Tip pro Windows 10: Jak vytvořit lokálního uživatele bez účtu Microsoft

S příchodem systému Windows 10 se stává prakticky nutností vlastnit účet Microsoft. Ostatně zejména v Home edicích se bez něj dlouhodobě už ani neobejdete. Ale stále existuje řada důvodů, proč si chtějí uživatelé vytvořit na počítači další účet, a to bez Microsoftu. Je to možné, ale hluboko schované v nastaveních. Ukážeme vám proto, jak na to.

Platí zlaté pravidlo, že hlavní administrátorský účet by měl být provázán s účtem Microsoft. Důvodů jsou desítky, od synchronizace nastavení, přes využití služeb z rodiny Microsoftu, až po fakt, že Microsoft se ani moc netají tím, že dříve či později to v edicích pro domácí uživatele ani jinak nepůjde. Ať se nám to tedy líbí, nebo ne, účet Microsoft je – a hlavně bude – nutnost. Už třeba i kvůli licencování, které se bude v domácích edicích Windows s novým rokem periodicky prověřovat, třeba u Microsoft Office se tak děje již nyní. Trochu jiná situace je v profesionálních verzích Windows 10, kde účet Microsoft sice nutností není a zřejmě ani nebude, nicméně i tam se bez něj neobejdete, například pokud budete chtít využívat obchod Microsoft Store.

Ale tak či tak, hodí se mít možnost přidat do počítače uživatele, který účet Microsoft nemá. Může jít třeba o vaše dítě, kterému MS účet nechcete zřizovat, nebo naopak babičku, kterou by účet spíš vyděsil. Ve většině případů ho ale budete chtít sami pro sebe jako druhý uživatelský účet. Důvodů, proč chtějí uživatelé mít dva účty je zase mnoho, od testování a hraní, až po potřebu mít dvojí vizuální nastavení Windows, nezřídka třeba i studenti používají druhý účet ve škole při promítání apod.
Microsoft se všemožně snaží takový postup uživateli co nejvíc znepříjemnit ve snaze donutit doslova každého, aby měl jeho Microsoft účet. Ale dost často to prostě nedává smysl. Účet ryze lokální si zřídit lze, ale není to tak jednoduché, protože takové nastavení prostým vyhledávání jednoduše nenajdete. Je tak hluboko schované, že jej hledání prostě nenabídne.¨

Zde je tedy postup, jak vytvořit pouze lokálního uživatele Windows:

  1. V Nastavení vyhledejte položku Účty a v ní položku Rodina a jiní uživatelé.
  2. Otevře se příslušná část nastavení, kde zvolte tlačítko Přidat do tohoto počítače někoho dalšího.
  3. Tím se otevře dialog pro přidání nového účtu Microsoft. Pokud tedy chcete přidat někoho, kdo účet Microsoft vlastní, můžete to učinit tady.
  4. Pokud chcete přidat ryze lokální účet, zvolte odkaz Nemám přihlašovací údaje této osoby.
  5. Otevře se dialog pro vytvoření nového účtu či účtu Microsoft. Novému uživateli tedy zde rovnou můžete vytvořit samostatný účet Microsoft.
  6. Pokud opravdu chcete vytvořit naprosto nezávislého uživatele, tak zde najděte odkaz Přidat uživatele bez účtu Microsoft.
  7. Otevře se dialog pro vytváření nezávislého účtu, sem stačí zadat již dobře známé parametry, jako je uživatelské jméno, heslo, oprávnění apod.

Mimochodem, každému uživateli v systému lze kdykoliv později připojit existující účet Microsoft.MicrosoftWindowsWindows 10


Michal Rada
Jmenuji se Michal Rada a jsem nevidomý. Jsem profesně enterprise architekt. Působím v oblasti eGovernmentu, ICT ve veřejné správě, elektronizace a modernizace úřadů, ale i v přípravě legislativy, a to na národní i evropské úrovni. Patřím prý k otcům zakladatelům...