Květnová aktualizace Jieshua už není testovací verzí, vpusťte update do svých zařízení!

Vážení příznivci OS Android a odečítače Jieshuo,

po dvou týdnech vývoje tady máme další update a jak bylo možné očekávat, tentokrát se autor zaměřil výhradně na opravu kritických nedostatků, jež přinesla testovací beta verze ze začátku května. Upřímně se přiznám, že s tou jsem příliš spokojen nebyl. Jednak došlo k narušení kompatibility čtení některých znaků s určitými hlasovými syntézami a měl jsem taktéž výhrady k rychlosti screen readeru, která dle mého soudu v této beta verzi značně utrpěla.

Takže jsem se velmi rychle vrátil k vydání předchozímu, konkrétně k sestavení, jež bylo datováno k 4. dubnu. To fungovalo velice dobře, nebyly v něm výraznější problémy a rovněž odezva byla výborná. Naštěstí Li opět nezklamal a ve včerejším updatu se udála i spousta optimalizací, které odezvu aplikace posouvají zpět na vynikající úroveň. Dokonce mám pocit, že došlo ke zlepšení ovládání gesty, kdy je při švihání reakce dotykového displeje mnohem rychlejší a přesnější. Patrné je i zlepšení citlivosti na dvojité poklepání. Alespoň v rámci Androidu 13, na kterém můj Pixel 6A běží.

Taktéž bych řekl, že se zkrátila reakční doba spouštění aplikací, když je Jieshuo aktivní. Zdá se mi, že také rolování v delších seznamech, jako je například okno chatu v aplikaci Telegram, doznalo výrazného navýšení výkonu. Zkrátka a dobře, tuto aktualizaci doporučuji opravdu všem i z toho důvodu, že již není označována jako beta, takže je vhodná pro každodenní použití. Navíc je viditelné, že vývojář se konečně chytil za nos a pochopil, že je lepší nejprve odladit funkce stávající, opravit dlouhotrvající problémy a teprve poté přijít s novými vychytávkami.

Jsem nesmírně rád, že konečně vyslyšel naše prosby a dal se na cestu řešení problémů a provádění tolik potřebných optimalizací. Jediný nedostatek, který bohužel stále přetrvává, jsou potíže s hlasovým diktováním v rámci aplikace Gboard, což bylo anoncováno v předchozím příspěvku. Rovněž jste se v něm dozvěděli, jak se tomuto neduhu alespoň dočasně dá předcházet. Prozatím uveřejněné řešení i nadále zůstává v platnosti! Jinak je toto bezkonkurenčně nejlépe odladěný update, který byl za posledních několik měsíců uvolněn.

Proto důrazně apeluji na všechny konzervativce, kteří si s aktualizacemi příliš hlavu nelámou, aby tentokrát udělali výjimku a dopřáli svému odečítači refresh v podobě aktuální verze. Dostane se vám tak do rukou aplikace s téměř nulovým počtem kritických chyb a mnoha důležitými optimalizacemi. Rovněž z hlediska překladů je vše stále aktuální, takže se nemusíte bát, že narazíte na nějaké nelokalizované části uživatelského rozhraní.

Seznam novinek pro verzi 20230521

  • Opravena chyba, kdy funkce automatického OCR zasahovala do manipulace s fokusem,
  • Opraven problém, kdy automatické OCR ukončovalo režim ztmavení obrazovky,
  • Optimalizován konflikt mezi funkcí autoOCR a rozpoznáváním titulků,
  • Optimalizována logika nastavení hlasitosti, nyní můžete přímo pomocí fyzických tlačítek upravovat hlasitost odečítače během plynulého čtení delšího obsahu.
  • Opraven problém s nekonzistentní hlasitostí během plynulého čtení,
  • Optimalizována podpora webového prohlížeče Mozilla Firefox,
  • Optimalizována práce s fokusem v aplikaci Microsoft Office 365,
  • Vylepšen rozsah zachycení změn obsahu okna během plynulého čtení,
  • Další optimalizace a opravy chyb.

Stažení a instalace

Jak už je zaběhnutým pravidlem, update se vám nabídne přímo v rámci aplikace, jestliže máte aktivní automatickou kontrolu dostupných aktualizací. Pokud tomu tak není, můžete přikročit k manuálnímu stažení skrze sekci „stáhnout další zdroje / Jieshuo Screen Reader“. Nezapomeňte, že je důležité vybrat variantu, kterou aktuálně používáte ve svém zařízení, aby došlo k plnohodnotné aktualizaci a nikoli k instalaci odlišné verze aplikace. Zvolte tedy buďto sestavení plné, se všemi dostupnými službami (včetně těch čínských) a nebo variantu odlehčenou, mezinárodní, s označením International.

Pokud bažíte po instalačních souborech, můžete si je stáhnout z přímých odkazů níže:

Jsem upřímně zvědavý na vaše reakce ohledně provedených optimalizací, zejména odezvy na dotyk a celkové rychlosti aplikace. Věřím, že budete tak jako já velmi spokojeni. Využít můžete veškerých komunikačních kanálů, můj Facebook, Twitter nebo naše e-mailové konference.

Enjoy!


Článek vyšel původně na webu androidbezzraku.wordpress.com.Android JieshuoJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.