Eureka A4

Rok 1990

Psal se rok 1990, kdy lidé se zrakovým znevýhodněním v tehdejším Československu mohli zvolat ono vítězné HEUREKA!“ Důvodem k tomu bylo představení prvního zápisníku pro nevidomé, Eureky A4. Proč právě Eureka A4? Název byl, podle slov jejího tvůrce – ing. Milana Hudečka, opravdu inspirován výše zmíněným vítězným zvoláním. Označení A4 pak znamená, že velikost Eureky odpovídá rozměrům listu papíru téhož formátu. Tedy, až na tloušťku, která je u Eureky asi 4 cm. Váha, tohoto malého zázraku pak dosahovala hodnoty 1,5 kg.

A proč mluvíme o Eurece jako o malém zázraku? To proto, že do té doby u nás komerční výpočetní technika, kterou by mohli využívat i nevidomé osoby, prakticky neexistovala. Štěstí měla snad jen hrstka nevidomých programátorů, kteří se jejím vývojem teprve zabývali a několik šťastlivců, kteří se dostali například k přístroji na zpracování textu s dvacetiznakovým braillským řádkem. Jmenoval se VersaBraille.

Moc větších možností tehdy neměli ani vidící zájemci o výpočetní techniku. K dispozici měli na výběr pouze velice omezený počet a typy osmibitových počítačů značek Atari případně Sinclair, které do tehdejšího Československa prosákly přes „železnou oponu“. Eureka A4 byla, a dodnes zůstává, zcela mimořádným typem osobního počítače, který se svými možnostmi výše uvedeným komerčním počítačům plně vyrovnal a v mnohém je dokonce i předčil. Letos je tomu tedy už víc než 30 roků. Proto si pojďme Eureku a dění kolem ní přece jen trochu víc přiblížit. Rozhodně si to zaslouží.

Rok 2021

Letos je tomu 35 let od doby, kdy australská firma Robotron PTY LTD, vyvinula zápisník, šitý přímo na míru nevidomým uživatelům a 30 let od jeho lokalizace do češtiny a importu na náš trh. Přišlo nám, že se dostáváme do kritického období, kdy je možné ještě od pamětníků a z dostupných materiálů sebrat maximum informací dokumentující, co Eureka byla a jaký byl její technický a společenský přínos. Informace, které jsou dnes dostupné na Internetu, dle našeho názoru neodpovídají tomu, čím Eureka byla. Dokonce Wikipedie, jak česká, tak i anglická, heslo „Eureka A4“ nezná.

Proto jsme, při příležitosti těchto výročí, připravili tuto elektronickou publikaci, kterou si vám, milí čtenáři, nyní na těchto stránkách dovolujeme nabídnout. Prosím, seznamte se s tímto malým zázrakem vy, kteří jste neměli to štěstí jej využívat a zavzpomínejte vy, pro které se Eureka stala každodenním nerozlučným pomocníkem.

Roman Kabelka a Josef Konečný
červen 2021


Seznam kapitol publikace


Navigace