Téčko Plus 9: Agora jako hlavní téma a k tomu samozřejmě něco navíc

Ve čtvrtek 25. 11. 2021 se na sociální síti Clubhouse, v klubu Potměchuť, uskutečnilo deváté setkání příznivců moderních informačních technologií.

Vzhledem k tomu, že se v tento den konal i živý přenos plenární sekce podzimní Agory, neslo se i deváté vydání Téčka Plus převážně v tomto duchu. V podstatě jen pár minut po skončení přenosu z plenární sekce jsme totiž některé účinkující přivítali v našem vysílání. Zde vám přinášíme stručný přehled toho podstatného, více se dozvíte ve zvukovém podcastu, případně na odkazech, uvedených níže.

Pokud vás cokoliv z níže uvedeného zaujme, podrobnější informace se dozvíte v podcastu Téčko Plus 9 (mp3; 50 MB) z tohoto setkání.

Pro možnost zodpovězení zvukového kvízu či v zájmu obecného přehledu o minulých setkáních, rovněž neváhejte navštívit webovou stránku Téčka Plus.

Ohlédnutí za podzimní Agorou 2021 ONLINE včetně videozáznamu najdete v článku Podzimní Agora 2021 ONLINE: program zmapoval technologické novinky, projekty i aktivity pro zrakově postižené.

Zvukový kvíz

Ještě před příchodem prvního hosta nemohlo nedojít na vyhodnocení minulého zvukového kvízu. Honza Šnyrych připomněl soutěžní ukázku, v níž jste měli určit zvuk signalizující specifickou akci ve vašem počítači.

Správnou odpovědí bylo přepínání formulářového režimu v odečítačích JAWS a NVdA. Vylosovaným vítězem z celkem dvou správných tipů pak byl Vojtěch Petříček.

Pokud byste si i vy rádi zasoutěžili, neváhejte se zůčastnit aktuálního kola zvukového kvízu, odkaz na něj je uveden v úvodu tohoto článku.

Videohra bez grafiky a 4sense gaming

Prvním hostem, kterého jsme v tomto Téčku Plus přivítali byl Lukáš Hosnedl, který náležitě doplnil příspěvek, jehož oficiální název byl Dave Evans, Unveiling the Vale – zkušenosti z tvorby videohry bez grafiky společně s nevidomými. Lukáš mimo jiné stručně popsal hru The Vale: Shadow of The Crown a rovněž se s námi podělil o své dosavadní zkušenosti z jejího hraní. Pokud byste se o této hře chtěli dozvědět více, můžete navštívit například její Let’s play na blogu 4Sense Gaming.

B.note – nový autonomní braillský řádek na českém trhu

Ve druhém příspěvku, který se rovněž týkal účinkujících na agoře Petr Bláha představil nový braillský zápisník B.note, popsal jeho základní funkce a zodpověděl naše všetečné dotazy. Pokud byste se o zápisníku B.note chtěli dozvědět více, můžete například navštívit jeho domovskou stránku.

Středisko ELSA na pražském ČVUT představuje ATELION

Naším třetím hostem byla Barbora Bertlová, která stručně představila ATELION, nové oddělení střediska Elsa pražského ČVUT. Pokud se například chcete dozvědět co je hmaták, případně získat další informace o tomto novém oddělení, rozhodně se podívejte na jeho stránky na Facebooku.

Orbit Writer a první uživatelské zkušenosti s ním

V dalším příspěvku, který opět nepřímo navazoval na plenární sekci Agory se s námi Jirka Fenz podělil o své první dojmy z nové braillské klávesnice Orbit Writer a rovněž toto zařízení stručně popsal. Více informací o tomto zařízení můžete nalézt například v časopise Téčko, kde bude brzy publikováno představení Orbit Writeru.

Stránky Technológie bez zraku a jeho autorka Michaela Dlhá

Naším pátým a posledním hostem byla Michaela Dlhá, která stručně představila svůj projekt Technológie bez zraku. Pokud jste o tomto projektu ještě neslyšeli, rozhodně neváhejte navštívit jeho domovskou stránku Technológie bez zraku.

Závěr

Pokud vás kterékoliv ze zde zmíněných témat zaujalo, více informací o něm se dozvíte ve zvukovém podcastu Téčko Plus 9 (mp3; 50 MB) z tohoto setkání.AgoraTéčkoTéčko Plus


Jiří Fenz
Jmenuji se Jiří Fenz a informačními technologiemi se aktivně zabívám cca posledních 20 let. 10 let jsem působil ve společnosti TyfloCentrum Brno jako lektor obsluhy náročných kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené a jako tester přístupnosti webových stránek. Aktivně se zajímám...