Téčko Plus 12: E-mailové konference jako hlavní téma, doplněné o mnohé další novinky a aktuality na poli informačních technologií pro zrakově postižené

Ve čtvrtek 24. 2. 2022 se na sociální síti Clubhouse, v klubu Potměchuť, uskutečnilo dvanácté setkání příznivců moderních informačních technologií.

Toto vysílání bylo výjimečné hlavně tím, že uzavřelo roční úspěšnou existenci projektu Téčko Plus. Všem posluchačům děkujeme za přízeň a budeme se těšit na další užitečnými informacemi nabitá setkání s vámi.

Pokud vás cokoliv z níže uvedeného zaujme, podrobnější informace se dozvíte v podcastu Téčko Plus 12 (mp3; 50 MB) z tohoto setkání.

Pro možnost zodpovězení zvukového kvízu či v zájmu obecného přehledu o minulých setkáních, rovněž neváhejte navštívit webovou stránku Téčka Plus.

Zvukový kvíz

Ani ve výročním vysílání Téčka Plus nemohl chybět populární zvukový kvíz. Honza Šnyrych připomněl soutěžní ukázku, v níž jste měli poznat pomůcku, která vydává v ukázce uvedený charakteristický zvuk. Tentokrát šlo o ve své době velmi populární a masově rozšířený odečítač obrazovky Mobile Speak pro operační systém Symbian.

Vítězem z celkem čtyř správných odpovědí se pak stal Radek Žalud.

Pokud byste si i vy rádi zasoutěžili, neváhejte se zúčastnit aktuálního kola zvukového kvízu, vše potřebné najdete na stránkách Téčka Plus.

Novinky a oznámení

I výroční vysílání Téčka Plus bylo nabité novinkami a zajímavostmi z námi tak bedlivě sledované oblasti, ostatně zde je seznam těch, které nejsou zmíněny v samostatném odstavci níže:

  • Hmatový leták (Hmaták) má novou webovou prezentaci, prohlédnout si ji můžete na webových stránkách Atelionu.
  • Ozvučený mobilní telefon BlindShell od Vánoc oplývá dvěma novými hrami, aplikacemi pro hudebníky a přehrávačem podcastů, více informací se dozvíte v sestřihu z našeho vysílání.

Hodinky nebo holínky aneb rozpoznávání odporných termitů

Tématem této již velmi dobře zaběhnuté rubriky tentokrát byly hmatné orientační prvky, které zrakově postiženým usnadňují samostatný pohyb. V úvodu Radek Seifert popsal jednotlivé typy těchto prvků a následně Michal Jelínek pohovořil o nejjednodušším způsobu nahlašování poruch zvukové signalizace na semaforech v Praze, konkrétně pomocí webových stránek společnosti ELTODO, a.s., která v Praze zajišťuje jejich údržbu.

E-mailové konference pro zrakově postižené

Největším tématem dvanáctého Téčka Plus byl přechod e-mailové konference pro zrakově postižené uživatele počítačů Fanda pod správu organizace Sons. V diskusi jsme náležitě vyzpovídali hlavního administrátora SONS konferencí Zdeňka Bajtla a na své si přišel i moderátor konference Fanda Peter Halada. Kromě Fandy byla řeč i o dalších konferencích pro zrakově postižené, více informací o nich se dozvíte na konference.braillnet.cz.

Seriál o Total Commanderu v časopise Téčko

V této části našeho vysílání byla řeč o aktuálním seriálu časopisu Téčko, který si klade za cíl přiblížit uživatelům práci s populárním správcem souborů Total Commander. Na toto téma Radek Seifert pohovořil s Jirkou Fenzem, který tento seriál pro časopis Téčko zpracovává.

Flashcards Deluxe

V dalším příspěvku našeho výročního vysílání Honza Šnyrych představil aplikaci Flashcards Deluxe, o níž nedávno vyšel článek i v časopise Téčko. Pokud byste se o této aplikaci chtěli dozvědět více, vše potřebné naleznete na stránce Flashcards Deluxe.

Závěr

Jestliže vás kterékoliv ze zde zmíněných témat zaujalo, více informací o něm se dozvíte ve zvukovém podcastu Téčko Plus 12 (mp3; 50 MB).

Pozvání na další setkání Téčko Plus

Budeme se těšit, že na příštím pokračování Téčka plus, které se výjimečně uskuteční v pátek 8. 4. ve 13.15. se s vámi společně setkáme.TéčkoTéčko Plus


Jiří Fenz
Jmenuji se Jiří Fenz a informačními technologiemi se aktivně zabívám cca posledních 20 let. 10 let jsem působil ve společnosti TyfloCentrum Brno jako lektor obsluhy náročných kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené a jako tester přístupnosti webových stránek. Aktivně se zajímám...