávná aktualizace a že tento neduh trápí všechny, bez ohledu na používaný odečítač obrazovky. Bohužel, jak se později ukázalo, v případě TalkBacku je vše OK a žádné potíže zaznamenány nebyly.

Takže sečteno a podtrženo, tento celkem zásadní nešvar trápí pouze uživatele Jieshua. Jak vidno, autor aplikace o tomto problému již nějakou dobu ví a v aktuální beta verzi přispěchal s určitým řešením, zdá se však, že někomu tento fix pomohl, jinému naopak nikoli. Proto jsme společně s komunitou přišli na dva způsoby, které by měly pomoci tuto bolístku dočasně odstranit.

Jak tedy na to?

Jestliže se i po aktualizaci na nejnovější verzi budete i nadále potýkat s nemožností diktovat hlasem v rámci Gboard klávesnice, proveďte tyto kroky:

 • Otevřete hlavní nastavení programu.
 • Vstupte do nastavení řeči.
 • Klepněte na nastavení primárního hlasového výstupu.
 • Zkuste deaktivovat volbu „zeslabení zvuku“.
 • Poté vyzkoušejte, jestli už hlasové diktování funguje korektně.
 • Pokud tomu tak není, deaktivujte ještě položku „použít hlasitost usnadnění“.
 • Případně volbu pro zeslabení zvuku ponechte aktivní a zkuste vypnout jen použití hlasitosti usnadnění.

Zkrátka a dobře, kombinace aktivace/deaktivace těchto voleb by vám měla s obnovením funkčnosti hlasového diktování pomoci. Jestliže používáte dva hlasové výstupy, tj. primární i sekundární, Proveďte výše popsané kroky u obou aktivních hlasových syntéz.

Co je nového v sestavení 20230506

 • Opravena chyba, kdy při doslovném procházení bylo poslední slovo čteno dvakrát,
 • Optimalizována stabilita vyzvánění a zvukových notifikací,
 • Opraven problém, kdy na některé zaměřené položky hlasového asistenta nebylo možné kliknout,
 • Opraven konflikt s hlasitým předčítáním u některých hlasových výstupů,
 • Opravena chyba se ztrátou zvuku při čtení příchozích hovorů v rámci aplikace WeChat,
 • Optimalizováno procházení po slovech,
 • Optimalizována rychlost odezvy aplikace,
 • Opraven problém, kdy nebylo možné při použití dlouhého přidržení editačního pole číst jeho aktuální obsah; konfliktní například v situaci, kdy máte zapnutou volbu „aktivovat hlasové diktování dlouhým přidržením textového pole“.
 • Opraven problém s hlasitým čtením nadbytečných mezer v jazykových prostředích mimo Čínu,
 • Přidána funkce automatického odstranění chybových protokolů starších než jeden měsíc,
 • Částečně vyřešen problém s použitím hlasového vstupu v rámci klávesnice GBoard.

Stažení a instalace

Mám potvrzeno ze zahraničních zdrojů a ověřeno také přímo u sebe, že tento update je automaticky uživatelům nabídnut skrze vestavěný aktualizační nástroj. Pokud se vám z nějakého důvodu aktualizace neobjeví, můžete přikročit k jejímu manuálnímu stažení skrze sekci „stáhnout další zdroje“.

Samozřejmě musíte zvolit vámi používanou variantu (plnou čínskou verzi nebo odlehčenou Lite), aby došlo ke korektní instalaci odpovídající verze. Poté se už jen řiďte pokyny na obrazovce a dokončete aktualizaci obvyklým způsobem. Jestliže vám vyhovuje přímé vlastnictví instalačních apk balíčků, najdete je jako tradičně v repozitáři Github.

Stáhnout jieshuo-20230506.apk (plná verze se všemi službami)

Stáhnout jieshuo-international-20230506.apk (odlehčená verze bez čínských doplňků)

Budu rád, když mi dáte prostřednictvím všech našich komunikačních kanálů vědět, zda se po uplatnění výše popsaných kroků podařilo vyřešit potíže s hlasovým diktováním.

Užívejte!


Tento článek vyšel původně na webu androidbezzraku.wordpress.com.Android JieshuoJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.