Téčko Plus 6: Corvus, návrat k chytré domácnosti a obecně mnoho nového, co v oblasti asistivních technologií stojí za to zmínit

Ve čtvrtek 7. 9. 2021 se na sociální síti Clubhouse, v klubu Potměchuť, uskutečnilo další, již šesté, setkání příznivců moderních komunikačních technologií.

Jak je již ostatně dobrým zvykem, opět jsme si dali záležet, abychom vám přinesli zajímavé novinky a informace z této oblasti. Chcete-li se tedy dozvědět o čem tentokrát byla řeč, rozhodně čtěte dále.

Pokud vás cokoliv z níže uvedeného zaujme, podrobnější informace se dozvíte v podcastu Téčko Plus 6 (mp3; 50 MB) z tohoto setkání.

Pro možnost zodpovězení zvukového kvízu či obecný přehled o minulých setkáních, rovněž neváhejte navštívit webovou stránku Téčka Plus.

Novinky a oznámení

V úvodní a závěrečné části jsme ani tentokrát neupustili od dobrého zvyku a podělili jsme se s vámi o obecné novinky z oblasti asistivních technologií. Zde je seznam toho podstatného:

 • Nákupní řetězec Tesco vydal nové verze svých mobilních aplikací. Zatímco uživatelé produktů od Applu mohou jásat, aplikace pro operační systém iOS je podle Michala Jelínka velmi dobře přístupná, uživatelé operačního systému Android si vzhledem ke značné nedodělanosti této verze aplikace budou na dobře přístupnou a odladěnou verzi muset ještě chvíli počkat.
 • Nová aplikace rezervačního systému společnosti RegioJet má ve své přístupnosti ještě hodně co dohánět, nicméně pozitivní je, že podle vyjádření Honzy Šnyrycha se již zlepšuje komunikace s vývojáři a je tedy možné, že se v přístupnosti této aplikace začíná blýskat na lepší časy.
 • Digitální knihovna zrakově postižených Mathilda má nový design. Těšit se můžete například na zvukové stopy filmů, případně na 3D modely, které si v případě zájmu můžete v Mathildě objednat či prohlédnout.
  • Zvukový kvíz

   Další nedílnou součástí setkání bylo rovněž vyhodnocení minulého zvukového kvízu. Honza Šnyrych připomněl soutěžní ukázku, v níž jste měli určit zvuk, používaný ve cca 20 let starém, leč mezi zrakově postiženými velmi populárním programu.

   Jednalo se o zvuk, používaný ve hře Zvukové pexeso, což byla součást balíku audioher, zvaného Marceliny hry.

   Vylosovaným vítězem z celkem tří správných tipů pak byl Michal Suchý.

   Pokud byste si i vy rádi zasoutěžili, neváhejte se zúčastnit aktuálního kola zvukového kvízu.

   Corvus

   Jak již nadpis napovídá, v tomto Téčku Plus jsme měli tu čest, přivítat návštěvu ze zahraničí. Konkrétně šlo o Petera Haladu a Ondreje Rosíka, kteří podrobně představili balík aplikací Corvus, popsali jeho základní ovládání a zodpověděli dotazy z publika.

   Vzhledem k tomu, že balík Corvus disponuje plnohodnotnou demoverzí, můžete si jej vyzkoušet i vy – dodáváme, že aplikace je určena pro operační systém Android. Pokud byste se o Corvusu chtěli dozvědět více, vše podstatné naleznete na jeho www.corvuskit.com, případně na mluvicimobily.cz, věnovanému tutoriálům a příručkám, které se Corvusu týkají.

   Chytrá domácnost

   Druhým velkým tématem šestého Téčka plus byl návrat domů, respektive k chytré domácnosti. Honza Šnyrych navázal na příspěvek o chytré domácnosti, který byl součástí čtvrtého Téčka Plus a podrobněji představil platformu Home Connect společnosti Bosch. Ať již z jeho povídání, následně doplněného Markem Salabou či v neposlední řadě veskrze pozitivních zkušeností Lukáše Otáhala obecně vyplývá, že jde o velmi dobře přístupnou platformu, kde vývojáři rozhodně nezahálejí. Nasvědčuje tomu velmi dobrá ovladatelnost aplikace, rozumně doplněná například o kontrastní ovládací prvky na samotných spotřebičích.

   Hodinky nebo holínky anep rozpoznávání odporných termitů

   V této zbrusu nové rubrice, určené, jak název napovídá, k osvětlování často zaměňovaných či ne zcela přesně chápaných termínů Radek Seifert osvětlil rozdíl pojmů zrakové postižení a handicap.

   Závěr

   Pokud vás kterékoliv ze zde zmíněných témat zaujalo, více informací o něm se dozvíte ve zvukovém podcastu Téčko Plus 6 (mp3; 50 MB)

   Budeme se těšit, že na příštím pokračování Téčka plus, které se výjimečně uskuteční ve čtvrtek 30. 9. ve 13. 15, se s vámi společně setkáme.AgoraTéčkoTéčko Plus


Jiří Fenz
Jmenuji se Jiří Fenz a informačními technologiemi se aktivně zabívám cca posledních 20 let. 10 let jsem působil ve společnosti TyfloCentrum Brno jako lektor obsluhy náročných kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené a jako tester přístupnosti webových stránek. Aktivně se zajímám...