Braillský displej Focus Blue & integrovaný zápisník ScratchPad: tužka a papír pro nevidomé

Jedním z dlouhodobých a palčivých problémů nevidomých je možnost pohotově pořizovat zápisků v terénu. Tedy v těch situacích, kdy člověk bez zrakové vady běžně a intuitivně sáhne po tužce a kousku papíru, aby si poznačil nějakou informaci. S nástupem přístupných mobilních dotykových zařízení se situace sice o malinko zlepšila, na uživatelsky přívětivé a ergonomické řešení ale uživatelé stále čekali.

Braillské displeje Focus Blue páté generace patří mezi oblíbená, osvědčená a spolehlivá zařízení pro domácí, profesionální i mobilní použití. Braillské displeje jsou neocenitelným pomocníkem nevidomého uživatele při aktivní práci s texty – zejména při práci s texty cizojazyčnými, texty obsahujícími symbolický zápis, atp.

Funkce Scratchpad braillských řádků Focus Blue umožňuje vytvářet poznámky a ukládat je na vloženou microSD kartu. Uživatelé si tako mohou například rychle zapsat krátkou informaci jako telefonní číslo nebo e-mailovou adresu, či si pořizovat zápisky z jednání, i když zrovna nemají přístup k počítači nebo mobilnímu zařízení.

Ve Scratchpadu lze také otevírat a číst soubory v prostém textu (s příponou .TXT) a soubory BRF zformátované pro čtení v Braillově písmu.

Scratchpad nabízí základní funkce pro práci se soubory a pro editaci textu včetně funkcí Vyjmout, Kopírovat a Vložit. Pro používání Scratchpadu není třeba aktivní USB nebo Bluetooth připojení braillského řádku.

Poznámky se zapisují pomocí braillské klávesnice řádku Focus a lze je zadávat v braillském plnopisu i zkratkopisu. Když je braillský řádek Focus připojen k počítači nebo jinému zařízení, můžete také obsah souboru, který jste vytvořili, exportovat do editačního pole právě otevřené aplikace.

Bližší informace k aktualizaci firmware a braillským displejům Focus Blue jsou k dispozici na stránce Braillské řádky Focus Blue – Soubory na webu společnosti GALOP.

Zájemci o detailnější seznámení s touto novou funkcí se také mohou těšit na článek popisující praktické zkušenosti z používání ScratchPadu jednoho z redaktorů Pélionu, Michala Jelínka.FocusFocus BlueFreedom ScientificGALOPScratchPadVFO


Radek Pavlíček
Radek se přístupnosti a informačním a komunikačním technologiím pro uživatele s těžkým postižením zraku věnuje od roku 1998. Je duchovním otcem portálu Pélion, řídí a koordinuje veškeré aktivity s ním související a dělá maximum pro to, aby Pélion přispíval ke...