ZoomText: co byste o něm měli vědět a jak ho využívám já – 1. část

ZoomText je asistivní softwarová lupa s hlasovou podporou. Jejímu vývoji se věnují ve firmě VFO Freedom Scientific v USA (dříve Vispero a ještě dříve AiSqared). Hlavním českým distributorem s technickou podporou je firma Spektra v. d. n.

Komu je software určen a výběr softwarové lupy

Ocení ho především slabozrací uživatelé, případně lidé se zbytky zraku. S jistým omezením ho používají i lidé např. se zúženým zorným polem. Je velmi dobrým pomocníkem pro lidi, kteří mají problém s oslněním při bílém nebo světlém pozadí obrazovky. Také lidé, kteří potřebují kromě zvětšení také hlasovou podporu – aby program četl, říkal, kde se pohybujete s kurzory, umožňuje tyto kurzory zvětšit, zvýraznit a tím je rychleji nalézt. Rozhodně však s ním nemůže pracovat nevidomý nebo jen velmi omezeně, nouzově a to za pomocí hlasové podpory (ne vše v rozhraní programu mluví, ne vše je přístupné v ozvučení ve Windows a podporovaných aplikacích).

Dříve ZoomText umožňoval pro barvoslepé náhradu konkrétní barvy jinou zvolenou barvou, ale bohužel to ve verzi 2021 už není možné. Uživatel je odkázán jen na nabídku přednastavených filtrů barev. Jde o barevné filtry V opačném jasu (můj nejoblíbenější: černá = bílá, bílá = černá, světlá barva = tmavá, tmavá é světlá), Inverzní barvy (tzv. doplňkové, známé i z Vysokého kontrastu Windows – jsou dál od reality, ale mohou někdy posloužit), oba tyto filtry usnadňují práci v tom, že většina obrazovky je tmavá a fonty jsou světlé, výhodné jsou proto, že světloplachého uživatele neoslňují. Dalšími filtry jsou: Žlutá na černé (černá a žlutá barva – tmavé pozadí – ve své praxi jsem se setkal jen s jedním uživatelem, kterému toto vyhovovalo), Domodra (bílé pozadí, černá a modrá), Černá a bílá (bílé pozadí, černá a odstíny šedé barvy), Bílá a černá (také tmavé pozadí, některé převrácené původně tmavé barvy v barvách šedi).

Částečně můžeme říci, že výběr barevných filtrů je bohatší, než u starších verzí a umožňuje u zvoleného filtru nastavovat ve Vlastních barvách různé parametry (Jas, kontrast, zda se mají barvy filtrovat jen ve zvětšeném (zoom) okně nebo i vně nebo jen vně, ale dle mého názoru problémy s poruchou barvosleposti to bohužel neřeší. Barvoslepost se projevuje většinou v zhoršeném nebo úplném výpadku červené, zelené nebo případně modé barvy (a jejich odstínů). Na druhou stranu si pamatuji, že to nebylo úplně jednoduché, zvláště asi pro barvoslepé, si barevné schéma přizpůsobit (potřebovali s tím pomoci) a současný ZoomText umožňuje nastavit si pro každé okno jinou filtraci barev a při přepínání mezi okny se přepíná zároveň i zvolený barevný filtr.

Podobnými softwary jsou dnes Supernova od britské firmy Dolphin, která ve své jedné z variant ještě hlouběji umožňuje kromě zvětšení využívat funkce plnohodnotného screen readeru (odečítače obrazovky). Program MAGic se po sloučení firem Freedom Scientific a AiSquared dále nevyvíjí. Přednost dostal ZoomText.
Jistou nouzovou náhražkou je zvětšení v operačních systémech Windows, eventuálně v MacOS. Pro druhý jmenovaný operační systém ho malou chvíli vyvíjel i ZoomText, ale pokud vím, tak je to v současné době minulost.

ZoomText je vektorový zvětšovací software, na rozdíl od zvětšení ve Windows, které je zvětšením bitmapovým. Obojí má své výhody i někdy nevýhody. ZoomText umí vyhladit linie fontů, ale v některých prostředích může mít problémy s pomalejším zobrazováním nebo až konfliktem s aplikacemi (konkrétně Idos off line, v zobrazení v okně Spoje – na rozdíl od zvětšení integrovaného ve Windows – ZoomText vyvolá při pokusu o pohyb kurzorem v tomto okně pokaždé pád aplikace Idos). Problémy jsou někdy i se stiskem tlačítek na webových stránkách Microsoftu! U podporovaných aplikací mluvíme tehdy, pokud ZoomText v nich sleduje všechny kurzory (editační, menu …) a položky menu a dialogových oken mají svou hlasovou odezvu – jsou čteny.

ZoomText je možné zakoupit buď jako zvětšovač (Magnifier) nebo jako zvětšovač a „odečítač / čtečka / hlasová podpora“ (Magnifier Reader). V České republice není možné zakoupit verzi ZoomText Fussion (ZoomText+JAWS) a je nahrazován ZoomText Magnifier+JAWS, ale myslím, že za úvahu stojí i varianta ZoomText Magnifier Reader + NVDA. Předností kombinace ZoomText Magnifier + JAWS je výhodou logické a funkční uspořádání klávesových zkratek. Nevýhodou naopak to, že při plynulém čtení se nezobrazuje kurzor, kde je text předčítán (ve verzi ZoomText M&R kurzor AppReaderu). Pokud je na PC už nainstalovaný JAWS v plné verzi a přidá se ZoomText M&R kompatibilní verze, funguje ZoomText zřejmě velmi podobně jako ZoomText Fussion se vším, včetně zvýraznění čtecího kurzoru jako AppReaderu, ale tato kombinace je finančně velmi nákladná.

Existuje varianta ZoomTextu instalační (na PC, notebook, případně tablet s Windows 10) nebo „přenosná“ na tzv. flesh klíči (dungle). Na rozdíl od Supernovy, ZoomText musí být nainstalovaný na PC a flash klíč je jen aktivačním prvkem. Aktivace u verze instalační jsou přes internet a je k tomu třeba jedinečné číslo, které se identifikuje se servrem vývojáře. Licence ZoomTextu umožňuje až 3 instalace s tím, že tyto instalace nejdou (na rozdíl od minulosti) odebírat z konkrétního PC. To je ovšem velmi problematické např. v případě ucházení se o nějaké zaměstnání a nástup do něho a případně situace, kdy nebudete v zaměstnání spokojeni nebo úspěšní a budete muset odejít např. ve zkušební době. Proto je možné výhodnější si pořídit verzi aktivační na flesh disku, který ovšem nesmíte ztratit nebo zapomenout v pracovním počítači. Sám bych přivítal, kdyby bylo možné např. jednu z licencí (značek) ZoomTextu nahradit flash klíčem.
O příspěvek na zakoupení ZoomTextu si můžete požádat v rámci žádosti o příspěvek na digitální zvětšovací televizní lupu nebo digitální záznamník (notebook případně tablet s Windows 10). Rozhodně, pokud máte jednou za pět let nárok na příspěvek na celou počítačovou sestavu, využijte ho, protože velkou roli pro fungování ZoomTextu hraje i výkon počítače, tj. hlavně grafické karty a operační paměti.

ZoomText je aktualizován každý rok velkou placenou aktualizací. Podle nejnovějších informací od distributora firmy Spektry, standardní součástí každé licence ZoomTexu (nové verze i upgradu) jsou dnes automaticky aktualizace na následujících 5 let (bývaly 1 licence + 2 upgrady), což je určitě potěšující, že nemusíte na úřadě práce obhajovat vyšší cenu, navýšenou o upgrady na další dva roky. Pomůcka má sloužit v plné funkčnosti minimálně 5 let.
K ZoomTextu je možné si zařadit (včlenit do žádosti o příspěvek) také české (případně slovenské nebo jiné) hlasy jako je Koba speech nebo český SpeechTech. Výhodou je to, že lze u těchto hlas modifikovat pravidla výslovnosti pomocí jejich výslovnostních slovníků, ale může být problém při proplácení pomůcky – proč další programy, když ZoomText obsahuje hlasové synthézy? Vhodné hlavně pro ty, kteří budou ve větší míře používat hlasový výstup ZoomTextu, budou si číst ZoomTextem e-knihy … apod. K tomu by rozhodně měly úřady práce přihlížet.

K ZoomTextu je také vhodné si pořídit dotykový displej (monitor LCD, jejich ceny nejsou výrazně vyšší, než klasické), protože ZoomText dotykové obrazovky podporuje. Sám takový monitor mám, sice ho příliš dotykově nevyužívám, ale někdy se přece jen hodí (než třeba hledat myší kurzor na nezvětšené obrazovce).
Když už jsme odbočili k monitoru – doporučuji si pořídit monitor na nosném rameni – možnost nastavení většího přiblížení monitoru, výšky … a tím i dosažení ergonometričtějšího (správnějšího) sezení u počítače a držení těla – ocení to hlavně vaše záda, případně i dva monitory – pokud máte zachováno relativně široké zorné pole obou očí, protože jednou z funkcí ZoomTextu je podpora zobrazování na dvou monitorech – je to ale poměrně náročné na místo u počítače a znovu bych tu zdůraznil výhodnost monitoru na ramenech, ovšem doporučuji se poradit s firmou Spektra na volbě grafické karty – moje zkušenost, ne všechny grafické karty se dají tak snadno přesvědčit k tomu, aby se ZoomTextem spolupracovaly, zvláště pokud pracujete ve Windows jako uživatel a nikoli administrátor.

Spouštění počítače a ZoomTextu

ZoomText se umí spustit na přihlašovací obrazovce do Windows, tedy k účtu Microsoftu (stejně jako zvětšení a hlasová podpora Windows). Moje zkušenost – pokud to není potřeba, je dobré nastavit, abyste se do Windows nepřihlašovali přes účet Microsoftu a po startu se nastartovala přímo Windows. To už se ovšem bohužel brzy stane minulostí, pokud přejdete někdy v létě 2021 na Windows 11. Nalogovat se do účtu Microsoftu bude nutností – jak se o tom píše v článku na Technetu, který poprvé uceleněji představuje, co nás s Windows 11 čeká. ZoomText nemám dokonce ani po startu Windows a vždy si počkám, až se všechny spouštěné rezidentní programy probudí, nastartují, jsou na ploše všechny ikony a pak teprve spouštím ZoomText. Určitě to přispívá ke stabilitě fungování ZoomTextu při další práci.
ZoomText vám může nastartovat podle vámi uložené defaultní (výchozí) konfigurace, kterou si můžete sami upravit, případně se vrátit k továrnímu nastavení, které „není úplně pro všechny přijatelné“, tudíž se toho nebojte. Mně např. „vadí“ z tovární defaultní konfigurace spouštění hlasu, dále spouštění zvýraznění aplikačního kurzoru, tedy prvků menu a prvků v dialogových oknech a poslední věcí, kterou bych zmínil – využívám jiné než defaultní barevné zobrazení – filtruji barvy V opačném jasu. Určitě se můžete zajímat o nastavení barvy a velikosti myši nebo editačního kurzoru.

Při práci se ZoomTextem nevyužívejte ve Windows šetřičů obrazovek, nezamykejte operační systému nebo odhlašování či přehlašování se mezi různými uživateli Windows… (náhradou může být vypnuté zobrazování monitoru, ukončení ZoomTextu. a odhlášení ze svého účtu a nebo úplné vypnutí počítače). To vše přispěje k větší stabilitě spuštěného ZoomTextu při práci.

K vlastní práci se ZoomTextem se potřebujete zorientovat v jeho ovládacím panelu, který se skládá ze tří karet: Zvětšovač, Odečítač a Nástroje. Pochopit, že tlačítka na těchto kartách jsou rozbalovací a pochopit jejich menu po rozbalení.

Všechny tyto nabídky zaktivování funkcí nebo vstup do detailnějšího nastavení vám umožňuje i roletové menu.

Klávesové zkratky

Dobré je naučit se také používat nejfrekventovanější klávesové zkratky, které si také uvedeme.

Klíčovou klávesou ZoomTextu je CapsLock, ale může to být i Insert nebo Scroll Lock.

Základní klávesové zkratky jsou tedy kombinací CapsLock + přepínače (Ctrl, Alt) znak z klávesnice nebo tzv. skupinové (skládané) klávesy – stisk vstupní kombinace pro tento režim: Caps Lock+mezerník a postupný stisk dalších znaků na klávesnici a nakonec Enter. Není to tak rychlé jako u klasických klávesových zkratek, ale pomáhá to uživatelům s motorickými problémy prstů a tyto klávesy nejsou v konfliktu s klávesovými zkratkami aplikace, s kterou pracujeme.
Klasické použití CapsLocku je možné i při práci se ZoomTextem, ale je třeba ho dvakrát za sebou rychle stisknout.

Konflikty klávesových zkratek v aplikacích řešíme buď tzv. propustkou ZoomTextu nebo překonfigurováním klávesových zkratek ZoomTextu nebo v aplikaci, s kterou pracujeme, pokud to je možné. Na Propustce si můžeme ukázat syntaktický zápis obou typů klávesových zkratek v nápovědě nebo manuálu ZoomTextu, kde je vše detailněji vysvětleno:

  • Klávesová zkratka: Ctrl + Alt + Shift + P
  • Skupinová klávesa: Caps Lock + mezerník, U, P

Nejpoužívanější klávesové zkratky

  • Zvětšení nebo zmenšení
    • Ctrl+plus na numerické klávesnici pro zvěšení
    • Ctrl+mínus na numerické klávesnici pro zmenšení zobrazení nebo
    • Ctrl + pohyb kolečkem myši (od sebe zvětšení, k sobě zmenšení obrazu)
  • Zapnutí nebo vypnutí zvětšení: CapsLock+Enter (na obrazovce zůstane barevné grafické schéma) – rozdíl od starších verzí
  • Vypnutí nebo zapnutí barevného schématu – filtrace barev: CapsLock+Alt+C
  • Zapnutí nebo vypnutí hlasového výstupu (podpory hlasu): CapsLock+Alt+Enter
  • Spuštění plynulého čtení pomocí čtecího nástroje AppReaderu: CapsLock+Alt+A – začne nebo si kliknete na místo, odkud má začít číst,
    Enter – pozastavení čtení. Znovu Enter nebo šipka doprava – pokračovat v čtení.
    Esc – zrušení režimu čtení pomocí AppReaderu. Někdy na obrazovce zůstane viset speciální myší kurzor, který překáží ve výhledu, ale jinak je funkční. Projevuje se to jako chyba zvl. v posledních verzích ZoomTextu 2020 a 2021. Jak tento kurzor skrýt? Znovu spustit AppReader CapsLock+Alt+A a hned dát Esc a nebo příště zastavit čtení AppReaderu kliknutím pravým tlačítkem myši.
  • Čtení na pozadí: CapsLock+Ctrl+B Čtení na pozadí: CapsLock+Ctrl+B – vyvolá nástroj / panel přehrávače čtení na pozadí a přečte to, co jste si před tím vybrali a dali do schránky Windows (Ctrl+C).

Pokud si vystačíte se ZoomTextem jako já jen jako zvětšovačem + ho budete využívat jen jako nástroj pro plynulé čtení delších textů a máte vše ostatní nastaveno, stačí si zapamatovat těchto pár uvedených klávesových zkratek. Nic víc + samozřejmě vědět, co ZoomText umí a kde tyto funkce najdu na panelu nástrojů.

Ve druhé části se podíváme na témata, která mohou zajímat především pokročilejší uživatele ZoomTextu.



ZoomText


Miloš Šmíd
Původně učitel nejen českého jazyka a dějepisu (ve výslužbě?) ... pomáhal jsem studentům VŠ, momentálně spolusprávce digitální knihovny Mathilda. Daleko zajímavější jsou mé zájmy: e-knihy, digitalizace knih, doprava (hlavně železniční, moje dopravní mailová konference RailBraill), pěší turistika a cestování, historie...