Jurij Gagarin nás pozval do vesmíru! v Brně – přednáška pro zrakově postižené

Jurije Gagarina jsme zmínili přibližně před půl rokem v článku Vzdělávací sada k 60. výročí letu Jurije Gagarina. O událost, při níž poprvé do vesmíru úspěšně vzlétl člověk – sovětský kosmonaut a první člověk ve vesmíru Jurij Alexejevič Gagarin, byl mezi lidmi se zrakovým postižením natolik veliký zájem, že jsme se rozhodli pro uspořádání přednášky (či besedy) s Milanem Halouskem, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti, zakládajícím členem českého Kosmo Klubu, člena Astronomické společnosti Pardubice a dříve dlouholetého pracovníka České kosmické kanceláře.

Chcete-li se více dozvědět o tom, co vše se dělo před, během i po první návštěvě člověka do vesmíru, přihlaste se na akci, která nese název „Jurij Gagarin nás pozval do vesmíru!“. Nejenže si budete moci poslechnout fascinující povídání Milana Halouska, o tématu podiskutovat, ale také budete mít možnost se seznámit s hmatovým setem, který nese stejné označení – „Jurij Gagarin nás pozval do vesmíru!“

Kdy a kde

Čtvrtek 21. října 2021 od 17:30 do 19:00 – Brno, knihovna Teirésia (celouniverzitní středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity). Komenského náměstí 2, 602 00 Brno.

Na akci je nutné se zaregistrovat

Toto setkání je určeno pro osoby se zrakovým postižením. Vidící se mohou účastnit jako doprovod. Zájemci se mohou registrovat prostřednictvím e-mailu petr.dusek@nesmir.cz (prosím, uveďte nám vaše jméno, počet účastníků a zda si přejete zajistit doprovod z nějakého místa blízkého místu akce a zpět). Celkový počet účastníků je limitován, proto neváhejte s registrací!

Podporovatelé:

Přednáška je realizována ve spolupráci několika organizací:

  • Teiresiás – Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity,
  • Světluška – Nadačního fondu Českého rozhlasu a partnerského Fondu Kaufland,
  • Odborná skupina pro bezbariérovou astronomii a kosmonautiku České astronomické společnosti,
  • a jako výstup projektu Inkluzivní vzdělávání: zajištění účasti osob se zdravotním postižením na neformálním vzdělávání dospělých (IEDA), na kterém se podílí Středisko Teiresiás MU.


3D tiskIEDANadační fond Českého rozhlasu SvětluškaTeiresiás


Petr Dušek
Petr několik let pracoval na úchvatné pozici pozorovatele meteorů v Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu Akademie věd ČR. V současnosti se úspěšně zabývá SW vývojařinou, zejména na úrovni zajištění kvality, testování, bezpečnosti a to primárně v oblasti komerčního sektoru.