Jieshuo Screen Reader 20220501: Pokračujeme v rychlém tempu, kromě nezbytných oprav dostáváme i várku nových funkcí

Přátelé, kamarádi, příznivci odečítače Jieshuo!

Po 14 dnech tady máme další update, tentokrát ale jeho vývoj nebyl vůbec snadný. Ačkoli to na první pohled nevypadalo, během používání jsem objevil hodně drobných nedostatků a jeden kritický. O chybách se rozepíši níže. Některé taktéž reportovali uživatelé ze zahraničí, takže nakonec se jich sešla slušná řádka. Ono se není čemu divit, když byla aktualizace z 15. dubna prezentována jako veřejná beta verze.

Nová aktualizace z 1. května v nastoleném trendu pokračuje a hlásí se jako beta druhá.

Nicméně, tentokrát i s mým velkým přičiněním, je prosta jakýchkoli závažných nedostatků a běhá již velmi dobře. Bylo provedeno mnoho oprav i optimalizací, takže vám opět mohu předložit slušně odladěný produkt, ač má stále status testovací verze.

Nejen rozsáhlé testování, ale i revidovaný český překlad

Poslední dva týdny byly opravdu hodně výživné, jelikož mnoho problémů se objevilo zdá se pouze na mém zařízení, což mě vzhledem k mé Motorole a téměř čistému Androidu 11 dost překvapilo.

Následuje seznam nedostatků, na něž jsem během používání verze 415 postupně narazil:

 • Jieshuo přestalo na záložce aktualizací obchodu Google Play automaticky číst novinky, ty se zobrazily teprve po rozkliknutí konkrétního updatu.
 • Objevil se problém se ztrátou zaměření v některých aplikacích sociálních sítí, například Telegram, Twitter nebo BBC News.
 • Detekoval jsem rovněž potíže s ohlašováním oken aktivních aplikací na popředí. Týkalo se například i odemčení přístroje, kdy nebyla korektně ohlášena plocha nebo také v případě zobrazení oznamovacího panelu či panelu rychlých nastavení.
 • Všiml jsem si také nedostatku v podobě nevyčtení označené položky v rámci aplikace WhatsApp, jestliže jste k tomuto použili dvojité poklepání s následným přidržením.
 • Dále jsem laboroval například s aplikací YouTube Music, kdy v jejím nastavení občas nebylo korektně ohlášeno, zda je nějaký přepínač aktivován či nikoli. Dělo se tak v případě, kdy během procházení nastavení došlo k automatickému odrolování dostupných položek.
 • Na závěr jsem si nechal opravdu oříšek a patrně nejkritičtější problém, kdy občas docházelo k samovolným pádům a následným restartům aplikace

Naštěstí jsem zjistil, že Li má už velice propracovaný systém na zachycování problémů, kdy jsou vytvářeny nejen klasické logovací protokoly, ale také samostatné soubory s chybovými hlášeními a pády odečítače. Proto se nakonec vše podařilo úspěšně vyřešit, ačkoli si to vyžádalo jisté úsilí.

Další aktivitou, které jsem se tentokrát po delší době věnoval, byly drobné úpravy napříč českou lokalizací. Můžete se tak těšit na určitá vylepšení napříč celým nastavením aplikace nebo na úpravy překladu v rámci průvodce prvním spuštěním. Dále se mi podařilo prosadit integraci nové verze řečové syntézy eSpeak, jelikož je tato v určité skupině uživatelů dosti oblíbená. Implementována tak byla developer verze s číselným označením 1.52.

Další činností, které jsem se věnoval, byla hlášení problémů a požadavky na nové funkce zahraničních uživatelů, jelikož mnoho z nich má potíže se s autorem spojit. Se mnou patrně díky opravdu mohutné spolupráci, komunikuje Li často a pružně, takže nebyl problém jejich připomínky předat dál. Ve vývoji je tak například seskupování interpunkčních znamének, což by mělo přispět k rychlejšímu čtení textů, v nichž se nachází několik stejných interpunkcí za sebou.

Poslední věcí, kterou jsem taktéž učinil, byla finanční podpora dalšího vývoje, neboť na softwaru pracuje jediný člověk a je třeba si tuto aktivitu hýčkat. Bez nároku na prodloužení nebo licenci novou, jsem autorovi přispěl částkou 2.000 Kč. Rozhodně si to zaslouží, přihlédneme-li ke skutečnosti, že za 4 roky vývoje se dostal mnohem dál, než Google se Samsungem za 12 let.

Seznam novinek aktuální verze

Nejen v duchu oprav a optimalizací se nese tento májový update, pamatováno opět bylo i na integraci nových funkcí. Jejich ucelený přehled nabízím níže:

 • Do nastavení byl přidán přepínač pro celoobrazovková jednoprstá ovládací gesta, jež suplují softwarová navigační tlačítka
 • Přidána podpora pro zvednutí hovoru zatřesením i v rámci aktivního kapesního režimu.
 • Přidána možnost dostávat hlášení o příchozích notifikacích jen v případě, kdy je obrazovka vypnutá.
 • Přidána funkce sdílení klávesových zkratek.
 • Správce zdrojů nově kontroluje i dávkové soubory
 • Byl vylepšen pohyb a přesouvání focusu za účelem komfortnějšího uživatelského zážitku.
 • Optimalizována rychlost práce se softwarem Douyin.
 • Přidána služba použití Jieshuo Screen Readeru jako tapety, což by mělo zajistit vyšší stabilitu aplikace během čtení obrazovky.
  • Některé mobilní telefony mohou při čtení delších textů Jieshuo vyhodnotit jako aplikaci běžící na pozadí a následně ji agresivně ukončit. Služba ve stylu tapety by tento problém měla eliminovat.
  • Tato funkce je pouze experimentální!
 • Optimalizováno vyčítání oznámení, přičemž je zde nově maximálně využíváno oprávnění, jež musíte udělit přímo samotnému odečítači.
  • Ten vás k tomu vyzve, jakmile aktivujete příslušný přepínač v rámci nastavení oznámení. Jieshuo poté získá přímý přístup ke všem notifikacím, což by mělo zajistit jejich lepší vyčítání.

Jen připomínám, že nové funkce prozatím nejsou lokalizovány, na tento komfort se patrně můžete těšit teprve ve verzi stabilní, jelikož autor nyní pracuje především na implementaci novinek a dosud jsme tak neobdrželi aktualizované soubory pro tvorbu překladů. Nicméně není problém využít funkci automatického překladu, která je přímo dostupná v rámci odečítače Jieshuo.

Stažení a instalace

Bez zdlouhavých popisů, však už to znáte! Kdo má aktivní automatické aktualizace, může očekávat okno s dostupností nové verze, jakmile vstoupí do hlavního nastavení programu. Kdo tuto funkci nepoužívá, může updatovat ručně, skrze položku „stáhnout další zdroje“. Opět zde máme drobnou změnu, nečekejte název Jieshuo Plus, ale jen prosté pojmenování Jieshuo Screen Reader. Sáhněte tedy po verzi s koncovkou 501 a pro jistotu s přídomkem international, ale vzhledem ke sjednocení už není podmínkou! Měla by postačit běžná aktualizace, vše funguje korektně.

Kdo dává přednost instalačním APK balíčkům, nechť downloaduje z tohoto odkazu:

Stáhnout Jieshuo Screen Reader 20220501 (repozitář Github)

Enjoy!


Článek Jieshuo Screen Reader 20220501: Pokračujeme v rychlém tempu, kromě nezbytných oprav dostáváme i várku nových funkcí vyšel původně na webu Android bez zraku.AndroidJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.