Twisto – plaťte bezpečně a bez starostí. A to i bez zraku

Fintechový startup Twisto doslova mění způsob placení a notnou měrou tento úkon zjednodušuje. Dokonce začíná cílit i na zrakově znevýhodněné uživatele. Co je vlastně Twisto zač a v čem může pomoci?

S Twistem necháváte své finance u ledu, alespoň na nějakou dobu. Tato služba totiž platí za vás. Ať už na e-shopech nebo v kamenných obchodech. Veškeré platební transakce jsou realizovány z kreditu nebo-li peněz Twista. Jeho výše může měsíčně dosahovat až 25 000 Kč, po dohodě a doložení potřebných dokumentů klidně i víc.

Kredit znamená dostupné finanční prostředky Twista, které můžete libovolně využít. Nejdříve tedy zaplatíte kreditem a po určité době, dle data splatnosti na vystavené faktuře, vrátíte peníze zpět Twistu ze svého.

Platíte snadno. Jednoduše a na pár kliknutí

Bez starostí a z Twisto kreditu, ne ze svých peněz. Nikde neopisujete údaje z platební karty a celý proces realizace platební transakce, vyřešíte skutečně na pár kliknutí. V podporovaných e-shopech stačí zvolit platební metodu Twisto Pay a o nic víc se nestaráte. Po odsouhlasení požadovaných obchodních podmínek a rychlém procesu ověření uživatele, dojde k dokončení objednávky. Vše zaplaceno a vy už jen čekáte na dodání zakoupeného zboží.

V případě použití Twista v kamenných obchodech potřebujete vlastnit platební kartu. Tu si lehce objednáte v rámci svého Twisto účtu. S kartou můžete platit Twistem kdekoli bez závislosti na tom, jestli je někde tato platební metoda podporována. A pokud vlastníte iPhone nebo Apple Watch, platební kartu u sebe nemusíte vůbec nosit. Twisto totiž podporuje Apple Pay.

Také veškeré faktury a složenky můžete svěřit Twistu. V rámci funkce Twisto Snap nafotíte fakturu nebo složenku, případně ji nahrajete do systému. V Twistu ji zpracují, odečtou vám požadovanou částku z dostupného kreditu a vy následně zaplatíte na základě data splatnosti standardním způsobem.

Je to všechno až moc snadné, aby v tom nebyl zádrhel. Tato myšlenka vám určitě nyní vrtá hlavou. Nelze přeci platit za zboží nebo služby jen tak. Bez vlastních financí. Co Twisto ve výsledku poskytuje a v čem je háček?

Odložená platba, ne klasický úvěr

Vaše dotazy jsou zcela pochopitelné. Po objevení Twista mi též dlouho trvalo, než jsem pochopil zásadní rozdíl. Tento startup totiž nabízí našincům něco, co dosud nemá v ČR obdoby. Nejde o klasický úvěr, ale o tak zvanou odloženou platbu. Bez úroků a záznamu v registru dlužníků.

I když své zboží nebo služby získáte, protože jsou uhrazeny kreditem, vy osobně nedáte ze svého ani korunu. Alespoň ne hned. Počká to klidně i měsíc.

S klidem si tedy můžete koupit letenku, zajít si na jídlo do luxusní restaurace nebo třeba na masáž. Použijete k tomu kredit Twista, který veškeré objednávky a platby provede za vás. Následně, až máte k dispozici finanční prostředky na uhrazení Twisto objednávek, zaplatíte ze svého kartou nebo standardním bankovním převodem. Platit Twisto objednávky můžete postupně nebo na základě měsíčního vyúčtování. Záleží na vás, co vám více vyhovuje. Nikdy nedáte ani korunu na víc.

Kolik z kreditu utratíte, tolik doplatíte z vlastních zdrojů. Úhradou Twisto objednávek dochází k automatickému navyšování pročerpaného kreditu až do maximální výše měsíčního limitu, takže můžete doplacený kredit bez obav použít na další objednávky.

A to nejlepší nakonec. Při využívání Twista, neřešíte žádné úroky z prodlení, ani záznam v registru dlužníků.

14, nebo až dokonce 45 dní na zaplacení

Každá Twisto objednávka, kterou zrealizujete z Twisto kreditu, disponuje určitou splatností. Ta bez registrace činí až 14 dní, s Twisto účtem až 45 dní. Dost času na doplacení pročerpaného kreditu. Nemyslíte?

Vždy první den v novém měsíci se Twisto připomene notifikací do mobilu nebo e-mailem. Takže na doplacení rozhodně nezapomenete. Kompletní přehled o veškerých zrealizovaných transakcích spolehlivě získáte v přehledné mobilní aplikaci nebo prostřednictvím jednoduchého webového rozhraní.

Brzy zjistíte, že platit Twisto objednávky z vlastních zdrojů dává jednoznačně smysl. Pokud totiž pročerpaný kredit nedoplatíte, nedojde k jeho navýšení. Zůstane na pročerpané hodnotě. Když tedy budete mít měsíční limit řekněme 10 000 Kč, vyčerpáte 5 000 Kč a následně kredit nedorovnáte ze svého, zůstane vám k dispozici pouze zmíněných 5 000 Kč.

Protože kredit jsou finance Twista, je pochopitelné, že pokud ho nebudete doplácet, mohou nastat potíže. V případě potřeby lze doplacení vyúčtování o měsíc prodloužit za určitý poplatek, tím oddálíte splacení. Následně vás čekají úroky z odložené splatnosti.

Tři tarify, hromada výhod

Twisto lze používat ve třech dostupných tarifech. Každý z tarifů přináší nové a rozměrné možnosti a vychytávky. K dispozici máte tarif Online, Standard, Premium. S online tarifem můžete platit jen na podporovaných e-shopech. Máte přístup do přehledné mobilní aplikace, Twisto objednávky platíte až za 45 dní, tedy patnáctý den v novém měsíci. Když to jinak nejde, splatnost lze za určitý poplatek odložit až o měsíc. Můžete využívat funkci Twisto Snap. Též získáváte nárok na cashback z online nákupů. Za to vše nezaplatíte vůbec nic. Online tarif je totiž bez poplatků.

Tarif Standard stojí měsíčně 49 Kč. Tato částka je vždy zahrnuta do měsíčního vyúčtování. Na tři měsíce ho máte zdarma. Jinak obsahuje vše jako v tarifu Online a k tomu ještě něco navíc.

Požádejte si o Twisto platební kartu. Plaťte jí v kamenných obchodech nebo kdekoli, kde není Twisto oficiálně k dispozici. S kartou to neplatí. Pokud vlastníte iPhone, kartu můžete s klidem nechat doma v zásuvce. Podporuje totiž Apple Pay. Ke kartě si lze také přiobjednat jedinečný platební náramek.

Též lze využívat nesmírně zajímavou vychytávku zvanou Twisto Split. Stručně řečeno, rozdělení útraty. Jste v restauraci. Zaplatíte za celý stůl a pomocí funkce Twisto Split rozešlete ostatním, kolik dluží. Oni provedou platbu přímo Twistu buď svojí platební kartou nebo standardním bankovním převodem. A nemusí vůbec vlastnit Twisto účet. K dispozici máte i Cashback v rámci programu MasterCard Priceless Specials.

Premium tarif stojí 99 Kč měsíčně. Tato částka je zahrnuta v každém měsíčním vyúčtování. Na tři měsíce ho máte zdarma. Nabízí vše jako v tarifu Online, Standard a samozřejmě ještě něco navíc.

Aktivací tohoto tarifu získáváte nárok na cestovní pojištění pro celou rodinu. Léčebné výlohy až do 3 mil. Kč. Zubní ošetření do 3 mil. Kč. Pojištění odpovědnosti do 2 mil. Kč. Zimní sporty, asistenční služby až do 3 mil. Kč. Též pojištění rodiny. Nic se nemusí nikam předem hlásit. Pokud máte v provozu tarif Twisto Premium, cestujete bezpečně a s kvalitním pojištěním.

Navíc tarif Premium zlevňuje veškeré zahraniční transakce až o 5%. A to se rozhodně vyplatí. Údajně by měl obsahovat též delší splatnost Twisto objednávek. Ne patnáctý den v novém měsíci, ale až dvacátý pátý den. Tento bonus se připravuje a bude spuštěn někdy v budoucnu.

Registrace nic nestojí, hotovo za pár minut

Twistu byla udělena licence ČNB, takže tuto službu můžete používat bez zbytečných obav. Abyste se dostali ke všem dostupným funkcím, potřebujete vlastnit Twisto uživatelský účet. Ten si vytvoříte lehce do pár minut a kompletně zdarma.

Stačí se řídit jednotlivými kroky a registračním formulářem proplujete bez zádrhelů. V určité fázi registrace budete tázáni na svoji finanční situaci. Tento krok je nezbytný, protože Twisto musí získat jistotu, že budete schopni dorovnávat pročerpaný kredit z vlastních zdrojů. Na základě poskytnutých informací získáte počáteční měsíční limit. Já začínal s kreditem 5 000 Kč a postupně jsem se propracoval až k maximální výši, tedy k 25 000 Kč kreditu. Limit se automaticky navyšuje s vaší Twisto aktivitou.

Závěrem registrace se nevyhnete ověření identity. To je též nesmírně důležitý krok. Není na tom ovšem nic zvláštního, protože se jedná o standard ve všech bankovních službách. Nedostavujete se osobně na žádnou pobočku, vše řešíte online.

Pořídíte tři fotografie. Přední a zadní stranu občanského průkazu a vlastní selfie s občankou. Tyto fotky musí být kvalitní a dostatečně zřetelné. Nahrajete je do požadovaných políček v registračním formuláři a máte vystaráno. Po dokončení registrace už jen vyčkáte na závěrečné vyjádření ze strany Twista. Buď vám účet schválí, nebo zamítnou. V případě zamítnutí zjistíte i podrobný důvod, proč k tomu došlo. Po schválení Twisto účtu můžete začít využívat všech výhod této služby.

Registrace do Twista není nutná, pokud si chcete tuto platební metodu jen nezávazně vyzkoušet. Bez registrace máte ale jistá omezení, která nelze překročit. Můžete pouze platit online na podporovaných e-shopech a splatnost Twisto objednávek je pouze 14 dní. Nemáte přístup do uživatelského rozhraní Twista, takže ani žádný přehled o již pročerpaném kreditu. Kreditu na vyzkoušení Twista není mnoho a pokud jej pročerpáte, musíte čekat rok, než se limit stornuje. Twisto si v klidu bez registrace vyzkoušejte a zjistěte, jestli vám vyhovuje. Pokud vás ovšem osloví, věřte, že registrace se vyplatí.

Vhodné i pro zrakově znevýhodněné uživatele

Twisto považuji za nejbezpečnější platební metodu vůbec. Může za to hlavně kredit, kterým platíte. Žádné propojení s vaším bankovním účtem. Své finance máte neustále v bezpečí. Platíte bez obav a bez starostí. Kdyby se náhodou stalo, že byste přišli o více kreditu než je zdrávo, nejedná se o vaše finance, ale o peníze Twista. Díky přehledné mobilní aplikaci a polohovým službám, se dá jakákoli nežádoucí transakce dohledat a zablokovat. Máte-li podezření na zneužití, stačí kontaktovat Twisto a oni to vyřeší za vás.

To platí i v případě nevhodného zboží či zakoupené služby. I když objednávku zaplatíte kreditem, ze svého jste nedali ani korunu. Zboží nebo službu si nejdříve v klidu vyzkoušíte a pokud nebudete spokojeni, nic neplatíte. Objednávku lehce stornujete a zbytek vyřeší Twisto s obchodníkem.

V tomhle všem je právě Twisto jedinečné a mezi uživateli tak oblíbené. Není divu, že oslovilo i zrakově znevýhodněné uživatele. Díky bezpečnosti, spolehlivosti a jednoduchosti, mají tito lidé možnost efektivně a bezstarostně platit, aniž by se obávali o své finanční prostředky. Pokud máte zrakový handicap, existuje větší pravděpodobnost, že vám někdo oskenuje údaje z platební karty nebo vašeho postavení zneužije pro vybílení bankovního účtu. S Twistem tato nepříjemnost nehrozí, protože platíte kreditem. Ne svými financemi.

Podporovaných e-shopů je čím dál víc, v současnosti něco přes 900. Velká pravděpodobnost, že narazíte na Twisto jako platební metodu a zaplatíte na pár kliknutí. Zrakově znevýhodnění uživatelé Twista též oceňují přehlednost jednotlivých transakcí v mobilní aplikaci, jednoduchost doplácení kreditu a bez pochyby Twisto Snap.

Ten pro ně znamená skutečně mnoho. Pokud nevidíte, bývá občas náročné vyčíst platební údaje z faktur či složenek. Může za to grafické rozhraní těchto dokumentů. Pro vidící žádný problém, pro zrakově handicapované skutečný oříšek. Složitě poznáte, co má být číslem účtu, variabilním symbolem nebo konečnou částkou k úhradě. Fakturu nebo složenku stačí nahrát do Twista. Zpracují ji a odečtou vám požadovanou částku z kreditu. O nic víc se nestaráte, pouze kredit doplatíte na základě data splatnosti standardním a přístupným způsobem.

Twisto si uvědomuje, že může být právě pro zrakově znevýhodněné uživatele obrovskou pomocí při realizování platebních transakcí. Proto své systémy koncipuje a vytváří tak, aby byly přístupné a použitelné i pro odečítače obrazovek. Nedávno dokonce zapracovali na registračním procesu přes mobilní aplikaci, který zvládnete projít i bez zrakové kontroly. Pouze ověřování identity doporučuji vyřešit předem s někým vidícím. Sami si s tím totiž neporadíte.

Potřebujete tři fotografie. Občanský průkaz z přední strany, zadní strany a vlastní selfie s občankou. Požádejte někoho vidícího, aby vám s těmito fotografiemi pomohl. Musí být zřetelné a jasně rozeznatelné. Uložte si je do fotogalerie a jakmile k tomu budete v rámci registrace vyzváni, nahrajte je do příslušných políček. I celý dialog s ověřováním identity kromě pořizování fotografií, je plně přístupný pro odečítač obrazovky.

Za vyzkoušení Twista nic nedáte. Mě rozhodně oslovilo po všech stránkách a osobně si na tuto službu nemůžu stěžovat. Je pro mě obrovským přínosem v každodenním životě.PlatbyTwisto


Karel Giebisch
Karel se moderním technologiím pro zrakově znevýhodněné věnuje už řadu let. Je nevidomý, primárně pracuje s Apple produkty, ale nebrání se zabrousit i do oblasti operačních systémů Windows nebo Android.