Téčko Plus 11: asistence na dálku, aplikace pro zjednodušení přepravy a mnoho dalších důležitých informací ze světa asistivních technologií

Ve čtvrtek 27. 1. 2022 se na sociální síti Clubhouse, v klubu Potměchuť, uskutečnilo jedenácté a zároveň letošní první setkání příznivců moderních informačních technologií.

Ani v roce 2022 vás rozhodně neochudíme o mnoho zajímavých témat a informací, souvisejících s asistivními technologiemi, důkazem budiž souhrn všeho podstatného z tohoto Téčka Plus.

Pokud vás cokoliv z níže uvedeného zaujme, podrobnější informace se dozvíte v podcastu Téčko Plus 11 (mp3; 50 MB) z tohoto setkání.

Pro možnost zodpovězení zvukového kvízu či v zájmu obecného přehledu o minulých setkáních, rovněž neváhejte navštívit webovou stránku Téčka Plus.

Zvukový kvíz

Ani tentokrát jsme nezapomněli na již tradiční zvukový kvíz. Honza Šnyrych připomněl soutěžní ukázku, v níž jste měli poznat pomůcku, která vydává v ukázce uvedené charakteristické zvuky.

Jednalo se o legendární braillskou tiskárnu Index Everest, konkrétně o její verzi 2. Vylosovaným výhercem z celkem čtyř správných tipů byl Michal Raclavský.

Pokud byste si i vy rádi zasoutěžili, neváhejte se zůčastnit aktuálního kola zvukového kvízu, vše potřebné najdete na stránkách Téčka plus, odkaz je uveden v úvodu tohoto článku.

Hodinky nebo holínky aneb rozpoznávání odporných termitů

V dalším dílu této již známé rubriky Michal Jelínek upřesnil kategorie kamerových kompenzačních pomůcek, hlavně z důvodu osvětlení aktuální novelizace vyhlášky 388/2011, podrobnější informace jak o nové kategorii kompenzačních pomůcek, tak o této novelizaci najdete v našem podcastu.

Luboš Zajíc a SONS online

Vzácným hostem prvního letošního Téčka plus byl prezident sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Luboš Zajíc, který posluchačům mimo jiné představil nový projekt SONS online a rovněž se vyjádřil k výše uvedené novelizaci kategorizace kompenzačních pomůcek.

Asistence na dálku

Prvním velkým tématem tohoto vydání byla asistence na dálku. Radek Seifert stručně představil nový britský projekt Travel hands a následně se všichni diskutující podělili o své zkušenosti s asistenčními aplikacemi jako je například projekt Be My Eyes, o kterém se kromně našeho podcastu můžete více dočíst i v na toto téma zaměřeném článku Radka Seiferta Be My Eyes – oči všude.

Aplikace, které mohou nevidomým usnadnit přepravu

Druhým velkým tématem jedenáctého Téčka plus byly aplikace, které zrakově postiženým uživatelům mohou významně usnadnit cestování. Řeč byla například o aplikacích Tramoji, Moovit či PID Lítačka.

Seriál JAWS

V novém dílu tohoto tematicky zaměřeného seriálu Michal jelínek jednak upozornil na fakt, že od verze 2021 bude funkce JAWS Tandem používat zabezpečené spojení, důsledkem čehož starší verze JAWS, konkrétně 2019 a nižší již tuto funkci nebudou moci využívat. Více informací se lze dočíst například v článku Michala Jungmanna Funkci JAWS Tandem čeká od roku 2022 změna.

Dalším tématem seriálu pak byl popis možnosti ohlašování pravopisných chyb v aplikacích Microsoft Office pomocí zvukových signálů.

Závěr

Jestliže vás kterékoliv ze zde zmíněných témat zaujalo, více informací o něm se dozvíte ve zvukovém podcastu Téčko Plus 11 (mp3; 50 MB).

Pozvání na únorové Téčko Plus

Budeme se těšit, že na příštím pokračování Téčka Plus, které se uskuteční ve čtvrtek 24. 2. ve 13.15 se s vámi společně setkáme.



TéčkoTéčko Plus


Jiří Fenz
Jmenuji se Jiří Fenz a informačními technologiemi se aktivně zabívám cca posledních 20 let. 10 let jsem působil ve společnosti TyfloCentrum Brno jako lektor obsluhy náročných kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené a jako tester přístupnosti webových stránek. Aktivně se zajímám...