Odečítač čínské provenience obdržel další aktualizaci, tentokrát přináší i několik novinek

Po čtrnácti dnech nám vývojář z daleké Číny naservíroval další aktualizaci, tentokrát se Li zaměřil nejen na opravy, ale přidal i nějaké nové funkce. Taktéž se rozběhla přestavba některých stávajících a pod kapotou odečítače se tak začínají odehrávat zajímavé změny. Bohužel se s tím pojí několik méně příjemných věcí, o nichž se podrobně rozepíšu v části pojednávající o instalaci nového updatu. Věnujte jí plnou pozornost, abyste předešli případným komplikacím! Vysvětlím vše tak, aby pochopili i ti méně zkušení a mohli si nejnovější verzi bez potíží nainstalovat.

Kromě novinek se rovněž setkáte s výrazně rychlejší odezvou, což je patrné zejména v rámci Androidu 12 a 13. Pojďme se nejprve podívat, jaké novinky se v aktuálním vydání aplikace objevují.

Seznam změn ve verzi 20230117

 • Implementován nový způsob práce se složenými gesty,
 • Přidána podpora složených gest pro konkrétní aplikaci,
 • Optimalizovány operace se složenými gesty,
 • Klávesové zkratky nově podporují písmena a čísla (lze použít na fyzické klávesnici),
 • Přidány nové události pro zvukové efekty,
 • Nyní můžete vlastní zvukové schéma vytvořit přímo v odečítači; Nastavení programu, nastavení zpětné vazby, správce zvukových schémat, nový.
 • Optimalizováno nastavení zvuku,
 • Opraven problém, kdy v rámci uživatelského rozhraní zařízení Oppo nebyl ohlašován počet nepřečtených oznámení,
 • Opravena chyba s abnormálním chováním rozšířeného nastavení hlasitosti přístupnosti,
 • Opraven problém, kdy docházelo k současnému otevření čtecího režimu a integrovaného webového prohlížeče Jieshuo, což vedlo k zaseknutí celé aplikace,
 • Opravena chyba, kdy byl v režimu procházení po slovech na webu opakován první znak,
 • Opraven problém, kdy nebylo možné korektně dosáhnout začátku nebo konce stránky,
  Byl vylepšen příkaz pro simulaci posuvného otáčení stránky,

Jak stáhnout a nainstalovat

Protože došlo k úpravám manipulace s gesty a taktéž k revizi překladu některých stávajících funkcí, můžete po běžné aktualizaci narazit na mnoho problémů. Osobně jsem se potýkal dokonce s tím, že po restartu zařízení vůbec nebylo možné odečítač ovládat, jak šviháním, tak ani procházením displeje pomocí jednoho prstu. Dále byly hlášeny potíže v podobě nemožnosti vstoupit do hlavního nastavení aplikace, případně s uzavřením menu funkcí.

Abyste tomuto nežádoucímu chování předešli, je nutné při aktualizaci dodržet určitý postup. Může se také stát, že vám bude vše fungovat normálně, ale nelze na to v žádném případě spoléhat.

Nejprve zálohujte svá nastavení!

Ano, tohle má svůj opodstatněný důvod, jelikož po aktualizaci může nastat situace, kdy se vám zcela vyresetují jak vaše vlastní gesta, tak i klávesové zkratky. Dojde tak například i k tomu, že vám nebude fungovat ovládání některé z hlasitostí nebo přijdete o namapování tlačítek na vámi předvolené funkce. Proto před započetím jakékoli operace, proveďte zálohu uživatelského nastavení, jestliže vlastníte licenci, udělejte kompletní zálohu všeho, tak aby se uchovalo i vaše nastavení gest a klávesových zkratek. Doporučuji zálohovat do cloudu, záloha do souboru může být v tomto případě spíše kontraproduktivní.

K vytvoření zálohy potřebujete aktivní účet aplikace Jieshuo, takže pokud jej dosud nemáte, musíte provést registraci. Jestliže už účet máte, stačí se k němu jen přihlásit.

Obojí můžete učinit v rámci nastavení aplikace, sekce uživatelské centrum.

Následuje stažení, to lze realizovat klasickou cestou, takže buďto skrze automatické aktualizace odečítače a nebo pomocí volby stáhnout další zdroje, která se nachází přímo v hlavním nastavení aplikace. Jestliže máte autoupdater aktivní, objeví se hlášení o dostupnosti nové verze, jakmile otevřete nastavení odečítače. Pokud tomu tak není, v záložce „stáhnout další zdroje“ vyberte variantu Jieshuo, kterou aktivně používáte a dále zvolte verzi s označením 20230117. Pak už se jen řiďte pokyny na obrazovce a aktualizujte odečítač.

Poté, pokud vám vše bude fungovat normálně, nemusíte dál dělat nic! Jestliže ale ne, je nutné vymazat data odečítače, což můžete učinit v nastavení zařízení, sekce aplikace, zobrazit všechny aplikace, Jieshuo. Dále klepněte na položku „úložiště a mezipaměť.“ Zde ťukněte na tlačítko „vymazat úložiště“, případně i „vymazat mezipaměť“, pokud chcete být důkladní.

Nyní otevřete aplikaci Jieshuo a opět v sekci uživatelského centra se přihlašte ke svému účtu.Následně vstupte do pokročilých nastavení a vyhledejte položku „nastavení zálohy a obnovení z cloudu“. Zde podle toho, zda máte plnou nebo free verzi odečítače, zvolte buďto „obnovit vše z cloudu“ a nebo pouze „obnovit uživatelské nastavení z cloudu.“ Tímto krokem se Jieshuo plně navrátí do stavu, ve kterém bylo před aktualizací a před vymazáním veškerých dat aplikace.

K nové verzi se také můžete dostat prostřednictvím odkazů, jež přikládám níže.

Stáhnout jieshuo-20230117.apk (plná verze se všemi službami)

Stáhnout jieshuo-international-20230117.apk (odlehčená verze bez čínských doplňků)

Kvůli čemu tohle všechno?

Podstata tkví v tom, že používání složených gest prošlo velkou proměnou.

Počínaje touto verzí, došlo k otevření možnosti využívat pro každé složené gesto více jeho částí, ne pouze dvě, jak tomu bylo doposud. Takže nově se může gesto skládat z tří a více kroků. Vše si můžete nadefinovat tam, kde jste zvyklí, jestliže tuto funkci využíváte. Smysl je v tom, že díky této možnosti získáváte až 900 kombinací, ze kterých se mohou gesta poskládat. Daní je bohužel skutečnost, že došlo k úpravě profilu gest, takže je nutné si je buďto opětovně namapovat a nebo právě po aktualizaci obnovit ze zálohy.

Abyste mohli nový profil využívat, je nutné mít aktivní položku „používat volitelná gesta“, kterou najdete v hlavním nastavení aplikace, sekce obecná nastavení. Pokud byste měli s čímkoli ohledně instalace potíže, neváhejte se na mě obrátit, jsem tady pro vás.

Kontaktovat mě můžete skrze naše e-mailové konference, Whatsapp nebo Messenger.

Enjoy!


Článek Odečítač čínské provenience obdržel další aktualizaci, tentokrát přináší i několik novinek vyšel původně na webu androidbezzraku.wordpress.com.AndroidJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.