Marie si hraje s OrCam MyEye 2

V loňském roce jsem se zúčastnila Vánoční soutěže o OrCam MyEye 2. Uspěla jsem ve druhém kole a kamerku dostala na měsíc zapůjčenou na vyzkoušení.

Na úvod bych ráda upozornila, že tento text není recenze, ale jedná se o praktické postřehy z mého testování, zohledňujícího mé potřeby, stupeň zrakové vady a míru dovedností v používání informačních a komunikačních technologií.

O své zkušenosti jsem se původně dělila na Facebooku, ale protože by mohly zajímat i čtenáře Pélionu, publikujeme je souhrnně i zde.

MARIE SI HRAJE S ORCAMEM – díl 1

Skoro 3 roky uplynuly od okamžiku, kdy Omer Elad předvedl na konferenci INSPO OrCam MyEye, zařízení, které zprostředkovává umělé vidění pro nevidomé a slabozraké.

V listopadu 2018 jsem si ho díky NF Českého rozhlasu mohla poprvé vyzkoušet. Přesně si pamatuju ten pocit, když jsem vyšla před naši kancelář v rozhlase a přečetla jsem si pidipísmenka na požárním hlásiči. A od včerejška ho mám na měsíc doma…

👀 První dojem

Výrobce tvrdí, že je ovládání lehké a intuitivní, přesto jsem se bála titěrnosti kamery o váze 22,5 gramů a toho, že je černá moc černá a budou se mi špatně rozlišovat nekontrastní ovládací prvky. Už za hodinu jsem to ale celkem slušně mrskala.

❓ První aha efekt

Kameru mám k brýlím připevněnou nalevo a reproduktor, ze kterého mluví hlasový výstup mám těsně u levého ucha. Asi si řeknete, proč to sem píšu, ale to je pro mne ten největší aha efekt. Díky rezonanci totiž (zatím ozkoušeno jen v interiéru) hlasový výstup dobře slyším, i když je mé levé ucho nefunkční. Tím odpadá obava, že se kvůli sluchovému handicapu pro mne OrCam nehodí.

🍰 První radost

No, co vám budu povídat – všechno. Děcko v cukrárně! Zkusila jsem si včera toho hodně, postupně to sem napíšu. Největší radost mi udělalo, že jsem si asi po 15 letech přečetla noviny. Čtení je čtení prostě!

MARIE SI HRAJE S ORCAMEM – díl 2

Včera jsem vzala kamerku na procházku kolem domu. A už teď je jasné, že OrCam je opravdu nadšený čtenář.

 • Než jsem vyšla z domu, podívala jsem se na nástěnku.
 • Ještě v domě jsem si ujasnila, kdo má kde jmenovku na poštovní schránce. Ty jsem si pak prohlédla ještě zvenku a žasla, kolik sousedů také nechce letáky.
 • Pak jsem si přečetla seznam zvonků a zjistila, že je nad nimi reklamní samolepka firmy na okna, které jsem si dřív nevšimla.
 • Venku jsem zamířila se smetím k popelnicím. Ani 11 let práce pro newsletter časopisu Odpady mne nenaučilo precizně třídit třeba nápojové kartony. Tak jsem nechala OrCam přečíst všechna písmenka na nádobě. A že jich bylo…
 • A pak jsme šli domů. Vybrala jsem ještě poštu a zjistila, že přišel Slánský Infáček a Slánská radnice. Cestou do 3. patra jsem si nechala přečíst článek o rozpočtu města.
 • MARIE SI HRAJE S ORCAMEM – díl 3

  Včera jsem se s kamerou OrCam MyEye
  vydala do obchodu.
  Při nakupování se dají dobře využít 4 funkce zařízení:

  • ⭕️ Čtení textu v záběru kamery – tedy přečtení vývěsního štítu nebo cedulí na dveřích
  • ⭕️ Čtení textu z obalů zboží
  • ⭕️ Rozpoznávání čárových kódů nejběžnějších typů výrobků
  • ⭕️ Rozpoznávání bankovek

  👀 V tomto videu se můžete podívat, jak nakupuje Tomáš Kadlec, který je ambasadorem značky v Česku.

  Prezentace kompenzační pomůcky OrCam a jak ji získat?

  MARIE SI HRAJE S ORCAMEM – díl 4

  Dej blbci funkci a vymyslí lejstro, říkalo se za mých mladých let. Dej blbci funkci, bude mít spoustu řečí o digitalizaci a vymyslí dvě lejstra, platí teď. A tak jsem se o víkendu vrhla na první ze svých 3 přepravek s papíry. Můj dojem, že OrCam bude při třídění a organizování lecčeho dobrý pomocník, se potvrdil. Máte volné obě ruce a všechno probíhá rychle – tedy v reálném čase.
  #za-zrak

  MARIE SI HRAJE S ORCAMEM – díl 5

  Funkci Rozpoznávání bankovek jsem zmínila už v dílu o nakupování. Je to jedna z funkcí, která se spouští automatickým gestem. Bankovku je třeba podržet několik vteřin v záběru kamery. OrCam pak oznámí její hodnotu. Vyzkoušeno s českými korunami, britskými librami i eurem.

  MARIE SI HRAJE S ORCAMEM – díl 6

  Ecce homo (Hleďte, člověk) sice OrCam neříká, ale umí rozeznat, že je před vámi člověk a většinou určí dobře i pohlaví. Jednou dokonce řekl ”mladá žena”.
  Funkce Rozpoznávání tváří u lidí, které jsme si vyfotili a do kamery vložili, sice vypadá jako libůstka, ale dobře si vzpomínám, jak bych tuhle funkci ocenila, když jsem ještě pracovala v kanceláři v redakci, kam pořád někdo chodil (a já netušila kdo).

  MARIE SI HRAJE S ORCAMEM – díl 7

  Mám nový multifunkční hrnec, který umí dělat 12 věcí. Abych se ho naučila ovládat, musela jsem použít celý arzenál pomůcek a dovedností. A to je taky odpověď těm, kdo mají pocit, že se OrCam přeceňuje a že dělá to, co umějí jiné pomůcky taky. Ano, umí toho hodně, ale někdy je lepší, rychlejší a účelnější využít jinou pomůcku nebo pomůcky zkombinovat. Já jsem při nákupu hrnce, studování návodu a učení se ho používat využila kromě OrCamu i brýle na dálku, lupové brýle, mobil s hlasovým výstupem a foťák.
  #za-zrak

  MARIE SI HRAJE S ORCAMEM – díl 8

  Další funkce, která se ovládá gestem, je hlášení času a data. Pro zjištění toho, kolik je hodin, stačí před OrCamem zvednout k očím předloktí, jako bychom se dívali na hodinky. Když ruku necháme v této poloze déle, ohlásí kamera i datum.

  MARIE SI HRAJE S ORCAMEM – díl 9

  Dnes jsem OrCam konečně naplno použila na to, na co je aktivnímu samostatně se pohybujícímu člověku se zrakovým handicapem užitečný nejvíc – orientaci při pohybu v exteriéru a pomoc při přesouvání z místa A do místa B. Jel se mnou dvakrát autobusem (čísla na označníku), metrem (orientační tabule, přestup), pomohl mi při nákupu, s orientací v budově, kde jsem měla pracovní schůzky i při podepisování písemností při jednání.

  MARIE SI HRAJE S ORCAMEM – díl 10

  Další funkcí, kterou kamera OrCam umí, je rozpoznávání barev. Funguje to tak, že ukazovák déle podržím na konkrétním místě a zařízení popíše barvu. Zdá se mi, že jednobarevné plochy umí rozlišovat dobře, čím větší divočina, tím větší ???ky.


  Zkušenosti dalšího uživatele, Pavla Ondry, najdete v článku OrCam MyEye 2: jak se čte svět s kamerkou budoucnosti.

  OrCam MyEye 2: jak se čte svět s kamerkou budoucnosti

  OrCam MyEye 2: jak se čte svět s kamerkou budoucnostiOrCamOrCam MyEye


Marie Zemanová
Jmenuji se Marie Zemanová a jsem novinářka. Od roku 2017 mám facebookový profil Za-Zrak, kde informuji o životě bez zraku v souvislostech. V neziskové organizaci Spolu s vámi se starám o PR a v rámci služby Návštěvy POTMĚ pracuji se...