Jieshuo International 20211108: Pár novinek a spousta optimalizací

Rád bych vám po pěti týdnech vývoje představil další update odečítače Jieshuo, který je tentokrát zaměřen na množství optimalizací, avšak dostalo se také na několik nových funkcí. Upozorňuji předem, že tentokrát byl vývoj hodně progresivní a prozatím se tak nedostalo na přípravu nových lokalizačních souborů. Což jinak řečeno znamená, že veškeré novinky, na něž během používání narazíte, budou prozatím pouze v čínštině.

Doporučuji vám tedy použít automatickou funkci překladu, abyste si udělali alespoň přibližný obrázek o tom, co která položka znamená. Li navíc již před delším časem avizoval, že překládat se bude až v situaci, kdy bude zapracován dostatek novinek, aby měla lokalizace smysl.

Seznam změn pro aktuální update

 • Optimalizováno sledování fokusu v rámci webových stránek
 • Optimalizována prodleva funkce dlouhého kliknutí, časový limit změněn na půl sekundy
 • Optimalizována offline identifikace
 • Opraven problém, kdy v některých případech docházelo k nemožnosti rolování reklamního obsahu
 • Opravena funkce filtrování obsahu, kdy docházelo k chybnému odfiltrovávání některých anglických obrázkových tlačítek
 • Optimalizovány funkce snímání obrazovky (rozpoznání textu, virtuální obrazovka, rozpoznávání titulků). Týká se zařízení s Androidem 11 a vyšším.
 • Pro usnadnění analýzy a testování bariér přístupnosti softwaru byla přidána do nabídky rozhraní všech instrukcí funkce detaily objektu
 • Do nastavení operací/nastavení rolování byl přidán přepínač pro přečtení naposledy zaměřené položky
 • Do notifikační lišty byla implementována funkce rychlého přidání obsahu na bílou/černou listinu. Stačí jen klepnout na příslušné oznámení, zvolit klíčová slova a po potvrzení úprav bude notifikace automaticky zařazena na příslušnou listinu.
 • Plovoucí menu si nově pamatuje polohu jednotlivých položek.
 • Optimalizována funkce extrakce odkazů.
 • Optimalizován pohyb jedním prstem na domovských obrazovkách v rámci zařízení Huawei.
 • Optimalizována podpora procházení dotykového rozhraní IQOO Origin OS.

Stažení a instalace

Jak je už dobrým zvykem, můžete se spolehnout na automatické aktualizace, jestliže je máte pod volbou pokročilá nastavení/další nastavení zapnuté.

Odečítač by vám ji měl nabídnout v okamžiku, kdy vstoupíte do hlavního nastavení aplikace.

Jestliže chcete instalační apk balíček stáhnout manuálně, máte v zásadě dvě možnosti.

Buďto přímo na zařízení skrze volbu „nastavení programu/stáhnout další zdroje/Jieshuo Plus a nebo z webového odkazu níže.

Stáhnout Jieshuo International 20211108 (repozitář Github)

Co se kompletní reinstalace týče, tak bude asi nutná jak pro koho.

Jestliže nemáte potřebu využívat nově zabudovanou funkci pro zapamatování poslední pozice fokusu, stačí vám pouhá aktualizace. Zjistil jsem totiž, že tato bez provedení čisté instalace není funkční. Jde o vychytávku, kterou konkurenční TalkBack nabízí již velmi dlouho. Jieshuo ji má v sobě už také nějaký ten pátek, ale teprve nyní je plně funkční a dělá to, co má. Pro její správné fungování je nutné v nastavení operací/nastavení rolování aktivovat jak volbu „pamatovat si poslední pozici fokusu“, tak i položku pod ní, která je nově přidaná a nemá anglický ani český překlad. Poté by již vše mělo korektně fungovat.

Rovněž jsem vyzkoumal, že po běžné aktualizaci nepracují funkce pro překlad textu, takže já osobně čistou instalaci doporučuji, abyste se vyhli případným problémům. Nezapomeňte před ní provést zálohu uživatelského nastavení. To vám výrazně ulehčí práci a obnovení odečítače do původního stavu vám tak zabere jen minimum času.

Happy screen reading!


Článek Jieshuo International 20211108: Pár novinek a spousta optimalizací vyšel původně na webu Android bez zraku.AndroidJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.