Návod: S šikovnou aplikací je nutnost povolovat omezená nastavení minulostí!

Vážení příznivci moderních technologií,

na popud několika z vás a vlastně i mě samotného, jsem se rozhodl podniknout rozsáhlé pátrání a poté uveřejnit návod, jak co nejjednodušeji obelstít nesmyslné bezpečnostní restrikce v rámci Androidu 14, jež nám nesmyslně velmi komplikují život. Zvláště pak v případě, kdy jste uživateli odečítače Jieshuo a po každé aktualizaci jste systémem nuceni znovu a znovu povolovat omezená nastavení pro tuto aplikaci, aby mohla korektně fungovat. Respektive, aby bylo vůbec možné ji v rámci usnadnění aktivovat!

Není divu, že pro testery nebo pro lidi, kteří zkrátka chtějí používat každou uvolněnou beta verzi odečítače, se tento proces stal víceméně noční můrou! Navíc i tím, že jestliže Jieshuo aktualizujete běžným způsobem, díky nutnosti opětovně aktivovat omezená nastavení, se JSR po aktualizaci vůbec nespustí. Takže je nutno míti po ruce například TalkBack, aby vůbec nevidomý mohl svůj smartphone nějak obsloužit. Bravo, Google, jen tak dál!☹️

Naštěstí jsem konečně objevil způsob, jak toto vše obejít a na amerického giganta udělat jak se říká dlouhý nos! Klíčem ke všemu je velmi šikovná aplikace s názvem APK Installer by Uptodown. Na Google Play je takových instalátorů hned několik, jenomže každý obsahuje reklamy, což není moc příjemné. Tento ale nikoli!

Pojďme si v krátkosti představit, co tato utilitka umí:

 • Automaticky vyhledá všechny aplikace nainstalované v systému Android a vytvoří záložní kopie.
 • Nainstaluje jakýkoli soubor APK nebo XAPK do paměti smartphonu. Můžete zapomenout na jeho vnitřní strukturu – vyhledejte, nainstalujte a používejte!
 • Prochází složky smartphonu pomocí integrovaného prohlížeče souborů
 • Odesílá aplikace do blízkých zařízení připojených ke stejné síti

Aplikaci stahujte z tohoto odkazu.

První spuštění a úvodní nastavení

Po spuštění aplikace je vám nejprve předestřen tutoriál, jenž obsahuje tři vysvětlující kroky. Bohužel tento se nezdá být přístupný, alespoň s aplikací Jieshuo. Proto jej doporučuji přeskočit jeho uzavřením což lze učinit klepnutím na tlačítko „close wizard“.

Dále budete vyzváni k tomu, abyste aplikaci povolili přístup ke všem souborům. Bez tohoto oprávnění nebude moci APK Installer korektně plnit svou funkci, takže rozhodně doporučuji toto oprávnění udělit.

Dalším oprávněním, jež je nutné aplikaci udělit, je povolení instalace aplikací z tohoto zdroje. Nejprve klepneme na tlačítko „accept“, jež nás přenese do příslušné sekce nastavení systému Android. Zde aktivujeme zaškrtávací pole „povolit z tohoto zdroje“. V tomto i předchozím případě se do okna APK Installeru vrátíme pomocí tlačítka „přejít nahoru“.

Nyní už nás přivítá hlavní okno aplikace, kde budete mít na výběr z několika základních možností:

 • Nainstalovat apps – umožní instalovat aplikace z apk balíčků
 • Send app to another device – umožňuje odeslat aplikaci do jiného zařízení
 • Manage apps – poskytuje správu všech nainstalovaných aplikací
 • Browse files – otevře jednoduchého správce souborů pro procházení interního úložiště
 • Nastavení – otevře záložku s konfigurací aplikace

Přehled nabídky nastavení:

 • Locate installable files – automatizuje vyhledávání apk souborů za účelem jejich instalace či odstranění
 • About – nabízí informace o APK Installeru
 • Terms of service – sdružuje soubor podmínek pro tuto službu
 • Help – poskytuje přístup k základní nápovědě

Jak nainstalovat soubor APK?

 • Klepneme na tlačítko „nainstalovat apps“, jenž se nachází v hlavním okně aplikace. Ihned proběhne automatické proskenování úložiště vašeho zařízení, takže se následně objeví seznam všech nalezených APK souborů.
 • Nalistujte ten vámi požadovaný a poklepejte na něj
 • Dále se již řiďte standardními instalačními pokyny na obrazovce. 

Budeme-li hovořit konkrétně o odečítači Jieshuo, díky němuž právě tento návod vznikl, proběhne jeho automatická instalace zcela korektně, tak jako na dřívějších verzích Androidu. Dokonce se po aktualizaci sám restartuje a ihned poté se spustí nová aktualizovaná verze. A co je hlavní, žádné opětovné povolení omezených nastavení už není nutné. Vše šlape okamžitě a napoprvé!

Jestliže přikročíte k aktualizaci skrze záložku „stáhnout další zdroje“, budete dotázáni, v jaké aplikaci si přejete stažený APK soubor otevřít. Doporučuji zvolit právě Uptodown APK Installer a zaškrtnout volbu „vždy“. Poté se vám už pokaždé spustí instalace / aktualizace skrze tuto aplikaci, takže update proběhne zcela automaticky, bez jakéhokoli vašeho zásahu.

Vše je tedy jako v minulosti a otravný Android 14 se svými opakovanými výzvami pro povolení omezených nastavení vás už nemusí trápit!


Článek původně vyšel na webu androidbezzraku.wordpress.com.APK Installer


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.