Jieshuo Screen Reader 20240401: Velikonoční aktualizace přináší mnohá vylepšení

Vážení příznivci odečítače Jieshuo,

předně se omlouvám za takto opožděný příspěvek, jenž tentokrát poprvé nekorespondoval s datem uvedení stabilní verze aplikace. Na vině je šrumec v práci, který tam tento týden máme. Bohužel jsem se díky tomu dostal k sepsání článku teprve nyní. Dobrou zprávou ale je, že na kompletaci české lokalizace jsem si čas vždy našel, takže opět se můžete těšit na plnohodnotný překlad nových funkcí.

Stěžejní je ale také informace, že autor dohnal překladové resty z minulosti, takže se lokalizovaly i fráze z dob dávno minulých. Jestliže by někdo v nové verzi chtěl řešit registraci a založení nového uživatelského účtu Jieshuo, tak veškerá hlášení s tímto spojená, jsou konečně plně lokalizována. Pokud tedy například dojde k nějakému problému, příčina chyby vám bude oznámena v Češtině.

Kromě několika novinek byl v této aktualizaci kladen důraz především na navýšení výkonu a snížení spotřeby energie. Musím konstatovat, že obojí se povedlo na výbornou. Člověk by si myslel, že v oblasti odezvy už není aplikaci kam posunout, ale vývojář nám stále dokazuje, že i zde je pořád prostor k vylepšování.

Screen reader je opravdu i méně energeticky hladový, hodně jsem to zatím poznal v klidovém stavu, kdy si během noci ukrojil v minulosti 6 procent baterie, nyní jsou to pouhá tři procenta. Můj osobní pocit je takový, že i při aktivním používání šla výdrž výrazněji nahoru, ale to ať každý uživatel posoudí sám. Ono taky záleží na způsobu používání zařízení, instalovaných aplikacích, kapacitě akumulátoru i celkové optimalizaci operačního systému.

Seznam novinek aktuální verze

 • Optimalizovány některé systémové výzvy a operace na indikátoru průběhu,
 • Optimalizována funkce fokusu v určitých aplikacích,
 • Přidána podpora pro zalomení jednoho řádku a zalomení dvou řádků v režimu dělené úpravy textu,
 • Optimalizován výkon odečítače a spotřeba energie,
 • Přidána možnost povolení dalších aplikací pro super zvukové efekty,
 • Oprava chyby způsobující neplatnost nastavených parametrů vestavěného eSpeaku,
 • Přidána možnost definovat aplikace, které nemohou používat super zvukové efekty – po uplatnění tohoto nastavení budou super zvukové efekty ve vybraných aplikacích blokovány,
 • Přidána možnost vytvoření super zvukového efektu pro konkrétní aplikaci – je nutné vytvořit novou podsložku s názvem dané aplikace ve složce super zvukových efektů, v aktuálním zvukovém schématu. Sem pak musíte umístit požadované zvukové soubory, po restartu odečítače se změny projeví,
 • Přidána funkce zobrazení čísla řádku v dělené úpravě textu – můžete ji rychle zapnout / vypnout dlouhým stiskem tlačítka pro pohyb po řádcích,
 • Přidán příkaz pro zapnutí/vypnutí automatického čtení zpráv a přidána funkce kontroly historie automatického čtení zpráv – oba příkazy najdete v hlavním menu programu, přejetí jedním prstem dolů a doprava. V pravé dolní třetině obrazovky musíte poté klepnout na tlačítko „více“, objeví se dlouhý seznam povelů, mezi kterými jsou i nově přidané příkazy,
 • Opravena chyba, která způsobovala nepřehrání zvukového efektu v rámci panelu oznámení,
 • Přidána funkce hlášení vzorových slov vstupní metody – pokročilá nastavení/nastavení metody zadávání,
 • Přidána funkce použití vlastního překladového enginu – nastavení překladů a hlasového asistenta,
 • Optimalizována pravidla obsahu na černé listině,
 • Přidán popis formátu klíčových slov černé listiny,
 • Optimalizace nastavení černé listiny, přidání funkce přímého výběru režimu shody,
 • Oprava abnormální chyby hlasitého čtení při procházení položek seznamu na Facebooku,
 • Optimalizace efektu zobrazení funkce záznamu času.

Stažení a instalace

V ideálním případě, pokud máte aktivní volbu pro kontrolu automatických aktualizací, se vám update nabídne sám, jakmile otevřete hlavní nastavení programu. Tato možnost je nejsnazší, stačí jen dohledat tlačítko s názvem „ke stažení“ a o zbytek se už odečítač postará automaticky. Není nutné vybírat požadovanou verzi, jelikož sám rozpozná, jakou aktuálně ve svém zařízení používáte.

Pokud se tak nestane, máte v zásadě dvě možnosti, jak se k nové aktualizaci dostat. Tou první je cesta skrze záložku „stáhnout další zdroje“, kde klepnete hned na první položku s názvem Github. Objeví se seznam dostupných verzí, přičemž ta poslední nejnovější se nachází úplně nahoře, tedy je v seznamu na první pozici. Stačí na ni klepnout a zvolit požadovanou variantu aplikace, Plus nebo International. Poté započne automatické stahování a po jeho dokončení se objeví klasický průvodce pro update aplikace. Klepnete tedy na tlačítko „aktualizovat“ a tím je hotovo.

Pozor! U Androidu 14 se tímto procesem odečítač deaktivuje, takže nezačne mluvit ihned po aktualizaci. Důvodem je nutnost opětovně povolit omezená nastavení aplikace. Proto si ihned po dokončení procesu aktivujte například TalkBack. V nastavení usnadnění / přístupnosti zkuste následně povolit Jieshuo. Systém zahlásí, že z důvodu bezpečnosti není možné službu aktivovat. Jděte do nastavení aplikací a rozklikněte Jieshuo. Ťukněte v pravém horním rohu displeje na tlačítko „další možnosti“ a aktivujte volbu „povolit omezená nastavení“. Poté je nutné screen reader znovu aktivovat v nastavení usnadnění / přístupnosti.

Bohužel, několika uživatelům se stalo, že nemohli aktualizovat ani ruční metodou, skrze záložku „stáhnout další zdroje / Github“. Byla jim ohlášena chyba serveru. Pokud byste náhodou patřili do téže skupiny, můžete v krajním případě sáhnout po apk instalačních balíčcích aplikace.

Odkazy pro jejich stažení přikládám níže:

Enjoy!


Článek původně vyšel na webu androidbezzraku.wordpress.com.Android JieshuoJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.