Kde chybí zrak, může pomoct Skype

Skype většina z nás chápe jako prostředek komunikace. Sám ho k této činnosti používám takřka od jeho vzniku. V éře drahých telefonních tarifů byl možností, jak se s kamarády vykecávat dlouhé desítky minut. Kromě přenosu hlasu zvládal i chatování. Později jsem ho začal používat i na konferenční textové či audio hovory. Od začátku mi však nesloužil jen k osobní komunikaci, ale zároveň jsem ho využíval jako pracovní nástroj pro komunikaci s kolegy a klienty.

Dlouho v internetové komunikaci kraloval díky hlasovým hovorům. ICQ, Jabber… byly fajn, ale hlas je hlas. Později přibývaly další a další funkce, včetně video hovorů.

Nakonec však byl na nějaký čas zaskočen příchodem chytrých telefonů, zaspal, a tak dostaly šanci služby jako WhatsApp, Viber apod. Velká část uživatelů se přesunula a nováčci, vzhledem k šíři nabídky, moc nepřibyli. Naštěstí Microsoft přes nesmělé krůčky do toho pořádně šlápl a dnes můžeme Skype používat na takřka jakékoli platformě a nic zásadního mu, myslím, nechybí.

A proč takový dlouhý úvod?

Skype jsem zůstal věrný, a to i kvůli funkcím, které jsou pro mne, jako zrakově postiženého uživatele důležité. Stal se mou kompenzační pomůckou.

Co oči nevidí… vidí kamera

Počítač mám vybavený webkamerou a díky tomu se Skype stal mýma náhradníma očima. Nemám u sebe nikoho vidícího a potřebuju roztřídit před praním prádlo na světlé a tmavé? Je to stáčené víno červené nebo bílé? Kam se mám na té smlouvě podepsat? S tím vším a mnohým dalším mi může díky Skype video hovoru pomoct někdo blízký. Samozřejmě, že znám službu Be my eyes (nedávno o ní tady na Pélionu psal Radek Seifert v článku Be My Eyes – oči všude
), ale ta je pro mne ze dvou důvodů horší volbou. Jednak si mám pustit do svého soukromí někoho cizího, jednak kamery telefonů stále nejsou tak dobré, aby byly schopné vyřešit vše. To uvádím z vlastní zkušenosti, kdy jsme s přáteli potřebovali rozpoznat, jaké to máme tabáky do dýmky. Pro slečnu Be my eyesovou i přes použití nejnovějšího iPhonu a za dobrého osvětlení, byl obraz natolik špatný, že nám nebyla schopna pomoct. Text na krabičkách nepřečetla.

Pokud je záležitost, kvůli které Skype video hovor použiju, přenositelná, řeším to u počítače. Pokud není, sáhnu v takovém případě po Skype v telefonu.

Počítač však používám raději. Mám volné obě ruce. Držení telefonu je v tomhle omezující. Jistě, že si ho mohu dát na stůl, opřít ho o… Ne! 🙂

Sami asi přijdete na další využití, kvůli kterým nemusíte vyžadovat fyzickou přítomnost pomáhajícího.

Co oči nevidí a odečítač nepřečte… přenese sdílení obrazovky

Vyplňujete úmorný webový formulář a na konci zjistíte, že k jeho odeslání je vyžadováno přepsání captcha. Služby jako webVisum či Captcha help jsou mrtvé, oko bystré je daleko… Není ale náhodou na Skype? Pokud ano, máte vyhráno.

Skype disponuje funkcí, která se nazývá Sdílení obrazovky. Tu stačí při hovoru zapnout a druhá strana vidí, co je zobrazeno na vašem displeji. Může vám tak captchu rozlousknout, případně vyřešit jiný problém. Naposledy jsem využil sdílení obrazovky na přečtení naskenovaného lístečku, kde bylo rukou napsáno, kdy mi přijde kontrola tepelných měřičů. S tím si OCR neporadí a proč s lístkem zdlouhavě manipulovat před kamerou…

Pokud chcete sdílení při hovoru využít, v jeho okně přejděte na tlačítko Další možnosti, stiskněte ho a z vyvolané nabídky zvolte Sdílet obrazovku.

V otevřeném okně stačí přejít na tlačítko Začít sdílet a stisknout ho. V tu chvíli druhá strana uvidí v okně Skypu obsah vaší obrazovky.

Pokud již obraz dále sdílet nechceme, stačí opět stisknout tlačítko Další možnosti a z vyvolané nabídky zvolíme Přestat sdílet.

Sdílet ovšem nemusíte jen obraz, můžete současně s ním sdílet i zvuk vašeho počítače. K tomu slouží vypínač Zahrnout zvuk do relace sdílení, který je součástí okna, kde sdílení inicializujete.

V tomto okně navíc můžete v případě více připojených displejů volit ten, jehož obsah se bude přenášet. Také je možné zvolit, zda sdílet celou obrazovku nebo jen určité aplikační okno. Zatím co přenos celé obrazovky funguje bez problému, přenos zvoleného okna se Skype nedařil.

Skype do starého železa nepatří

Dnes se funkcemi Skype vyrovná podobným službám. Jak to tak bývá, některé má lepší on, některé konkurence. Pokud vám přišlo výše uvedené užitečné, vaše komunikační aplikace funkcionalitu nenabízí, oprašte svůj starý Skype účet a dejte mu znovu šanci. Pokud Skype využíváte, můžete si jen rozšířit své dosud využívané možnosti.


Uvedený popis platí pro Skype 8 ve variantě Windows Desktop.Be My EyeskameraMicrosoftsdílení obrazovkySkype


Michal Jelínek
Jmenuji se Michal Jelínek a pracuji ve Sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých jako lektor elektronických pomůcek pro zrakově postižené. Zároveň připravuji na stejnou dráhu nové lektory, kteří pak školí ve svých organizacích. Neučím s technikou jen dospělé, ale také informatiku...