Psaní bodovým písmem na dotykovém displeji

Ovládání dotykových zařízení pomocí gest je pro řadu lidí se zrakovým postižením stále bariérou, která jim může bránit v jejich efektivním používání. Není proto divu, že uživatelé mají zájem o alternativní vstupní a výstupní zařízení, která jim umožňují nevýhody dotykového displeje obejít a používání mobilního telefonu či tabletu zefektivnit.

K mobilním zařízením tak dnes lze pořídit nejen celou řadu příslušenství (za všechny jmenujme alespoň klávesnici Rivo 2 či hmatové displeje řady Focus Blue), ale alternativní vstup je možné řešit i softwarově.

Obě majoritní mobilní platformy (iOS i Android), umožňují zadávání i prostřednictvím bodového písma. Po aktivování funkce Braillský vstup na displeji se obrazovka zařízení se promění na šestibodový braillský obrazec, na kterém přikládáním prstů na jednotlivé zobrazené braillské body pak píšete stejně jako na Pichtově stroji.

Více informací a detailnější popis toho, jak se braillský vstup na displeji používá, najdete v článcích Karla Giebische Pište braillem. I na iPhonu a iPadu a Petera Vágnera Braille typing on an #Android device.

Braillský vstup na displeji – ukázka psaní

Braille screen input on iPhone and iPadAndroidBrailleiOS


Radek Pavlíček
Radek se přístupnosti a informačním a komunikačním technologiím pro uživatele s těžkým postižením zraku věnuje od roku 1998. Je duchovním otcem portálu Pélion, řídí a koordinuje veškeré aktivity s ním související a dělá maximum pro to, aby Pélion přispíval ke...