Naučte se s NVDA: Klávesové zkratky 2

Naučte se s NVDA: Klávesové zkratky a příkazy, část druhá

Stáhnout tento návod jako zvukový soubor ve formátu MP3 (v angličtině)

Zobrazit původní videozáznam tohoto návodu na Youtube (v angličtině) (odkaz se otevře v novém okně)

Přepis videa

Úvod: Americká nadace nevidomých ve spolupráci s NVAccess uvádí: Naučte se s NVDA: Základní seznámení s používáním počítače a internetu

Klávesové zkratky a příkazy, část druhá

Mluvčí: Tentokrát si ukážeme několik klávesových zkratek samotného NVDA. Jedna z prvních věcí, na které se většina lidí zeptá, je, jak se ve NVDA mění nastavení hlasu. Dá se to udělat z menu Možnosti, ale existují i klávesové zkratky, kterými to jde rychleji. Přidržením ctrl a NVDA a následným stisknutím levé nebo pravé šipky se můžete přesouvat mezi jednotlivými vlastnostmi, které lze u hlasu nastavit. Předvedu to tak, že několikrát stisknu ctrl+NVDA+šipku doleva.

Odečítač: Intonace 75, výška 40, tempo 30.

Mluvčí: Samotnou hodnotu konkrétní vlastnosti pak změníte tak, že stisknete ctrl+NVDA+horní či dolní šipku.

Odečítač: Tempo 35, tempo 40, tempo 45.

Mluvčí: Všimněte si, že není potřeba mezi jednotlivými stisknutími některé šipky pouštět klávesy ctrl a NVDA. Můžete je neustále držet a potom vždycky jen přiklepnout šipku, dokud nebudete s nastaveními spokojeni. (Poznámka překladatele: Pokud jste hned po instalaci v uvítacím dialogu NVDA nebo později v nastaveních klávesnice změnili rozložení klávesnice z výchozího "desktop" na "laptop", musíte ke všem těmto zkratkám přidat kromě kláves ctrl a NVDA ještě shift. Místo ctrl+NVDA+šipky doleva, ctrl+NVDA+šipky doprava, ctrl+NVDA+šipky nahoru nebo ctrl+NVDA+šipky dolů byste tedy v tomto případě museli mačkat ctrl+shift+NVDA+šipku dolewva, ctrl+shift+NVDA+šipku doprava atd.)

K ukončení NVDA slouží zkratka NVDA+q. Po jejím stisknutí se zobrazí dialogové okno, které se ptá, jestli si NVDA přejete ukončit nebo restartovat.

Odečítač: Ukončit NVDA dialog: Co chcete udělat? Rozbalovací políčko ukončit NVDA sbaleno alt plus dé.

Mluvčí: Příkaz NVDA+b (jako banán) přečte odshora dolů veškerý obsah okna, ve kterém právě jste. To je užitečný způsob, jak si rychle číst dialogy, jako je třeba právě tento. Samozřejmě se také můžete po jednotlivých prvcích okna pohybovat klávesou tab.

Odečítač: ó ká tlačítko. Storno tlačítko.

Mluvčí: Escapem dialog zavřete bez provedení změn a enterem potvrdíte a hned také zavřete, což v tomto případě způsobí ukončení NVDA. Já teď stisknu escape, protože si NVDA ukončit nepřeji.

Odečítač: Plocha seznam. NVDA dva z dva

Mluvčí: Teď si společně propojíme do souvislostí několik samostatných principů a prohlédneme si nabídku NVDA. Příkaz, kterým se otevírá, je NVDA+n.

Odečítač: NVDA nabídka

Mluvčí: Po nabídce se pohybujte šipkou dolů. Pokud uslyšíte "podnabídka", znamená to, že tady můžete stisknout šipku doprava, čímž rozbalíte podmenu. Tato situace je jedním z příkladů, kdy je potřeba používat šipky doleva a doprava. My teď hledáme podnabídku "Nápověda".

Odečítač: Možnosti podnabídka em. Nástroje podnabídka té. Nápověda podnabídka en.

Mluvčí: Tuto podnabídku teď otevřu šipkou doprava.

Odečítač: Uživatelská příručka u. Seznam klávesových zkratek ká.

Mluvčí: Položku nabídky otevřete enterem. Já otevřu seznam klávesových zkratek. Až stisknu enter, otevře se výchozí webový prohlížeč a NVDA začne číst celý dokument. Brzy poté, co se stránka načte, přeruším čtení klávesou ctrl.

Odečítač: Majkrosoft Edge okno. Nový panel tlačítko. NVDA 2017 dva Přehled klávesových zkratek. NVDA 2017 dva Přehled klávesových zkratek dokument. Nadpis úroveň jeden NVDA 2017 dva Přehled klá…

Mluvčí: Pohyb po webových stránkách probereme až v některém dalším návodu, ale prozatím si zapamatujte, že po obrazovce se můžete pohybovat šipkami nahoru a dolů.

Odečítač: Nadpis úroveň dva Začínáme s NVDA

Mluvčí: Poslední příkaz, který si v tomto návodu ukážeme, spustí plynulé čtení zbytku stránky od současné pozice kurzoru. Je užitečný při čtení dlouhých textů, abyste nemuseli neustále znovu a znovu tisknout šipku dolů a číst tak řádek po řádku. NVDA+šipka dolů tedy spustí plynulé čtení od současné pozice. Na ukázku teď NVDA+šipku dolů stisknu. (Poznámka překladatele: V rozložení klávesnice "laptop" je místo NVDA+šipky dolů použita zkratka NVDA+a.)

Odečítač: Nadpis úroveň dva Začínáme s NVDA. Nadpis úroveň tři Dotyková gesta NVDA. Nadpis úroveň čtyři Dotykové režimy. Mezi dotykovými režimy se přepíná trojitým klepnutím. Nadpis úroveň tři Základní klávesové zkratky. Tabulka s 9 řádky a 5 sloupci. Řádek jeden sloupec jeden Název. Sloupec dva.

Mluvčí: Uživatelská příručka i seznam klávesových zkratek jsou nesmírně důležité a obsahují přehledné informace o používání NVDA.

Pokud máte zájem o další návody ze série Naučte se s NVDA, navštivte stránku afb.org/learnNVDA (odka se otevře v novém okně)

Tento návod vám přinášíme za podpory nadace asociace Technologie pro spotřebitele.

Zdroj (odkaz se otevře v novém okně): http://www.afb.org/info/living-with-vision-loss/using-technology/assistive-technology-videos/learn-nvda/hotkeys-and-commands-part-2/12345Naučte se s NVDANVDApřekladyTutoriályWindows


Lukáš Hosnedl
Jmenuji se Lukáš Hosnedl a překládáním nejrůznějších textů z angličtiny se na poloprofesionální úrovni zabývám už víc než deset let. Také se aktivně zajímám o přístupnost, asistivní technologie a technologie obecně. Baví mě ale třeba i tvůrčí psaní, hra na...