Vánoční čas přeje aktualizacím odečítačů: Kromě Corvusu a Jieshua, přispěchal i Google se Samsungem

Jelikož nejen Jieshuem živ je člověk a aby mě někdo náhodou neobvinil z předpojatosti, ztratím několik slov také ohledně nové aktualizace odečítače TalkBack! Nutno však na začátek poznamenat, že oproti konkurenci v podobě Corvusu a výše zmiňovaného čínského odečítače, je TalkBack jen takový chudý příbuzný. S velkou pompou byla před nějakým tím rokem ohlášena zásadní kooperace Googlu a Samsungu, co se vývoje systémového screen readeru týče.

Ovšem nabubřelá prohlášení zůstávají daleko za očekáváním, pominu-li aktualizaci na verzi 14, kde se Američané a Jihokorejci celkem vytáhli a hodně zapracovali na vylepšení integrované braillské klávesnice. Ta je teď jednou z nejlépe fungujících v rámci androidího ekosystému, nad tím netřeba dlouze polemizovat. Dokonce bylo konečně po letech přidáno i české psaní s diakritikou, díky již dávno přístupným braillským tabulkám. No jak se říká, pomalu, ale jistě! 🙂

Ovšem update na verzi 14.1 už tak slavný není. Uvolněn byl 20. prosince a jelikož jej dosud nemá každý, opět přiložím i potřebné APK instalační soubory. Několik novinek se sice najde a dokonce i jedna hodně zajímavá, nicméně vývojoví inženýři tomu zasse nasadili korunu, jelikož pro mě z nepochopitelného důvodu úřaduje zase pouze angličtina.

Přitom zde to vůbec není nutné. TB totiž nově využívá umělou inteligenci k popisu obrázků, ale nejde mi na rozum, proč je jejich popis dostupný právě jen v anglickém jazyce. Vždyť není nic snazšího použít umělou inteligenci tak, aby mohla popis rrealizovat v mnoha jazycích, včetně toho českého. No nic, snad se někdy dočkáme!

Souhrn několika málo novinek následuje:

  • TalkBack 14.1
  • Popis obrázků generován umělou inteligencí, pouze Angličtina
  • Přidána podpora automatického rolování pro braillské řádky
  • Přidána kontrola pravopisu v rámci braillské klávesnice
  • Přidány nové jazyky pro braillskou klávesnici
  • Poslech vybraného textu
  • Přidána podpora mnoha dalších aplikací, v nichž je možné nechat si nahlas číst označený text
  • Do nastavení byla nově přidána volba pro výběr hlasového výstupu

To je vše, vážení! Výkon je dle mého soudu pořád stejný, bavím-li se o čistém Androidu na telefonech Pixel. Níže si můžete stáhnout odpovídající verze aplikace. Jen připomínám, že provozovat je lze na Androidu 8.0 a vyšším.

Happy TalkBacking!


Článek původně vyšel na webu androidbezzraku.wordpress.com.CorvusGoogleJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.