Snadné přepínání mezi okny ve Windows s nástrojem Easy Window Switcher

Každý nevidomý uživatel Windows jistě dobře zná klávesovou zkratku Alt + tabulátor sloužící pro přepínání mezi okny všech aplikací. Nicméně v případě, že oken máme pootvíraných mnoho, může být přepnutí do toho žádaného okna poměrně zdlouhavé a těžkopádné. V tomto krátkém článku si tedy představíme nástroj nazvaný Easy Window Switcher, jehož účel je jediný a prostý, umožní nám pomocí klávesové zkratky přepínat se mezi okny pouze té aplikace, která je zrovna v popředí. Dejme tomu, že máme otevřeno několik oken aplikace Mozilla Firefox, a kromě toho také několik oken v Průzkumníkovi. Poté v případě, že jsme zrovna v Průzkumníkovi, tak nás bude dotyčná klávesová zkratka cyklicky přepínat jen mezi naposledy používanými okny Průzkumníka. Tou klávesovou zkratkou, která nám toto po instalaci nástroje Easy Window Switcher umožní je Alt + středník, středník proto z toho důvodu, že na běžné Windowsové klávesnici se středník nachází přímo nad tabulátorem u levého okraje klávesnice, takže je dobře po ruce.

Pro úplnost ještě uveďme, že podobně jako Alt + Shift + tabulátor, také Alt + Shift + středník v případě nástroje Easy Window Switcher umožňuje přepínání oken v opačném směru.

Instalace

Rovněž i instalace nástroje Easy Window Switcher je velmi jednoduchá:

  1. Zde si nástroj Easy Window Switcher stáhněte.
  2. Stažený .exe soubor Enterem otevřete. Zobrazí se dialog, v němž stiskněte tlačítko „Automatically start Easy Window Switcher“. Tím je instalace dokončena a můžete tento nástroj začít hned používat.

V případě, že byste chtěli Easy Window Switcher zase odinstalovat, tak to provedete opět otevřením zmíněného .exe souboru, avšak nyní stisknete tlačítko „Uninstall Easy Window Switcher“.

Závěr

Easy Window Switcher je vskutku jednoduchý nástroj, který, jak jeho autoři netají, čerpal inspiraci z chování, jenž uživatele počítačů Mac běžně znají.

Máte i vy nějaké tipy, jak si přepínání oken ve Windows usnadnit, a to nad rámec funkcí, které jsou již dostupné v odečítačích či přímo ve Windows? Neváhejte se s nimi podělit v komentářích.Klávesové zkratkyMicrosoftNástrojeTutoriályWindows


Adam Samec
Jako nevidomý se zajímám o asistivní technologie pro zrakově postižené. Pracuji jako lektor a tester přístupnosti v Tyflokabinetu Praha. Mým hlavním zaměstnáním je však pozice programátora, konzultanta a testera přístupnosti v Microsoftu. V článcích se zaměřuji především na produkty značky...