Windows vs macOS vs iPadOS: Který systém se nejvíce hodí pro nevidomé studenty?

Doby, kdy zrakově znevýhodnění uživatelé museli ke studiu používat výhradně specializovaná zařízení, již dávno pominuly, a dnes je ve školách již zaběhnutým standardem počítač se spuštěným odečítačem obrazovky spolu s braillským řádkem. Co se týče čistě desktopových systémů, mezi nejvýraznější hráče na trhu patří Windows od Microsoftu a macOS od Applu, přičemž právě software od redmontské společnosti mezi zrakově handicapovanými lidmi hraje první housle. Apple však poslední dobou tlačí do popředí své tablety se systémem iPadOS, a já osobně znám mnoho vidících studentů, kteří iPad na zapisování, ale i na prezentace nebo tabulky upřednostňují. Jak se ale má situace z pohledu nevidomých? Měli by zůstat u Windows, vplout do Apple ekosystému prostřednictvím macOS nebo sáhnout po nejlehčím a nejpraktičtějším zařízení, avšak nejméně komplexním systému?

Ještě předtím, než se vrhneme do samotného porovnávání, bych rád zmínil jeden podstatný fakt. Několik let jsem pracoval na Windows, iPad používám od dubna letošního roku. Co se týče systému macOS, počítač od Applu vlastním zhruba měsíc. Nemusíte se tedy bát, že bych se snažil jako mnoho fanoušků Applu fanaticky přesvědčovat ke koupi produktů této společnosti, aniž bych si Windows pořádně nevyzkoušel. Na Windows nejčastěji používám odečítače JAWS a NVDA, tyto programy jsou mezi uživateli tohoto systému pravděpodobně nejoblíbenější.

Jak probíhá můj běžný studentský den?

Samozřejmě si uvědomuji, že extrémně záleží na tom, zda-li studujete základní, střední či vysokou školu, a jakému oboru se konkrétně věnujete. Já jsem momentálně na všeobecném víceletém gymnáziu, a vzhledem k tomu, že jsou učitelé poměrně nároční, musím pracovat opravdu s mnoha různorodými aplikacemi.

Jako asi většina studentů, nejčastěji potřebuji zapisovat poznámky z hodin. Dále je pro mě důležitý program Microsoft Word, drtivou většinu testů, pracovních listů a cvičení totiž dostávám ve formátu .docx. Velice často pracuji s programy od Googlu jako jsou Dokumenty nebo Formuláře. Občas také potřebuji vytvořit prezentaci nebo myšlenkovou mapu, abych mohl co nejlépe přednést referáty na zadané téma. V hodinách informatiky vykonáváme všemožné úkony od základní práce ve Wordu a PowerPointu přes složitější zapisování vzorců v Excelu až k HTML kódování. V současné době, kdy naše výuka probíhá téměř výhradně v online prostředí, často zapínám Google Meet, Microsoft Teams nebo Zoom. Jedním z nejpodstatnějších, a pro Apple produkty asi nejproblematičtějších úkonů, které ke školním povinnostem neodmyslitelně patří, je zapisování matematických znaků. Ve Windows na to existuje program BlindMoose, nic takového však ani pro macOS, ani pro iPadOS není, což se může zdát jako neřešitelný problém.

Jistě nyní tušíte, že aplikací, které potřebuji, je opravdu nemálo. Navíc nestuduji na speciální škole pro osoby se zrakovým handicapem, avšak na klasické škole mezi vidícími studenty. Tím spíš je pro mne nesmírně důležité, aby všechny softwary byly pokud možno co nejpřístupnější, jelikož tempo výuky je neúprosné.

Použitelnost v terénu, aneb nejlehčí je nejlepší

Asi vám nemusím zdlouhavě vysvětlovat, v čem je iPad tak perfektní zařízení do školy. Ano, v dnešní době jsou notebooky stále lehčí a tenčí, to však platí i o tabletech. A je opravdu nesmírně pohodlné, když při přecházení mezi učebnami jen přenesete iPad. Pokud potřebujete vykonávat složitější práci, připojíte klávesnici, případně braillský řádek, při prezentování můžete klidně chodit s tabletem po třídě a ostatním spolužákům vše názorně ukazovat. iPady obecně mají navíc perfektní výdrž baterie na jedno nabití, kdy si při extrémně náročném používání tablet vyžádá nabíječku až v pozdních večerních hodinách, při méně až středně náročné kancelářské práci, mezi kterou patří i ta studentská, již nebudete mít problém klidně se dvěma dny. Navíc zde nečekáte na probuzení z režimu spánku, zařízení stačí odemknout a vy jen vesele pokračujete v rozdělané práci. Na variabilitu se žádné počítače stále nechytají.

Psaní zápisků zvládnete prostě s čímkoli

Pojďme se vrhnout na nejčastější, ale také nejméně náročnou činnost. Jak jistě tušíte, ani jeden systém zde neztrácí, ani neexceluje. Co se týče Windows, těží zde hlavně z funkcí odečítačů, které mají mnoho nástrojů ke kontrole pravopisu a přebytečných mezer. Osobně jsem však přesto zvyklý zápisy číst po sobě na braillském řádku. Pokud bychom se zaměřili na macOS a iPadOS, obrovskou výhodou je provázanost s iPhonem. Jasně, i na Windows můžete vést sešity tak, aby se například prostřednictvím DropBoxu či OneDrivu s jablečným telefonem synchronizovaly, pro Apple produkty však najdete několik luxsusních poznámkových bloků, které byste pro systém od Microsoftu hledali marně. Zmínit mohu například aplikaci Noted, která umožňuje nahrávání v reálném čase, kdy se můžete při učení se materiálů přesouvat k tomu, co kantor říkal ve chvíli, kdy jste zapisovali. Noted má svoji aplikaci pro iPhone, iPad, Apple Watch i Mac. O kontrolu pravopisu se bát nemusíte ani na Macu a iPadu, vše zvládnete za pomoci rotoru.

Při práci ve webovém prohlížeči a videokonferencích vás klávesnice v kombinaci s dotykem bude bavit

Ke školním povinnostem neodmyslitelně patří různé průzkumy, dotazníky, a v koronavirové době i testy prostřednictvím formulářů. S webovým prohlížečem je také nutné pracovat při tvorbě referátů nebo dohledáváním si informací pro vyplňování pracovních listů. S tím nebudete mít výrazné potíže ani na počítači, ani na tabletu. Všichni jistě používáte rychlou navigaci na stránkách, kdy se jednotlivými písmeny na klávesnici můžete pohybovat po různých objektech, jako jsou například nadpisy a odkazy. Ta funguje na Windows i na macOS spolehlivě, na iPadOS se mi však občas stává, že právě rychlá navigace nefunguje, což je zapříčiněno chybným chováním české klávesnice. Tomu se poměrně podrobně ve svém článku věnuje Adam Samec. Naštěstí si na iPadu můžete nastavit pro pohyb po objektech gesta, která fungují spolehlivě, pro rychlou navigaci také můžete využít rotor.

Obrovskou výhodou iPadu je možnost umístit dvě okna aplikací vedle sebe. Jelikož jsou tablety od Applu perfektně přizpůsobeny ovládáním za pomoci dotyku s VoiceOverem, mezi aplikacemi se jednoduše přepínáte dotykem v místě obrazovky, kam jste danou aplikaci umístili. Z mé zkušenosti budete při takovéto práci nejen rychlejší, ale díky interaktivitě si i jednotlivé úkony daleko více užijete. Ano, desktopové systémy se touto funkcí pyšní také, dokonce si na monitor můžete přidat oken i více. Tato funkce se však pro nevidomého ztrácí se smyslem, jelikož počítače můžete s odečítačem obrazovky ovládat prakticky jen za pomoci klávesnice, a při přepínání mezi okny klávesovou zkratkou nemáte šanci poznat, zda-li jsou umístěna vedle sebe. Některé notebooky s Windows sice dotykovou obrazovkou disponují, komfort používání se však nedá srovnávat s tím, co nabízí iPad, ale třeba i tablety s operačním systémem Android.

Při práci s více okny na iPadu se však můžete setkat s jednou velice závažnou chybou. V některých aplikacích se mi totiž stává, že ve chvíli, kdy mám připojenou externí klávesnici, z nějakého důvodu nemohu zapisovat do textového pole.

Ještě bych chtěl v krátkosti napsat pár řádků k videokonferencím. Nejpoužívanější nástroje, jako je Google Meet, Microsoft Teams a Zoom, jsou bez problému přístupné jak na Windows, tak i macOS a iPadOS, a to jak prostřednictvím webového prohlížeče, tak i aplikací. Do iPadu vřele doporučuji, abyste si tyto komunikační aplikace nainstalovali a nesnažili jste se k nim přistupovat skrze webové rozhraní, Microsoft Teams ani Zoom v prohlížeči nefungují. Google Meet sice ano, musíte však stránku ručně přepnout na desktopovou verzi, a to platí jak pro Safari, tak i Google Chrome, Edge nebo Firefox. Dále u jablečných tabletů počítejte s tím, že se vám při používání dvou aplikací vedle sebe, přepnutí se do jiné aplikace a sdílení obrazovky automaticky vypne kamera. Důvod je neznámý, procesory iPadu jsou dostatečně výkonné na to, aby kameru i při těchto úkonech měli zapnutou.

Neúprosný boj ve tvorbě dokumentů, prezentací a tabulek

Prezentace

Nejmenší porci času bych chtěl věnovat prezentacím. Vzhledem k tomu, že jako nevidomý uživatel pravděpodobně nebudete vytvářet perfektně graficky zpracované prezentace s mnoha animacemi a přechody, zvládnete je utvořit jak na tabletu, tak na počítači, ať už budete pracovat v PowerPointu od Microsoftu, Keynote od Applu nebo Google Slides od Googlu. Jediné, s čím musíte počítat, je špatně přístupná aplikace Google Slides na iPadu, kde poměrně často kurzor VoiceOveru nekonzistentně přeskakuje.

Tabulky

U tvorby tabulek vede systém Windows, i když se na něj macOS dotahuje. Microsoft Excel i Google Sheets jsou zde s přístupností na velice dobře použitelné úrovni, a pravděpodobně nebudete mít problém ani se zapisováním složitějších vzorců a funkcí.

Co se týče desktopového systému od Applu, kromě Google Tabulek a Microsoft Excelu můžete použít i nativní Numbers. U webové aplikace od Googlu se občas setkávám se zhoršenou odezvou, některé úkony se zde navíc vykonávají poměrně krkolomně. Microsoft Excel i Numbers jsou použitelné relativně dobře, byť se nějaké ty chyby najdou. Pokud se však chcete dozvědět více o Excelu a Numbers, ale i Wordu a Pages na Macu, doporučuji si přečíst článek Přístupnost kancelářských aplikací s odečítačem VoiceOver v macOS. Ve výsledku si však myslím, že i na macOS se v tabulkách dá pracovat víceméně efektivně.

Největší problém však budete mít ve chvíli, kdy při tvorbě tabulek sáhnete po iPadu. Asi nejspolehlivější je zde používat Numbers, které vám na základní, ale i některé složitější úkony postačí, a jeho přístupnost dosahuje opravdu velice dobré úrovně.

Pro uživatele, kteří však potřebují pracovat se složitějšími tabulkami, nemusí být Numbers plnohodnotnou náhradou, a ti pravděpodobně sáhnou po Excelu. Na iPadu se však právě s tabulkovým procesorem od Microsoftu nepracuje příliš intuitivně. Pokud totiž cokoli zapíšete do určité buňky, kurzor VoiceOveru přeskočí na její ovládací prvky, ze kterých se ale není možné rychle dostat zpět k seznamu buněk. Google Tabulky se mi také na iPadu spíše neosvědčily, setkal jsem se s podobným problémem jako u Excelu.

Tvorba dokumentů

Jelikož ve článku, na který jsem o několik odstavců výše odkazoval, jsou textové procesory Word a Pages pro Mac dopodrobna rozebrány, budu se zde více věnovat iPadu. K desktopovým systémům bych jen v rychlosti napsal, že na Windows opět nejsou problémy v přístupnosti jak ve Wordu, tak v Google Dokumentech. V macOS je dle mého názoru nejlépe použitelné Pages, jelikož Microsoft Word má s VoiceOverem v delších dokumentech opravdu pomalou odezvu. Pokud si však k Macu připojíte braillský řádek a budete s Wordem pracovat za pomoci něj, zjistíte, že ani při čtení, ani při přesouvání kurzoru na určité písmeno nebudete mít s odezvou Wordu problém, proto při práci doporučuji připojit právě braillský řádek.

Kdy vám však braillský displej moc nepomůže je po otevření jakéhokoli souboru v Google Dokumentech. Z nějakého důvodu se totiž při přesunu kurzorovou šipkou nad určité písmeno na řádku stále zobrazuje text začátku dokumentu.
Word i Pages pro iPadOS jsou sice použitelné, chyby se však i zde najdou. Nejnepříjemnější je asi ta, že ve Wordu pro iPad VoiceOver nepředčítá označovaný text, pokud jej vybíráte pomocí externí klávesnice. Jestliže máte braillský řádek, vybraný text se zvýrazní ve chvíli, kdy z externí klávesnice vyvoláte zkratu VO + F6, i tak je to ale poměrně nepraktické. Ve chvíli, kdy však text označujete za pomoci rotoru, VoiceOver vybíraný text předčítá.
Pages sice obsahuje obrovské množství nejrůznějších zkratek, nějaká, která by však utvořila nadpis, chybí, a narozdíl od verze pro macOS se nedá žádným způsobem namodifikovat. Google Dokumenty jsou, podobně jako na Macu, přístupné s odečítačem obrazovky, avšak téměř nepoužitelné s braillským řádkem.

U iPadu navíc musíte počítat s tím, že aplikace pro něj jsou trochu osekané. Kancelářský balík iWork zahrnující Pages, Numbers a Keynote všechny podstatné funkce nabízí, to se však nedá říci o Microsoft Office. Ve Wordu například nevytvoříte automatický obsah, na doplňky a makra můžete rovnou zapomenout. Dále iPad nezvládne otevřít více než jeden dokument v Excelu, a funkcí zde také nenajdete tolik, co v desktopové verzi. Aplikace od Googlu se již dostaly na poměrně dobrou úroveň, v případě, že by některé úkony nebylo možné učinit, můžete po přepnutí na verzi stránky pro počítač pracovat na webu.

A co matematika?

Matematika byla pro nevidomé na počítačích dlouhou dobu nezvládnutelným oříškem. Naštěstí existuje nástroj BlindMoose, který je přímo na matematiku určený. Po nainstalování a vložení jako doplňku do Wordu můžete zapisovat matematické znaky, které se zobrazují správně jak na braillském řádku, tak běžným uživatelům na obrazovce. Nevýhodou je však fakt, že lze program použít pouze ve Wordu. Aby se znaky zobrazovaly správně, musí mít v počítači BlindMoose nainstalovaný i učitel, který v opačném případě uvidí ekvivalenty značek v Braillově písmu. Pokud tedy zapisujete horní index, kantorovi se zobrazí ‘í‚, po dolním indexu zase ‘á‚.

Na Macu a iPadu sice žádný podobný program neexistuje, já jsem osobně však tento problém vyřešil takto. Nejprve jsem si našel všechny matematické znaky na internetu, osvědčil se mi nástroj Mathematics Keyboard Online. Zde jsem si matematické znaky zkopíroval a v náhradě textu si pro ně vytvořil kombinaci znaků, kterými je mohu zapisovat. Podrobný návod, jak náhradu textu vytvářet, najdete v článku Jak na Apple zařízeních zapisovat matematické znaky.

Musíte počítat s tím, že se takto napsané znaky špatně zobrazují na braillském řádku, na druhou stranu je korektně vyčítá VoiceOver. Můžete je použít téměř v jakékoli aplikaci, zatím mi fungovaly naprosto všude kromě aplikace Microsoft Word, a to jak v macOS, tak i iPadOS.

Závěr

Nemohu stoprocentně říci, který z těchto tří systémů je na studium nejlepší. Windows je osvědčená klasika, se kterou neuděláte chybu, těží zejména z toho, že je pro něj dostupné velké množství odečítačů třetích stran. macOS i iPadOS vás nadchnou perfektně odladěným ekosystémem, nechybí skvěle zpracované aplikace pro tvorbu poznámek, ale i pro kreativce. iPad je navíc nesmírně praktické zařízení, které svou výdrží, rychlostí v použití a variabilitou překonává naprosto všechny cenově dostupné počítače.

Bohužel se však u Apple zařízeních musíte vypořádat s některými chybami v odečítačích, aplikace pro iPad navíc občas mohou být osekané, což ale pro školní práci ve výsledku vůbec nemusí vadit. Matematika, ale i fyzika a chemie je kapitola sama pro sebe, kdy je pro Windows dostupný dobře fungující program BlindMoose, bohužel však má mnou zmiňované limity. Na Apple produktech si musíte zápis matematických znaků vytvořit sami, navíc nebude fungovat korektně s braillskými řádky, na druhou stranu jej můžete použít téměř v jakékoli aplikaci.

Záleží zejména na tom, jaký obor studujete. Programátoři iPad jako pracovní nástroj mohou rovnou vyřadit, jiné je to ale s redaktory, lidmi, kteří studují humanitní předměty nebo víceletá všeobecná gymnázia. Osobně mi nejvíce vyhovuje mít možnost používat jak iPadOS, tak i macOS a Windows. Ve škole mě za počítačem sedět neuvidíte, práci zde zvládnu vykonat na iPadu s připojenou externí klávesnicí a braillským řádkem. Doma mi na stole leží MacBook, na kterém po příchodu dokončuji úkony rozpracované ve škole a vykonávám některé složitější operace v tabulkových procesorech. Ve výjimečných případech se potřebuji kvůli škole přepnout do Windows, pokud zrovna chci pracovat se složitým wordowským dokumentem.

Před koupí zařízení si rozmyslete, co na něm plánujete vykonávat. Pokud nejste technicky nároční a kladete důraz na cestování, nejvíce vás bude bavit iPad. Jestliže spíše pracujete v klidu, studujete obor, kde potřebujete otevřený systém, volte počítač. Macy s procesory Intel mají výhodu, že na nich můžete provozovat macOS i Windows současně, pokud však primárně pracujete se složitými dokumenty v Microsoft Office, je zbytečné investovat do počítače od Applu. Jestliže vykonáváte tak nějak všechno od častého zapisování poznámek až třeba ke tvorbě dlouhých dokumentů, doporučuji zakoupit jak iPad, tak MacBook s procesorem Intel, do kterého si můžete nainstalovat Windows. Budete moci využívat výhod všech systémů, aniž byste učinili jakékoli kompromisy.



AppleiPadJAWSMacmacOS/OS XMicrosoftMicrosoft WordNVDAPřístupnostSrovnáníVoiceOverWindows


Benjamin Levíček
Jsem úplně nevidomý. Aktuálně studuji na osmiletém gymnáziu. Věnuji se hudbě a sportu, zajímám se také o technologie, přičemž jsem zapadl do Apple ekosystému, Windows ani Android mi však nejsou cizí.