Rivo 2 – konečně pořádná klávesnice pro nevidomé

Klávesnice Rivo pro iOS dostává zcela nový rozměr. Tento speciální produkt, navržený přímo pro zrakově znevýhodněné uživatele iPhonů a iPadů, obdržel zásadní aktualizaci, nad kterou nelze jen tak mávnout rukou. Představme si ty nejpodstatnější změny a vylepšení.

Seznamte se

Rivo je hardwarová numerická klávesnice malých rozměrů, speciálně navržena pro nevidomé uživatele Apple produktů. Rozumí si s operačním systémem iOS, kam patří především iPhone, iPad. Na rozdíl od standardních klávesnic má přímou vazbu na odečítač VoiceOver a tím pádem zaručuje plnou kompatibilitu. Bez odečítače nefunguje.

Nahrazuje veškerá dotyková gesta VoiceOveru, aplikovaná na displeji, a v podstatě je doslova kopíruje. Celkově tak usnadňuje ovládání těchto zařízení bez použití zraku. Dotykové postupy sice fungují spolehlivě, nicméně mnohdy bývají krkolomné a zbytečně zdlouhavé. Zvláště při delší a komplexnější práci.

Rivo s nimi počítá. Jen místo gest prováděných na displeji tisknete hardwarová tlačítka buď samostatně nebo v různých kombinacích. Záleží na jednotlivých úkonech. Ve výsledku se ovšem odehrává to samé, jako když pracujete rovnou na dotykové obrazovce s aktivním VoiceOverem.

Díky Rivu je celé ovládání operačního systému iOS hlavně pro nevidomé uživatele, daleko intuitivnější, pohodlnější a rychlejší, než se spoléhat pouze na dotykový displej a své prsty.

Tuto klávesnici lehce schováte do dlaně. Na šířku má pouhých 94 mm, na výšku 52 mm. Její tloušťka činí 12 mm a váží pouze 55 g.

Obsahuje celkem 20 tlačítek, zdířku na Micro USB kabel pro dobíjení, 3,5 mm jack na sluchátka, mikrofon a reproduktor. Baterie vydrží až 14 dní. Samozřejmě záleží na tom, jak hojně Rivo využíváte.

Jednotlivá tlačítka kopírují standardní číselník telefonu včetně hvězdičky a mřížky na spodní straně. Číslice 5 obsahuje hmatné zvýraznění, podle kterého se snadno zorientujete. Číselník je zleva i zprava ohraničen celkem osmi funkčními klávesami. Ty hrají při používání Riva podstatnou roli.

Na horním rubu klávesnice narazíte celkem na tři tlačítka. Zapnutí, režim klávesnice a audia. Jejich důležitost si vysvětlíme později.

Práci s Rivem je nutné si nejdříve osvojit. Za tímto účelem existuje podrobný manuál, který jsem pro své klienty už přeložil do češtiny. Samozřejmě po schválení a konzultaci s výrobcem. Vše se točí kolem číselníku a funkčních kláves, kdy tisknete různé kombinace tlačítek. Ze začátku to vypadá složitě, ale nakonec usoudíte, že jde o snadno zapamatovatelné postupy. Veškeré detaily jsou podrobně popsány v již zmíněném manuálu. Ten je součástí každé dodávky této klávesnice. Pokud byste do něj rádi nahlédli, kontaktujte mě a jistě se nějak domluvíme.

Placka na rozpadnutí

Přesně takto lze charakterizovat první verzi klávesnice Rivo. Už v okamžiku, kdy jsem ji uchopil do ruky, jsem nabyl dojmu, že se mi v prstech rozpadne. Byla hrozně křehká, lehká a měla takřka nehmatná tlačítka. Orientace na ní dala celkem zabrat. Navíc obsahovala pouze USB port pro dobíjení, světelné diody pro indikaci zapnutí a stavu baterie a jedno zapínací tlačítko. V případě zcela nevidomého uživatele nešlo vůbec poznat v jakém je první verze Riva aktuálně stavu. Jak dlouho jí ještě vydrží baterka či jestli je vůbec zapnutá nebo vypnutá. Jednoduše první prototyp u kterého se testovalo, jestli se mezi zrakově znevýhodněnými lidmi uchytil. A druhá generace o které je řeč v tomhle článku dává tušit, že nápad výrobce uspěl.

Abych ale jen nekritizoval. Musím uznat, že výrobce, konkrétně společnost Mobience Inc., měla vynikající nápad. Vytvořila klávesnici, která dokáže zcela nahradit dotyková gesta odečítače VoiceOver operačního systému iOS. A to rozhodně nebylo jen tak. První myšlenka byla tedy venku. Nyní jí stačilo nechat uzrát. A to se stalo při představení Rivo 2.

Konečně použitelná klávesnice

Druhá generace Riva se změnila po všech stránkách. Když ji uchopíte do ruky, nemusíte se bát. Není už natolik křehká jako první verze, takže se rozhodně nerozpadne. Navíc má krásně hmatná tlačítka, přibyl jí reproduktor, mikrofon a hromada dalších funkcí. Přestala spoléhat na světelné signalizace, které nevidomým lidem skutečně nic neřeknou a nahradila je vibrační odezvou.

Pomocí vibrací snadno odhalíte stav baterie, spárování se zařízením, její zapnutí, vypnutí apod. Rozumí si až s šesti zařízeními najednou. Lehce tedy můžete přepínat mezi iPhonem a iPadem, aniž byste složitě řešili opětovné párování jednotlivých produktů.

Disponuje reproduktorem a mikrofonem a umí přehrávat zvuk přímo ze spárovaného zařízení. Klidně můžete nechat iPhone nebo iPad v kapse či batohu a pracovat pouze s Rivem. Hodí se to především v hlučném prostředí, kde nechcete vystavovat na obdiv svůj drahý telefon či tablet. Používáním Riva jste více v bezpečí. Z klávesnice se dá přímo i telefonovat. Díky 3,5 mm jacku lze zapojit jakákoli drátová sluchátka.

Málo tlačítek, hromada funkcí

Jak už bylo řečeno výše, vše se točí kolem číselníku. Ten funguje až v pěti režimech. Na základě zvoleného režimu v kombinaci číselníku a funkčních kláves, řešíte jednotlivé úkony.

S Rivem tedy dokážete:

  • Ovládat celý iPhone a iPad.
  • Přehrávat a ovládat média.
  • Psát a řešit veškerou editaci textu.
  • Telefonovat.

Klávesnice obsahuje tyto režimy:

  • Ovládání zařízení.
  • Práce s textem.
  • Telefonování.
  • Média.
  • Čísla a symboly.

Na Rivu píšete stejně jako na starých tlačítkových telefonech. S pomocí funkčních kláves lze řešit i vkládání čísel, symbolů či diakritických znaků.

Zvláštní pomůcka

Tato klávesnice není standardní kus hardwaru. Je speciálně navržena pro zrakově znevýhodněné uživatele a bez aktivního odečítače VoiceOver na iOS fungovat nebude. Lze ji tím pádem klasifikovat jako zvláštní pomůcku a finanční prostředky na její pořízení můžete získat od Úřadu práce.

Jak se Vám Rivo 2 líbí? Podělte se o své postřehy v komentářích.AgoraiOSRivo 2


Karel Giebisch
Karel se moderním technologiím pro zrakově znevýhodněné věnuje už řadu let. Je nevidomý, primárně pracuje s Apple produkty, ale nebrání se zabrousit i do oblasti operačních systémů Windows nebo Android.