Pozvánka na mé vystoupení na 5. ročníku herního festivalu GamerPie

Je to oficiální! V sobotu 1. dubna 2023 od 13:00 zhruba do 13:50 budu mít tu nesmírnou a naprosto nečekanou čest vystoupit živě na 5. ročníku herního festivalu GamerPie – prvního herního festivalu v České republice, co si rád hraje a myslí to vážně, jak ho označují sami tvůrci. 🙂 V malém sále brněnského kina Art odprezentuju (snad dost volnou a interaktivní) přednášku s názvem Na co monitor: Hraní videoher poslepu nemusí být oxymoron.

Jak už je na GamerPie tradicí, jednotlivá vystoupení se nahrávají. Proto později určitě bude na YouTube kanálu festivalu k dispozici ke zpětnému zhlédnutí i záznam toho mého.

Příspěvek bude cílený převážně na intaktní, vidící veřejnost, kdy předpokládám, že pro většinu přítomných bude už jen samotná představa, že by nevidomí mohli vůbec mít zájem hrát videohry (a natož v tom být i úspěšní, když se sejdou ty správné okolnosti a vývojáři her pamatují kromě jiného také na přístupnost), úplnou novinkou.

V první polovině příspěvku mám proto v plánu prostě jen krátce představit sebe a svůj projekt 4Sense Gaming, jaké jsou rozdíly mezi audiohrami a videohrami a jaké možnosti hraní soudobých přístupných videoher tedy momentálně vlastně existují. Ve druhé části pak v praxi demonstruju to, o čem jsem předtím mluvil, na ukázkách z her 1428: Shadows over Silesia a také The Last of Us Part I, která by tou dobou už měla být konečně veřejně dostupná i ve verzi pro PC (vývojáři už před časem oznámili datum jejího vydání 28. března), tedy na jediných dvou v době konání festivalu existujících přístupných videohrách pro PC takového rozsahu. Nebude samozřejmě chybět ani prostor na dotazy účastníků.

Anotace mého příspěvku

Co si představíte pod pojmem videohra? Většina z vás asi ne hráče, který takovou hru úspěšně hraje, aniž by se u toho díval na monitor.

Kolik her, které se dají hrát poslepu, vlastně existuje? Jak to vůbec vypadá, když někdo takovou hru poslepu skutečně hraje? Co ho k tomu vede a co z toho má? Dalo by se něco udělat pro to, aby byl zážitek nevidomých hráčů z hraní ještě lepší?

Pokud vás tahle myšlenka zaujala, přijďte se podívat na moji přednášku, kde dostanete na všechny tyto otázky odpovědi z vlastní žité zkušenosti.

Více zde

Bližší podrobnosti o festivalu GamerPie a jeho tradici, dosavadních úspěších, strhující atmosféře a v neposlední řadě samozřejmě i podrobný program najdete na oficiálním webu akce. Přestože samotný program nemusí být s odečítačem obrazovky na první nebo rychlé čtení dobře přístupný (odečítače ho čtou pouze jako lineární, statický text bez jakékoli semantické struktury), ostatní informace na stránce jsou jinak přístupné poměrně uspokojivě a rozhodně se z nich dozvíte vše podstatné.

Pokud tedy jste z Brna, nebo se rozhodnete udělat si výlet a zajistit si případně ubytování a/nebo doprovod, neměli jste na sobotu 1. 4. zatím jasné plány a ještě se vám podaří sehnat si lístek, budu rád, když si moje vystoupení přijdete poslechnout na vlastní uši a vyjádřit mi aspoň nevyslovenou morální podporu. 🙂 Ostatním, které to zajímá, určitě dobře poslouží záznam, o kterém vás všechny samozřejmě informuju, jakmile bude zveřejněný.
Tak mi držte palce, a kdo ví, třeba se s některými z vás potkáme. Paření zdar! ❤️ 👌 😍 ✊



HryPřístupnost


Lukáš Hosnedl
Jmenuji se Lukáš Hosnedl a překládáním nejrůznějších textů z angličtiny se na poloprofesionální úrovni zabývám už víc než deset let. Také se aktivně zajímám o přístupnost, asistivní technologie a technologie obecně. Baví mě ale třeba i tvůrčí psaní, hra na...