Progresivní vývoj Jieshuo pokračuje, nová aktualizace nabídne mnoho zajímavých funkcí!

Vážení příznivci odečítače Jieshuo,

je mou milou povinností představit vám po měsíc a půl dlouhém vývoji, další přelomový update této skvěle se rozvíjející aplikace! Pauza byla tentokrát opravdu dlouhá, ale jsem přesvědčen o tom, že várka novinek vám čekání určitě vynahradí. Na úvod ale nejprve několik faktických poznámek a shrnutí.

Distribuce Jieshua skrze obchod Google Play

Jak jste si asi všimli, od jisté doby můžete tento screen reader stahovat také z oficiálního repozitáře společnosti Google. Bohužel ale platí, že není všechno zlato, co se třpytí. Při instalaci skrze Google Play se potkáte hned s několika omezeními. Je to bohužel daň, jíž bylo nutno zaplatit, aby mohla být aplikace distribuována skrze tento oficiální kanál. Protože bylo nutné přizpůsobit ji aktuální bezpečnostní politice Googlu, musely být některé funkce omezeny nebo zcela potlačeny. Jejich seznam bohužel neznám, ale vliv to má také na celkovou stabilitu odečítače.

Verze z Google Play není tak spolehlivá jako ta z Githubu, což se projevuje i jejími neočekávanými pády.

Setkat se s tímto chováním můžete například v situaci, kdy se po instalaci chcete přihlásit ke svému Jieshuo účtu, abyste mohli využívat co největší množství funkcí nebo si případně aktivovat licenci. Bohužel při pokusu o přihlášení se často stává, že celá aplikace kompletně spadne. Není to vyloženě pravidlem, ale už si na toto mnoho uživatelů stěžovalo. Li to zdůvodnil provedenými úpravami, jež bylo nutno kvůli obchodu udělat.

Když si to tedy shrneme, tak je sice moc fajn, že máme konečně Jieshuo i na portálu Google Play, avšak já ani autor instalaci příliš nedoporučujeme.

Navíc se budou uveřejňovat jen ty verze, jež nebudou svými funkcemi v rozporu s licenční politikou Googlu.

Proto vás tímto důrazně žádám, abyste spíše zůstali věrni buďto oficiálnímu repozitáři na Githubu nebo mému cloudovému úložišti, na kterém taktéž najdete vždy aktuální verzi aplikace.

Situace ohledně aktuálního překladu a současný vývoj

Možná se někteří diví, proč se tak prodloužila doba čekání na další aktualizace odečítače. Není to proto, že by Li zahálel, ale důvod je zcela prostý. Tím, že jsme se v rámci distribuce posunuli na Github, uveřejňují se tam již pouze stabilní verze. Proto nyní déle trvá, než je stabilního vydání dosaženo. Zároveň ale z tohoto uživatelé mohou profitovat, jelikož se už ven nedostávají testovací nebo jinak nestabilní verze.

Proto každý release, jenž se na Githubu nebo u mě objeví, můžete bez obav instalovat. Produkt bude vždy odladěný a stabilní.

Tomuto předchází obrovské množství testovacích verzí, jež jsou zkoušeny primárně jen uživateli v rámci Číny a mezi uživatele zbytku světa se tak již nedostávají. Testování je před vypuštěním opravdu masivní, jelikož třeba jen za měsíc prosinec bylo před vydáním finální verze uvolněno 20 beta verzí.

Vzhledem k tomu, že dnešní update přináší opravdu velké množství nových funkcí, musíte se v oblasti lokalizace připravit na některé dosud nepřeložené položky. Výhodou je ale skutečnost, že si můžeme nejprve nové vydání osahat a následně lépe připravit jednotlivé překlady.

Časový harmonogram je takový, že do 12. února, kdy by měly v Číně vypuknout oslavy nového roku, bude uvolněna ještě jedna aktualizace, jež by už měla obsahovat kompletní lokalizaci nových funkcí. Dosud čekáme na aktualizované překladové soubory, jakmile je obdržíme, ihned zapracujeme na všech dostupných jazykových mutacích.

Obrovské množství novinek posledních dvou verzí

Nyní se konečně dostáváme k nejzajímavější části dnešního příspěvku, kterou je pochopitelně seznam všech provedených změn a úprav. Výčet bude opravdu impozantní, můžete si tak udělat představu, co vše se stihlo implementovat od konce prosince loňského roku.

 • Optimalizovaný textový editor
 • Optimalizována funkce extrakce odkazu
 • Optimalizováno vkládání textu ze schránky
 • Rozpoznávání textu nově podporuje arabštinu
 • Textový editor nově podporuje formáty doc a docx (pouze pro majitele prémiové licence)
 • Textový editor podporuje automatické kódování
 • Opraven problém s obnovením časovače při jeho pozastavení
 • Vylepšena funkce plynulého čtení
 • Vylepšena kompatibilita s Vivo Origin OS, což je nový operační systém této čínské společnosti
 • Přidána funkce pro automatické čtení zpráv v mnoha chatovacích aplikacích
 • Optimalizováno používání virtuálních klávesnic
 • Optimalizován režim úspory energie
 • Optimalizována odezva celé aplikace
 • Možnost navýšení rychlosti čtení (jen prémioví uživatelé)
 • Vylepšen systém pro vyčítání notifikací
 • Optimalizovaný import souborů
 • Vylepšena práce s focusem v rámci editačních polí
 • V rámci Androidu 11 bylo implementováno rychlejší zadávání textu pomocí speciálního dotykového režimu (pouze prémioví uživatelé)

Vzhledem k množství provedených úprav tentokrát důrazně doporučuji provést čistou instalaci aplikace!

Několik uživatelů pouze klasicky aktualizovalo a poté jim korektně nefungovaly například klávesové zkratky. Jak už jistě víte, není nic snazšího, než provést zálohu uživatelského nastavení do cloudu a po reinstalaci jej potom zase obnovit zpět. Ušetříte si tím spoustu práce a budete mít jistotu, že všechno poběží jak má.

Jestliže někdo z vás netuší, jak čistou instalaci nejefektivněji provést, nechť si vyposlechne zvukový podcast: Jieshuo_Podcast07.mp3 – 44.7 MB.

Nejnovější vydání aplikace můžete stahovat

Budu velmi rád, když se v našich konferencích nebo v komentářích pod článkem podělíte o své dojmy a postřehy z používání. Uvítám jakoukoli zpětnou vazbu, jestliže během používání narazíte na nějaké chyby, určitě mi je reportujte.

Enjoy!


Článek Progresivní vývoj Jieshuo pokračuje, nová aktualizace nabídne mnoho zajímavých funkcí! vyšel původně na webu Android bez zraku.AndroidJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.