Jieshuo ScreenReader 20220527: Spousta optimalizací, několik nových funkcí i aktualizované překlady

Nakonec sice s poměrně velkým zpožděním, ale přece!

Aktualizace, jež měla řešit chybně implementované lokalizace se nakonec téměř o dva týdny musela odložit, jelikož se pracovalo na odstranění jednoho zásadního neduhu, který se objevil při implementaci nových algoritmů pro práci s webovým obsahem. Jak už jsem vás všechny informoval, potíže se vyskytly v případě webového prohlížeče od Xiaomi, jenž se s novým přístupem nechtěl přátelit. Ostatní browsery fungovaly bez potíží, avšak Xiaomi nám to celé komplikovalo. Je více než jasné, že tento produkt patří v Číně k těm stěžejním, a proto se není co divit, že autor musel nejprve tyto nedostatky odstranit. Pochopitelně jsme museli čekat i my, jelikož obě verze jsou již nějakou dobu sloučeny, takže se vyvíjejí souběžně.

Porodní bolesti překladů

Nebyla to ale jediná věc, která tentokrát stála proti nám. Bohužel se do značné míry zkomplikovala také implementace lokalizací, jelikož Li od jisté doby nemá přístup na sociální síť Telegram a nemůže tak sám lokalizační proces koordinovat ani stahovat hotové překlady. Bohužel se stalo více překladatelům, že ačkoli mu svou práci odeslali včas na e-mail, z nějakého důvodu hodně souborů skončilo ve spamu a byly tak dohledány hodně pozdě. Proto verze 516, která již zahrnovala nejnovější vylepšení, některé jazyky neobsahovala vůbec, jiné byly pak přidány nekompletní.

Vzhledem k tomu, že jsem jeden z mála, komu komunikace s vývojářem funguje, byl jsem tentokrát pověřen koordinací já. Takže kromě slovenčiny, se kterou taktéž byly výše zmíněné obtíže, jsem ještě pomohl i s dodáním překladu anglického, polského a chorvatského.

V nejnovější aktualizaci, která nese číselnou koncovku 527, je tedy už vše v pořádku, a vy tak konečně dostáváte přeloženou várku nových funkcí, jež byly do aplikace přidány už 1. května.

Bohužel, od té doby uběhl téměř další měsíc vývoje, takže se i nyní setkáte se dvěma zaškrtávacími políčky, která nejsou v rámci nastavení prozatím lokalizována. Stane se tak až v dalším kole překladů, které se rozjede až v době, kdy bude dostatek nově přidaných funkcí. Nicméně i tak věřím, že naše úsilí oceníte a budete prozatím spokojeni s tím, co jsme vám nyní schopni nabídnout. Někdy je hodně těžké celý proces koordinovat, tak aby víceméně korespondoval s aktuálním vývojem a zároveň se včas dostaly k autorovi všechny aktualizované jazykové mutace.

Zvláštní poděkování tentokrát patří Peteru Vágnerovi, který se po dlouhé době opět ujal slovenské lokalizace a dohnal veškeré resty. Nejen, že tedy slovenští uživatelé dostanou lokalizované nové funkce, ale zároveň taktéž došlo na opravy těch stávajících. Bohužel tato skutečnost s sebou přináší malé potíže, s nimiž je nutno počítat. Budu teď přímo citovat Peťo Vágnera, tak aby bylo vše srozumitelné a kolegové ze Slovenska věděli, na co se mají nachystat.

„Žiaľ tým, že som sa pokúsil zjednotiť tvar názvoslovia akcií a tiež názvy pre dotykové gestá, bude s veľkou pravdepodobnosťou potrebné po aktualizovaní Jieshuo na verziu s týmto novým slovenským prekladom nanovo nastaviť schémy s gestami a vlastné príkazy hlasového asistenta, ak ich používate.“

Tolik citace.

Ve spolupráci s Peťom se nám dokonce podařilo odhalit a tím pádem i opravit jednu věc, která byla nekorektně přeložena i v rámci originálního anglického překladu. Čeština a slovenčina jsou tak asi jedinými jazyky, v nichž je tato věc nově přeložena korektně. Jedná se o funkci navigace klepnutím, která může být užitečná například při ovládání chytrých hodinek. Jestliže je tato volba aktivní, dvojitým klepnutím kamkoli na displej se posouváte na další nebo předchozí položku. Směr pohybu je pak možné určit švihnutím nahoru nebo dolů.

Aktivace vybrané položky se následně provádí tak, že nejprve položíme prst na obrazovku, chvíli přidržíme a následně dvakrát poklepeme. Co se české lokalizace týče, tak kromě překladu nových funkcí jsem ještě značně vylepšil interpretaci prvků jak standardní, tak i webové navigace.

Seznam novinek dvou posledních verzí

Dostáváme se konečně k tomu, co vás bude patrně zajímat nejvíc. Tentokrát bylo přidáno minimum funkcí, hlavní pozornost se soustředila na opravy a optimalizace, tak aby současná verze opět nesla status stabilní aplikace, jež je vhodná pro každodenní použití.

Nuže tedy, seznam nyní následuje:

 • Opraven problém s okrajovými gesty v rámci některých aplikací,
 • Opraven problém, kdy v některých situacích nebyla během průzkumu dotykem korektně ohlašována položka mající fokus,
 • Opravena chyba, kdy se korektně nezobrazila funkce pro přidání Jieshua jako tapety,
 • Opraven problém s importem všech souborů v rámci správce zdrojů,
 • Přidána nová funkce zafixování aktuální pozice indexu během rolování seznamu, nastavení prezentace obsahu/nastavení vyčítání seznamů, prozatím nepřeloženo.
 • Optimalizována rychlost odezvy čtení obrazovky,
 • Do menu schránky byla přidána funkce vyhledávání,
 • Byl přidán přepínač pro automatickou aktivaci ztlumení obrazovky po restartu zařízení, pokročilá nastavení/další nastavení, prozatím nepřeloženo.
 • Notifikační box nově umí ukládat záznamy příchozích oznámení,
 • Optimalizována rychlost vestavěné syntézy iFlytek,
 • Opraven problém, kdy nebylo možné vykonat příkaz pro vymazání celého editačního pole v rámci plovoucího menu,
 • Optimalizována podpora surfování ve Firefoxu,
 • Optimalizováno prohlížení webu v situaci, kdy je vypnuto procházení dle typu zvoleného prvku. Jestliže je tato funkce vypnutá, bude použit zcela nový procesní algoritmus pro práci s webovým obsahem.
 • Byl přidán nový přepínač pro výběr webového režimu, nastavení operací/nastavení rolování, prozatím nepřeloženo. Tyto nové algoritmy mohou výrazně zrychlit prohlížení webových stránek, na některých webech však může dojít k nestandardnímu pohybu fokusu. Pokud se tak stane, tuto funkci vypněte a vraťte se k původnímu procházení webu dle typu zvoleného prvku.
 • Optimalizováno automatické čtení,
 • Opraven problém, kdy gesto pro otevření hlavního menu aplikace narušovalo zaměření určitých editačních polí.

Aktualizace je dostupná od 27. května a lze ji stahovat všemi dostupnými způsoby.

Pokud někdo požaduje přímý přístup k instalačnímu apk balíčku, může jej získat z odkazu níže.

Stáhnout Jieshuo ScreenReader 20220527 (repozitář Github)

Instalujte, sdílejte, komentujte a užívejte!


Článek Jieshuo ScreenReader 20220527: Spousta optimalizací, několik nových funkcí i aktualizované překlady vyšel původně na webu Android bez zraku.AndroidJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.