První dojmy z Envision Glasses

Naskytla se mi možnost vyzkoušet brýle Envision Glasses, které jsou příjemným doplňkem k mobilní aplikaci Envision. O samotných brýlích byl uveřejněn samostatný třídílný seriál od Karla Hrubeše, viz Envision Glasses: Úvod, vzhled, ovládání, nabídka Číst (1. část). Vynechám tedy základní informace a nastíním pouze svůj názor na tento produkt a své první dojmy.

Brýle zatím nevlastním, ale byly mi předvedeny dodavatelskou firmou, která tento produkt dodává v ČR zájemcům z řad zrakově znevýhodněných uživatelů. Jde o můj pouhý první dojem z krátkého používání, nikoli o dojem z několika týdenního testování, to bych možná mluvil jinak. Ovšem už na první dojem brýle zaujaly a byla by škoda nechat si svůj první dojem pro sebe. Třeba má zkušenost pomůže mnohým zrakově hendikepovaným lidem k tomu, si alespoň produkt vyzkoušet nebo rovnou zapůjčit v Půjčovně kompenzačních pomůcek a sportovního vybavení Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Na omak a poslech

Jedná se o standardní konstrukci brýlí s vyměnitelnými obroučkami. Můžete měnit dle potřeby, v základním balení máte dvě varianty připevnitelných obrouček. Pokud nechcete, na obroučky nemusíte vsazovat sklíčka, což především já oceňuji, protože sklíčka brýlí by mi bránila v rozeznávání světlocitu, který mi zbyl na pravém oku. I když se to nezdá, i taková drobnost mi podvědomě trošku pomáhá v samostatném pohybu.

Na pravé straně brýlí najdete dotykové ovládání, reproduktor, dobíjecí konektor spolu s vypínacím tlačítkem. Baterii v brýlích nelze samostatně měnit bez zásahu odborného servisu. Měla by mít slušně dlouhou životnost několika let. Její výdrž při plném provozu se odhaduje na 5 až 6 hodin, což je víc než u produktu Orcam.

Kamerka, která je stěžejní u těchto brýlí, se nachází v přední části ne přímo ve středu, ale mírně zboku. Působí, že má celkem široký záběr.

V přední části brýlí vedle kamerky blíže ke středu, je vsazena nevelká obrazovka. Na ní se promítá vše co kamerka brýlí zachycuje. Pro osoby, které ještě něco vidí užitečné, pro zcela nevidomé nepodstatné, proto se dá tato obrazovka v nastavení deaktivovat. Brýle disponují lehkou a skladnou konstrukcí, nepůsobí vůbec křehce. Nejsem zastánce nošení brýlí. Ale u Envision Glasses mi to kupodivu vůbec nevadilo.

Reproduktor v brýlích je celkem hlasitý a dá se opravdu slušně zesílit. Pro lepší srozumitelnost můžete připojit bezdrátová sluchátka pomocí rozhraní Bluetooth. Envision Glases disponují češtinou a řadou zvukových efektů uživatelského rozhraní při jejich používání.

Ovládání bez zaškolení

K ovládání tohoto produktu nepotřebujete vůbec žádné zaškolení. Pochopíte ho do pár vteřin a kdyby vám nebylo něco jasné, přímo v brýlích najdete velmi detailní návod, jak zařízení ovládat. Vystačíte si s jednou rukou a snadnými dotykovými gesty, které provádíte na dotykovém displeji brýlí, nacházejícím se na jejich pravé straně.

Reakce brýlí na pokyny uživatele jsou svižné a téměř okamžité. Veškeré ovládací postupy doprovází implementovaný hlasový výstup spolu s odpovídajícími zvukovými efekty. I přesto, že jsem brýle držel v ruce až ve chvíli, kdy mi je pracovník firmy dojel ukázat, ovládání mi bylo jasné hned po nasazení.

Envision Glasses má pouze dvě fyzická tlačítka. Jedno na vypnutí a zapnutí, druhé na vyvolání funkce pro zadávání hlasových příkazů. Ty lze používat zatím jen v angličtině, ale podle informací je v plánu český překlad. Společnost Envision na tom údajně horlivě pracuje.

Ploška pro zadávání dotykových gest zabírá celou pravou stranu brýlí. Konkrétně nožičku, kterou si dáváte za pravé ucho. Místa na provádění jednotlivých dotykových gest je dost a dost.

Zaujaly na první dojem

Po uchopení do ruky, vyzkoušení ovládání a otestování několika dostupných funkcí, mě brýle Envision Glasses oslovily hned na poprvé. A to především díky propracované lehké konstrukci, jednoduchosti ovládání, rychlých reakcích systému, rozmanitostí dostupných funkcí. Pokud bych měl srovnávat s Orcam MyEye, brýle mají k dispozici širokou paletu možností, které lze rychle a efektivně využívat. Neřešíte máchání rukou, ukazování prstem, ale jednoduše zvolíte z nabídky funkci, potvrdíte a vyčkáváte na výsledek. Ten je ve většině případů okamžitý.

Brýle disponují řadou funkcí, které zde nebudu rozvádět, protože jsou detailně popsány v samostatných článcích zde na Pélionu, v nichž byly Envision Glasses představeny už před nějakou dobou. Zmíním pouze fakt, že brýle vám mohou pomoci v mnoha oblastech. Rozeznávat barvy, číst krátké a dlouhé texty, rozpoznávat osoby, detekovat světla a mnohem víc. Pro více detailů mrkněte do odpovídajících článků, viz Envision Glasses: Úvod, vzhled, ovládání, nabídka Číst (1. část).

Některé z funkcí fungují off-line, jiné prostřednictvím internetového připojení buď skrze Wi-Fi nebo prostřednictvím mobilního hotspotu – brýle lze tedy efektivně využít i v terénu bez dostupnosti Wi-Fi.

Oceňuji, že jednotlivé uživatelské nabídky jsou krásně přehledné a veškeré funkce lehce dohledatelné. I spárování s aplikací Envision v mobilním telefonu zvládne každý v pár jednoduchých krocích.

Přesnost rozpoznávání hodnotit nemohu vzhledem ke krátké době, kdy jsem mohl s brýlemi pracovat. Ovšem co jsem měl možnost vyzkoušet, kamerka zachytila vše tak, abych obsahu porozuměl. Drobné odchylky nebyly překážkou pro porozumění textu.

Pokud bych měl srovnat s Orcam MyEye, připadalo mi, že při práci s Envision Glasses není nutné natáčet hlavu a řešit, jestli kamerka Orcam MyEye přesně zabírá požadovaný objekt. Kamerka u brýlí má podle mě širší úhel záběru – stačí tedy natočit hlavu pouze požadovaným směrem a brýle ohlásí to, co něco se dozvíte. Nemusí to být detailní, ale kontext pochopíte. Rozhodně mi toho brýle zachytily více než Orcam MyEye.

Ano, po pár týdnech používání bych možná mluvil jinak, ale momentálně mám na zaměřování objektů pomocí brýlí tento pohled. Třeba ho změním nebo zpřesním, pokud budu mít možnost používat brýle Envision Glasses delší dobu, než mi zatím bylo umožněno.

Musím vyzdvihnout ještě jednu užitečnou vychytávku. Brýle umožňují zavolat pomocníkovi. Buď náhodně zvolenému dobrovolníkovi nebo známým kontaktům. Tedy lidem, se kterými jste domluveni předem a používají určitou aplikaci. Po navázání spojení zvolený dobrovolník vidí na svém mobilním telefonu to, co snímá kamerka brýlí a může vás odnavigovat přesně tak, jak potřebujete. Například do požadovaného cíle, může ale pomoci i s rozeznáním trvanlivosti produktů, barev oblečení, dohledat zatoulaný spadený předmět a jiné.

Závěr

Abych to shrnul. Po vyzkoušení brýlí Envision Glasses mi tento produkt z hlediska zcela nevidomého uživatele dává větší smysl než Orcam MyEye. Nabízí z mého pohledu velmi užitečné funkce, které napomohou i kompletně nevidomým lidem. Jednoduché ovládání a svižnost systému rozhodně nesmím opomenout. A to se týče i výdrže baterie. Šest hodin je opravdu dlouhá doba a klidně tak můžu vyrazit do terénu bez starostí, že by brýlím došla šťáva.

Nechci polemizovat, ale mám dojem, že Envision Glasses z hlediska nevidomého uživatele lépe zaměřují prostřednictvím kamerky. Rozpoznají toho opravdu dost i když s drobnými odchylkami, ale výsledek pochopíte. Velkým kladem je také to, že při jejich používání máte volné ruce. Při používání nemusíte mít obavy jejich poškození – brýle jsou vyrobeny z jednoho kusu a jsou pevné.

Celý produkt na mě působí velice příjemně a konstatuji, že dává opravdu smysl i pro zcela nevidomé uživatele. Sám za sebe si dovedu představit s nasazenými Envision Glasses vyrazit do terénu a věřím, že by mi dokázaly zlepšit zážitek při samostatném cestování a při zjišťování požadovaných informací. Z brýlí mám dobrý pocit. A to jsem je zkoušel opravdu jen krátce.

Je tento produkt opravdu využitelný pro nevidomé uživatele?

Osobně si myslím, že využitelný rozhodně je, ale rozhodně ne na sto procent. U všech produktů, jejichž součástí je kamera, bývá vyžadována zraková kontrola. Pokud jste v neznámém terénu a nevíte, kde se nachází informační billboard, cedulky na dveřích, jízdní řády na zastávkách a jiné, pochopitelně nedovedete natočit hlavu odpovídajícím směrem a vyčíst si to, co právě potřebujete. Nicméně v takových chvílích můžete využít právě funkci zavolat pomocníkovi. Spojit se s rodinným příslušníkem nebo kamarádem a požádat ho, aby vám pomohl s orientací v místě, kde právě nacházíte. Prostřednictvím pomocníka na drátě společně dohledáte požadované informace. Ukončíte hovor, budete se řídit radou pomocníka a buď sejmete kamerkou odpovídající informace nebo se vydáte dále směrem, který vám pomocník na telefonu určil.

Za mě brýle Envision Glasses dávají smysl. A to i pro zcela nevidomé uživatele. Nemohu vám však tento produkt doporučit. Je pouze na vás, abyste si ho sami vyzkoušeli. Pouze osobní zkušenost rozhodne, jestli jde o produkt, který vám bude dávat smysl pořídit si je s ohledem na vaše potřeby. Vyzkoušejte si je a přínos posuďte sami. Pro mě osobně brýle mají využití, i když nevidím vůbec nic. To jsem si u Orcam MyEye říci nedokázal.Envision AIEnvision Glasseskamera


Karel Giebisch
Karel se moderním technologiím pro zrakově znevýhodněné věnuje už řadu let. Je nevidomý, primárně pracuje s Apple produkty, ale nebrání se zabrousit i do oblasti operačních systémů Windows nebo Android.