Téčko Plus 8: INSPO 2021, novinky od Applu a obecně vše aktuální z oblasti asistivních technologií

Ve čtvrtek 4. 11. 2021 se na sociální síti Clubhouse, v klubu Potměchuť, uskutečnilo v pořadí již osmé setkání příznivců moderních informačních technologií.

Jak je již při těchto setkáních obvyklé, opět jsme nepřipustili sebemenší nouzi o novinky a zajímavosti z této oblasti. Chcete-li se dozvědět více, rozhodně čtěte dále.

Pokud vás cokoliv z níže uvedeného zaujme, podrobnější informace se dozvíte v podcastu Téčko Plus 8 (mp3; 50 MB) z tohoto setkání.

Pro možnost zodpovězení zvukového kvízu či v zájmu obecného přehledu o minulých setkáních, rovněž neváhejte navštívit webovou stránku Téčka Plus.

Novinky a oznámení

Nedílnou součástí každého Téčka Plus jsou obecné novinky a informace, nejen kolem asistivních technologií. Ani tentokrát tomu nebylo jinak a zde je seznam toho podstatného:

  • Sociální síť Clubhouse nově nabízí svým uživatelům, konkrétně moderátorům, vkládání odkazů přímo do místností, takže odkaz je následně použitelný pro všechny, kteří danou místnost navštíví.
  • Sociální síť Clubhouse nyní umožňuje pořizování krátkých klipů z probíhajících místností a jejich následné sdílení.
  • Aplikace Friends 24 od České spořitelny končí a bude v příštím roce nahrazena jinou aplikací, která by dle vyjádření infolinky České spořitelny měla plnit tentýž účel.

Zvukový kvíz

Ani v tomto Téčku plus jsme nezapomněli na již tradiční zvukový kvíz.

Honza Šnyrych připomněl soutěžní ukázku, v níž jste měli určit zvuk kompenzační pomůcky, specifické svým českým původem a značnou popularitou, které se ve své době, tedy přibližně před dvaceti lety, těšila.

Jednalo se o Braillský řádek Thymus, vyráběný Přemyslem Donátem. Vylosovaným vítězem z celkem tří správných tipů pak byl Jan Danko.

Pokud byste si i vy rádi zasoutěžili, neváhejte se zúčastnit aktuálního kola zvukového kvízu, odkaz na něj je uveden v úvodu tohoto článku.

Hodinky nebo holínky aneb rozpoznávání odporných termitů

Ve třetím dílu této nové rubriky, jejímž účelem je osvětlování často zaměňovaných či nesprávně chápaných termínů se Radek Seifert zaměřil na osvětlení rozdílů mezi haptickými a hmatovými mapami. I když jsou tyto dva pojmy na první pohled identické, může v nich být vcelku podstatný terminologický rozdíl.

Ovládání nových Apple Watch pomocí pohybu ruky

V prvním větším příspěvku Marek Salaba popsal své zkušenosti s novou funkcí, která přibyla do hodinek Apple Watch od verze 6 výše. Jedná se o funkci Gesta rukou, umožňující ovládání Apple Watch, včetně Voice overu, pomocí definovaných pokročilých pohybů a gest.

INSPO 2021

V této sekci Honza Šnyrych a Radek Seifert shrnuli své dojmy z letošního ročníku konference INSPO. Pokud byste se o konferenci INSPO 2021 chtěli dozvědět více, neváhejte navštívit www.inspo.cz/inspo-2021.

Používání Macu poslepu

Dalším hostem osmého Téčka plus byl Adam Samec, který krátce shrnul své dojmy z aktuálního stavu přístupnosti operačního systému Mac OS. Pokud byste se o využívání Macu poslepu chtěli dozvědět podrobně, přečtěte si Adamovu příručku Průvodce VoiceOverem v macOS.

iOS 15 a Share Play

V této části Zdeněk Bajtl stručně popsal reálné fungování nové služby Share Play, dostupné v nejnovější verzi operačního systému iOS. Z jeho příspěvku vyplývá, že tato funkcionalita funguje poněkud odlišně, než jsme si možná představovali, protože sdílení přehrávaného obsahu je omezeno například nutností mít tento obsah v podporovaných aplikacích předplacen všemi účastníky tohoto sdílení.

Seriál JAWS

V rovněž již tradiční rubrice Téčka plus Michal Jelínek popsal způsoby, jimiž lze v JAWSu získávat povědomí o klávesových zkratkách, ať již na úrovni zkratek pro právě používanou aplikaci, tak na úrovni zkratek přímo pro JAWS.

Závěr

Pokud vás kterékoliv ze zde zmíněných témat zaujalo, více informací o něm se dozvíte ve zvukovém podcastu Téčko Plus 8 (mp3; 50 MB).AgoraTéčkoTéčko Plus


Jiří Fenz
Jmenuji se Jiří Fenz a informačními technologiemi se aktivně zabívám cca posledních 20 let. 10 let jsem působil ve společnosti TyfloCentrum Brno jako lektor obsluhy náročných kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené a jako tester přístupnosti webových stránek. Aktivně se zajímám...