Revoluční změny pokračují, aktualizace Jieshuo přináší mnoho nových funkcí!

Vážení uživatelé odečítače Jieshuo,

sice se zpožděním, ale opodstatněným, vám přináším nejnovější aktualizaci, která pokračuje v nastoleném trendu kompletní přestavby aplikace. To s sebou přineslo také implementaci mnoha nových funkcí a odečítač obrazovky je nyní ještě rychlejší, než tomu bylo dosud. Už jen v tomto ohledu poznáte nový kód aplikace, jenž je fantasticky optimalizován!

Zároveň je ale nutno poznamenat, že vzhledem k obsáhlé modernizaci se asi budeme muset na nějaký čas rozloučit s podporou starších verzí systému Android. Ve verzi 6.0 a nižší pravděpodobně nebude aplikace korektně fungovat, zřejmě je to daň za nová vylepšení a především za nutnost přizpůsobit Jieshuo nejnovějšímu Androidu 11.

Časem se na kompatibilitě možná opět zapracuje, ale v nynější situaci odečítač na starších Androidech zřejmě nespustíte. Můžete to vyzkoušet a podělit se o své poznatky v našich konferencích.

Pár slov úvodem

Původně jsem sliboval uvolnění aktualizace v úterý a částečně se tak dokonce stalo. Pokročilejší uživatelé si mohli stáhnout aktuální verzi buďto z mého úložiště a nebo v rámci repozitáře Github. Článek jsem v té době nestíhal nachystat a jak se později ukázalo, zřejmě to tak mělo být.

Zjistili jsme nějaké drobné nedostatky ve fungování aplikace a také jsem narazil na určité nesrovnalosti ve svém překladu, jež byly způsobeny originální anglickou předlohou. Zřejmě překladatel nedával dobrý pozor a jednu věc zapomněl přeložit úplně, druhou pak přeložil chybně.

Naštěstí se mi díky možnosti novou verzi otestovat podařilo vše zmíněné v české lokalizaci napravit a dnešním dnem vám tak přináším kompletně a správně přeložený update!

Zřejmě jsem u našeho čínského vývojáře dobře zapsán, jelikož na mé přání sestavil speciálně nový build, ve kterém jsou zahrnuty nejnovější provedené lokalizační změny.

Taktéž funkčnost by měla být bezchybná, na odstranění hlavních neduhů jsem tentokrát dokonce pracoval i během noci z pondělí na úterý, jelikož první uveřejněná nová verze obsahovala množství chyb a problémů. Namátkou třeba nemožnost otevřít nastavení z hlavní nabídky programu, nemožnost vytvářet uživatelsky definovaná gesta nebo nefunkčnost některých voleb v rámci nastavení odečítače. Nyní se mohu zaručit, že základní funkčnost je zcela v pořádku a aktuální update je tak možné používat pro každodenní nasazení.

Ti z vás, kteří již aktualizovali na původní verzi 20201223 mohou nynější aktualizaci pouze nainstalovat přes již existující verzi. Pokud ale tento update dosud nainstalovaný nemáte, je vzhledem k provedeným změnám důrazně doporučováno provést čistou instalaci.

Jieshuo mě teď zaměstnává opravdu na plný úvazek, jelikož jsem kvůli zdravotním problémům některých administrátorů naší konference na Telegramu vzal na sebe i shromažďování veškerých nahlášených chyb a zasílání jejich soupisu přímo vývojáři. Do toho jsem tentokrát také pomáhal s francouzskou lokalizací, jelikož její autor se dopustil téže chyby, kterou jsem i já kdysi udělal. Jedná se o naprostou drobnost, avšak ta je schopná způsobit kompletní nefunkčnost celé aplikace.

Zkrátka a dobře, bylo toho tentokrát moc, takže se i můj článek jaksi opozdil.

Snažím se pro vás dělat maximum, já bych za Jieshuo i dýchal a jsem mu naprosto oddán.

Nyní se už ale konečně pojďme podívat na všechny dostupné novinky.

Seznam změn ve verzi 20201226

  • Optimalizován režim čtení
  • Optimalizována rychlost spouštění
  • Přidán ukrajinský překlad
  • Přidána funkce pro změnu hesla
  • Optimalizována přesnost časovače
  • Optimalizováno čtení oznámení
  • Přidána možnost stahovat nové verze přímo v rámci aplikace
  • Přidána funkce rozdělené obrazovky
  • Přidána funkce sledování focusu

A teď si některé nové funkce rozebereme podrobněji.

Změna hesla

Mnozí by tuto možnost uvítali a proto je nanejvýš důležité, že ji autor konečně zapracoval. Nově tak kdykoli můžete změnit své heslo k uživatelskému účtu Jieshuo. Stačí jen otevřít nastavení aplikace, sekci uživatelské centrum a zde klepnout na tlačítko další možnosti. Hned první položka vám umožní změnit aktuální heslo, druhá pak slouží pro nákup prémiového členství.

Stažení nejnovější verze přímo v rámci odečítače

To, po čem mnozí uživatele marně často volali, je konečně tady! Nová aktualizace je nyní přímo napojena na oficiální Github repozitář, takže je velice jednoduché Jieshuo aktualizovat. Stačí jen otevřít nastavení programu, sekci pokročilá nastavení a zde záložku další nastavení. Tady poklepat hned na první položku „Stáhnout Jieshuo screen reader“. Ihned se otevře obrazovka s aktuálně dostupnými verzemi a vy poklepem na některou z nich zahájíte proces stažení. Jakmile je dokončen, aplikace se vás zeptá, zda ji chcete aktualizovat.

Potvrdíte tlačítkem OK a je hotovo. Kromě možnosti kontrolovat dostupnost aktualizací ručně, byla pochopitelně zapracována také kontrola automatická. Takže jakmile dojde k uvolnění nové verze, odečítač sám vás na to upozorní.

Jinak se nelekejte, v okně s dostupnými verzemi se setkáte s čínštinou, jelikož jak sami víte, oficiální seznamy změn jsou pouze v tomto jazyce. Takže buďto je můžete ignorovat a nebo pomocí funkce automatického překladu požadovaný change log přeložit.

Focus monitoring

Další výborná funkce, jež byla do aplikace přidána, je možnost sledování focusu. Hned se pokusím osvětlit, k čemu to může být dobré.

Vezměme si modelový příklad.

Máte otevřené okno chatu a chtěli byste, aby vám byly příchozí zprávy automaticky předčítány. Stačí si tedy pomocí správce focusu přidat toto okno mezi sledované objekty a jakákoli změna v něm vám bude automaticky ohlášena.

Veškeré potřebné volby naleznete v rámci hlavní nabídky aplikace (švihnutí dolů a doprava).

Zde, pokud máte aktivováno vícesloupcové menu, stačí klepnout na tlačítko více. Tady potom v seznamu dohledat dvě volby – „sledování focusu“ a „spravovat sledování focusu.“ Jestliže používáte menu klasické, je nutné na tlačítko „více“ klepnout dvakrát, aby se vám potřebné možnosti ukázaly.

Postup je takový, že nejprve si šviháním kdekoli v rámci systému navolíte objekt, jenž si přejete sledovat a poté jej skrze volbu „sledování focusu“ zařadíte mezi sledované objekty. Jakákoli změna je vám pak od tohoto okamžiku automaticky oznámena.

Naproti tomu, jak je z názvu patrné, správce sledování focusu vám umožňuje s již přidanými objekty manipulovat. Můžete je buďto mazat jednotlivě, nebo vymazat všechny najednou.

Funkce rozdělené obrazovky

Je to něco podobného, co přinesl Android ve své tuším osmé verzi. Avšak Jieshuo díky přímé implementaci této funkce, umožní její využití i v systémech, kde není primárně podporována. Volbu taktéž najdete v hlavní nabídce aplikace, tentokrát až na jejím úplném konci. Pro komfortnější použití ale doporučuji nadefinovat si na ni vlastní gesto. Jak toho docílit?

Vstupte do hlavního nastavení aplikace, zde otevřete záložku obecná nastavení a tady poklepejte na volbu nastavení volitelných gest. Tady ze seznamu všech dostupných funkcí, navolte zobrazení rozdělené obrazovky. Poté otevřete první aplikaci, kterou si přejete mít v horní části obrazovky a aplikujte gesto. Nyní ve spodní části obrazovky vyberte aplikaci, jež se má zobrazovat jako druhá.

Tím je hotovo, nyní tak můžete používat dvě aplikace současně v rámci jediné obrazovky.

Závěrem

Věřím, že si nová vylepšení pořádně užijete, bez nadsázky se dá říci, že mnohá jsou ve svém ohledu revoluční. Zejména bych vyzdvihnul sledování focusu nebo automatické aktualizace. Dobrou zprávou je skutečnost, že jsou nové funkce všem přístupné bez rozdílu, takže prémiová licence pro jejich využívání není nutná.

Ještě připomenu, že nejnovější opravné sestavení se prozatím nenachází na oficiálním Github repozitáři, tam najdete jen verzi 20201223.

Takže pokud chcete mít vše aktuální a kompletní český překlad k tomu, musíte stahovat z mého cloudu na Sync.com ze složky ieshuo_international_2.0.20.12.26_release.apk.

Enjoy!


Článek Revoluční změny pokračují, aktualizace Jieshuo přináší mnoho nových funkcí! vyšel původně na webu Android bez zraku.AgoraAndroidJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.