Ulysses – nadčasový, přístupný textový editor pro iPhone, iPad, Mac

Píšu články už deset, jedenáct let. Za tu dobu vyzkoušeno několik editorů pro práci s texty. Obyčejný poznámkový blok, Microsoft Word, Pages. Editory, které jsem používal dlouhá léta. Ovšem momentálně sázím na Ulysses. Proč?

Tento pro mě ještě donedávna neznámý textový editor vskutku oslovil jednoduchým uživatelským rozhraním a používáním. Pisálkům nabízí vše podstatné na jednom místě bez zdlouhavého hledání a složitého formátování vytvořených textů. Vše je dostupné na pár kliknutí, případně můžete formátovat text přímým vkládáním speciálních znaků rovnou při psaní. Práce v Ulysses je rychlá a efektivní. Pojďme si tento editor ve stručnosti představit. Sami zjistíte, jestli jde o nástroj, který stojí za to alespoň vyzkoušet.

Instalace a první spuštění

Ulysses je volně ke stažení v App Store jak na iPhone, iPadu tak i v Macu. Stačí jej vyhledat a potvrdit instalaci běžným způsobem, který znáte při získávání ostatních aplikací.

Proklikejte úvodního průvodce a zastavte u následujícího kroku, výběru předplatného. Ano, Ulysses není zdarma, ale pokud jej zprovozňujete poprvé, máte týden na vyzkoušení všech funkcí tohoto textového editoru. Bohužel než naběhne zkušební období, musíte zvolit variantu předplatného, která je následující:

 • Měsíčně: 139 Kč
 • Ročně: 979 Kč
 • Studentské: kolem 300 Kč na půl roku, nutno ofotit a zaslat ISIC kartu pomocí jednoduchého formuláře přímo v Ulysses. Nemám vyzkoušeno, více tedy ohledně studentského předplatného neporadím

Aktivace předplatného se nemusíte obávat. Pokud jej do týdne zrušíte standardním způsobem jako jakékoli jiné předplatné v App Store v sekci Můj účet, Předplatné, nebude vám nic účtováno. Po volbě a potvrzení předplatného začíná běžet týdenní zkušební období a vy se dostáváte přímo do aplikace, kterou můžete začít plně používat.

Podoba uživatelského rozhraní

Ocitnete se v knihovně, kde je ukládán a spravován veškerý vytvořený textový materiál prostřednictvím aplikace Ulysses. Knihovna je členěna do několika sekcí uvozených nadpisy, takže mezi nimi můžete snadno přecházet pomocí odpovídajících postupů s aktivním odečítačem obrazovky. Pokud chcete, můžete si nechat zobrazit veškerý obsah v knihovně nebo zobrazovat pouze obsah jednotlivých sekcí, v Ulysses označovány jako skupiny. Ty můžete libovolně vytvářet, dále kategorizovat nebo odstraňovat podle potřeby.

Za výchozí skupinu je považován Inbox. Tato skupina bývá vždy primárně zvolena po spuštění aplikace. To znamená, že pokud si aktuálně vybranou skupinu nepřekontrolujete a vytvoříte nový dokument, zařadí se do Inboxu. V případě, že chcete psát v jiné skupině, stačí ji před tvorbou nového dokumentu pouze vybrat z dostupné nabídky skupin.

Kromě skupin, které považuji za takové adresáře v PC pro kategorizaci obsahu, máte k dispozici též sekci projekty. Zde tvoříte rozsáhlejší díla než pouze jednotlivé články třeba na blog. Pomocí projektů jste schopni napsat odbornou publikaci nebo knihu skládající se z několika částí, kapitol a výsledek seskupit a nadále publikovat v jednom souhrnném souboru. Nikdo nepozná, že výsledný projekt vznikal původně z několika samostatných dokumentů.

To mi připomíná, že v Ulysses nepracujete s dokumenty, ale píšete na jednotlivé listy. Stránkování se řeší automaticky až při exportování výsledného článku nebo projektu podle zvoleného výsledného formátu, ve kterém chcete své dílo veřejně publikovat.

Za zmínku stojí i sekce nastavení, kterou najdete poblíž názvu knihovna. V této sekci provádíte tyto úkony:

 • Upravit knihovnu: volíte, které sekce a varianty mají být viditelné a k dispozici. Např. Ukládání dat na icloud, do externích adresářů mimo icloud, dostupnost sekce v mém zařízení tedy např. iPadu, Macu apod., dostupnost projektů, zobrazení sekce představení, kde naleznete několik dokumentů vysvětlujících jak Ulysses používat
 • Zálohy: Kontrola zálohovaných dat a možnost ruční zálohy
  Nápověda a podpora: zjištění co je nového, sekce častých dotazů, možnost kontaktování podpory, napsání názoru na aplikaci, zjištění verze aplikace
 • Ochrana soukromí: Nastavení a vyžadování hesla při každém spuštění aplikace Ulysses
 • Aktivace: Možnost změny nebo zrušení předplatného
 • Ikona aplikace: Nastavení vzhledu a podoby ikony aplikace Ulysses na obrazovce používaného zařízení iPhone, iPad, Mac a další

Dále v knihovně naleznete sekci Koš, kam jsou umístěny všechny smazané dokumenty tedy listy nebo projekty, a základní filtrování zobrazovaného obsahu. Konkrétně zobrazení veškerých vytvořených dokumentů nebo dokumentů za posledních sedm dní.

Tvorba dokumentů, skupin, projektů, filtrů

Veškerý obsah je primárně ukládán automaticky na icloud. Lze to změnit, ale osobně to nedoporučuji zvláště, pokud používáte více zařízení od Applu než pouze iPhone nebo iPad. Zrušením ukládáním dat na iCloud, zrušíte automaticky i synchronizaci dat mezi zařízeními což pravděpodobně chtít nebudete. Ukládání probíhá samo bez jakéhokoli ručního zásahu uživatele, můžete se tedy soustředit především na tvorbu obsahu a jeho formátování.

Nový projekt vytvoříte takto:

 • Vyhledejte si nadpis projekty, potvrďte volbu akce, která se nachází hned za uvedeným nadpisem
 • Ocitnete se v nabídce, kde potvrdíte volbu nový projekt a následně nastavíte parametry projektu podle svých aktuálních potřeb
 • Tvoříte listy a píšete svůj projekt

Skupiny tvoříte takto:

 • Dohledáte nadpis icloud, potvrdíte volbu akce
 • Ocitnete se v nabídce, kde zvolíte nová skupina. Vyplníte požadované parametry, potvrdíte

Dokumenty tvoříte takto:

 • Zvolíte skupinu, kam chcete dokument zařadit
 • Dohledáte volbu nový list, potvrdíte
 • Píšete do zobrazeného textového pole

Pokud vám nestačí základní filtrování obsahu, můžete si též povytvářet filtry podle libosti. Tvorbu nových filtrů najdete ve stejné nabídce akcí, kde tvoříte nové skupiny.

U jednotlivých listů nebo projektů je též možné nastavit určité cíle. Kolik musí obsahovat slov, znaků apod. Tato možnost se hodí v případě, když potřebujete dodržet určitá zadání včetně termínu, kdy má být práce na projektu nebo listu hotová.

Práce s listy

Při potvrzení volby nový list, dojde ke zobrazení textového pole sloužící pro psaní nebo vkládání textu. Textové pole z levé a pravé strany, ohraničují rozevírací nabídky, kde řešíte veškerou editaci sepsaného textu.

Vpravo od textového pole naleznete základní informace o celkovém počtu slov, počtu stránek. Nabídky pro formátování textu konkrétně: vkládání stylů, citací, odkazů, zvýrazňování, odsazení textu a další, tlačítko vyhledávání otvírající pole pro vyhledávání v textu, tlačítka pro posun označeného úseku textu do různých směrů apod.

Vlevo od textového pole objevíte dvě nabídky. Nástěnku a volbu více. Obsahují tyto možnosti:

 • Nástěnka: Informace o celkovém počtu napsaných znaků, počet slov, odhadovanou dobu čtení napsaného textu, možnosti vkládání klíčových slov, obrázků, poznámek do textu, nabídky pro formátování, které naleznete i vpravo od textového pole bez otvírání nabídky nástěnka
 • Více: Zobrazení na celou obrazovku, vyhledávání v textu, kontrola pravopisu, export listu do podporovaných formátů, sdílení, nastavení editoru

Formátovat text můžete i prostřednictvím jazyku Markdown pokud jej umíte využívat.

Kontrola pravopisu

Velice užitečná funkce zobrazující veškeré nesrovnalosti v napsaném textu včetně návrhů oprav. Stačí vstoupit do nabídky více, potvrdit volbu kontrola pravopisu označovaná jako revizní mód. Následně stisknout tlačítko kontrola textu. Dojde k zobrazení chyb a nesrovnalostí.

Jednotlivé nesrovnalosti se vypisují postupně jak je procházíte. K dispozici máte i návrhy oprav. Případně můžete slova a fráze, která Ulysses nezná, ponechat beze změny nebo přidat do slovníku, aby se příště jako chyby nezobrazovaly. Po dokončení kontroly nezapomeňte revizní mód ručně ukončit opět v nabídce Více.

Export dat

Výsledné listy nebo celé projekty, můžete v Ulysses exportovat do několika formátů, a to:

 • PDF
 • HTML
 • EPub
 • Běžný text
 • DOCX
 • Markdown
 • Publishing: určeno rovnou pro publikování v redakčním systému internetové stránky např. ve WordPressu

Zvolíte formát a následně stisknete tlačítko export. Obsah listu nebo celého projektu bude převeden do požadovaného formátu. Exportovaný výsledek můžete buď pouze zkopírovat do schránky a někam vložit, nebo uložit jako samostatný soubor do úložiště v iPadu nebo Macu ve zvoleném formátu. Snadno ho pak předáte dál třeba e-mailem, uložíte do aplikace pro elektronické publikace nebo čtečky, případně jej uchováte pro pozdější použití.

Jazyková bariéra může být problém

Někteří uživatelé moderních technologií mohou být zklamáni faktem, že Ulysses neobsahuje češtinu. Celé rozhraní je současně pouze v angličtině. Méně znalí tohoto jazyka mohou chvíli tápat, ale časem si jednotlivé funkce a možnosti tohoto užitečného nástroje určitě lze osvojit i s minimálními znalostmi angličtiny. Ostatně máte na to týden v rámci zkušebního období, než dojde ke stržení první platby v rámci předplatného.

Osobně si Ulysses pochvaluji a momentálně tento editor primárně používám pro tvorbu veškerého textového obsahu jak na iPadu tak i v Macu. Pracuje se mi s ním totiž mnohem snadněji než s Microsoft Wordem nebo aplikací Pages. Navíc přístupnost pro odečítač VoiceOver je u Ulysses na velmi vysoké úrovni. Tento editor rád doporučuji všem pisálkům, protože jim nabízí přehledné uživatelské rozhraní, jednoduchost práce a ty nejdůležitější funkce formátování a exportování textů na viditelném a snadno dostupném místě. Není vůbec nutné nořit se do hloubi uživatelského rozhraní, vše máte hezky po ruce. Vyzkoušejte a třeba vás Ulysses též osloví jako mě.

Oficiální stránky editoru Ulysses v angličtině


Sepsáno a naformátováno v Ulysses na iPadu s připojenou hardwarovou klávesnicí Smart Keyboard. Pro Windows není tento editor dostupný.AppleiPadUlysses


Karel Giebisch
Karel se moderním technologiím pro zrakově znevýhodněné věnuje už řadu let. Je nevidomý, primárně pracuje s Apple produkty, ale nebrání se zabrousit i do oblasti operačních systémů Windows nebo Android.