Vy se ptáte, my odpovídáme: Čtyři otázky o používání aplikace Microsoft Teams s odečítačem JAWS

Poznámka: Jedná se o překlad článku You Ask, We Answer: Four Questions about Using Microsoft Teams with JAWS z blogu Freedom Scientific.

Microsoft Teams je chatovací aplikace v rámci služby Office 365, která se hojně využívá ve školním i pracovním prostředí. Spojuje v sobě funkce pro chatování, videokonference, hlasové hovory, ukládání souborů a integraci s dalšími aplikacemi od Microsoftu.

V únoru jsme uspořádali živý webinář na téma Úvod do používání Microsoft Teams s JAWSem (v angličtině). Díky vaší podnětné zpětné vazbě na tento webinář jsme se posléze rozhodli publikovat každý měsíc na našem blogu nový příspěvek, kde postupně zodpovíme vaše nejčastější otázky.

Proč občas JAWS přestává v aplikaci Teams mluvit?

Máme od uživatelů nahlášený problém, kdy při opuštění okna Teams a opětovném návratu do něj může někdy docházet ke změně jeho velikosti. Důsledkem tohoto chování je, že JAWS může v Teams přestat mluvit.

Freedom Scientific v současnosti na nápravě tohoto problému spolupracuje přímo s Microsoftem. Prozatím existuje způsob, jak toto chování obejít, který by měl vést k tomu, že JAWS začne v okně Teams znovu číst.

Stiskem klávesy WINDOWS+šipky nahoru a následně WINDOWS+šipky dolů, a nakonec opět WINDOWS+šipky nahoru aplikační okno Teams maximalizujete a Jaws tak začne znovu číst.

Jak se zahajují a přijímají hovory?

Microsoft nabízí pro zahajování a přijímání hovorů v Teams několik klávesových zkratek. Všechny tyto příkazy je nutné provádět přímo z aplikačního okna Teams.

Pro zahájení odchozího hovoru:

 1. Stiskem CTRL+2 vstupte do oblasti chatu.
 2. Stiskem šipky dolů najděte konkrétní požadovaný chat.
 3. Stiskem klávesy TAB se přesuňte do seznamu účastníků tohoto chatu.
 4. Pomocí šipek vyberte požadovaný kontakt.

Nyní můžete zahájit buď hlasový hovor nebo videohovor:

 • Hlasový hovor: CTRL+SHIFT+C
 • Videohovor: CTRL+SHIFT+U

Následující příkazy fungují kdekoli v aplikaci Teams:

 • Přepínání ztlumení mikrofonu během hovoru: CTRL+SHIFT+M
 • Přijetí příchozího videohovoru: CTRL+SHIFT+A
 • Přijetí příchozího hlasového hovoru: CTRL+SHIFT+S
 • Odmítnutí hovoru: CTRL+SHIFT+D

Jak se pracuje s lištou příkazů?

Pomocí lišty příkazů můžete vyhledat a provést určitý konkrétní příkaz. Pro skok do vyhledávacího políčka stiskněte CTRL+E. Poté stiskem / zobrazte seznam dostupných příkazů.

Pokud už znáte příkaz, který chcete provést, můžete do vyhledávacího políčka napsat rovnou / a ihned poté bez mezery název příkazu. Například následujícím postupem zavoláte konkrétnímu kontaktu:

 1. Napište do vyhledávacího políčka /call.
 2. Stiskněte mezerník.
 3. Napište jméno kontaktu a stiskněte ENTER.
 4. Stiskem klávesy TAB se přesuňte na tlačítko "Odeslat".
 5. Nakonec stiskem ENTERU hovor zahájíte.

Jak se vrátit z prohlížeče dokumentů zpátky do hlavního okna Teams?

Pokud chcete ukončit prohlížení souboru a vrátit se zpátky do aplikačního okna Teams, je potřeba najít tlačítko "Zpět". Protože však toto tlačítko není přístupné klávesou TAB, musíte k tomu použít virtuální PC kurzor JAWSu. Během prohlížení souboru:

 1. Stiskem INSERT+Z zapněte virtuální PC kurzor JAWSu.
 2. Stiskem klávesy B se přesuňte na tlačítko "Zpět" a poté se stiskem ENTERU vraťte do aplikačního okna Teams.
 3. Opětovným stiskem INSERT+Z vypněte virtuální PC kurzor.

Jak nám můžete položit další otázky

Tento příspěvek je jen prvním ze série "Vy se ptáte, my odpovídáme". Pokud máte otázky k aplikacím, které používáte doma, ve škole nebo v práci, podělte se o ně s námi v komentáři pod tímto příspěvkem nebo na e-mailové adrese training@vispero.com (v angličtině). Rádi vaše otázky zodpovíme.



Freedom ScientificGALOPJAWSMicrosoft TeamsVispero


Lukáš Hosnedl
Jmenuji se Lukáš Hosnedl a překládáním nejrůznějších textů z angličtiny se na poloprofesionální úrovni zabývám už víc než deset let. Také se aktivně zajímám o přístupnost, asistivní technologie a technologie obecně. Baví mě ale třeba i tvůrčí psaní, hra na...