Eureka vstupuje na československý trh

První zásilka, už česky mluvících Eurek, byla do tehdejšího Československa dovezena koncem ledna roku 1991. Koncem března pak začal jejich oficiální prodej. Zprvu jej zajišťoval Národní podnik kancelářské stroje Brno. Původní cena byla stanovena na téměř 59 000 Kčs. I přes tuto, v té době horentní částku, za kterou by se tehdy dalo pořídit i auto, bylo netrpělivými uživateli už 12. března zakoupeno prvních 15 kusů tohoto zařízení. Ano, čtete dobře. Už 12. března. Tedy ještě před započetím oficiálního prodeje.

V polovině roku 1992 převzala prodej Eurek brněnská firma Tech-Rentals spol. s r.o., sídlící v areálu tehdejšího Výzkumného ústavu chemických zařízení v Brně – Králově Poli (dnes společnost AHS trading). Původní cena byla přehodnocena a Eureka se začala prodávat za nižší, ale na tehdejší dobu stále ještě za velmi vysokou cenu 40000 Kčs. Již půl roku před tím, konkrétně koncem května roku 1991, také vstoupila v platnost vyhláška Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky č. 182, díky níž bylo možné požádat o  poskytnutí příspěvku na pořízení kompenzační pomůcky, mj. také na zakoupení Eureky. Jejich prodej se tím o něco zrychlil, avšak pro většinu nevidomých lidí zůstávala i tak stále ještě velice těžko dostupná, protože získat příspěvek od sponzora, zaměstnavatele nebo od úřadu bylo velmi složité. V podstatě jsme na tom byli tehdy hodně podobně jako třeba nevidomí lidé ve Spojených státech. V tehdejším zahraničním tisku se tehdy, mimo jiné, psalo o tom, za jakých okolností Eureka přišla do USA a že si ji Američané také museli koupit za vlastní peníze nebo si museli sehnat sponzora. Její startovací cena v Americe byla zhruba stejná jako u prvního Apple Macintosh, který byl považován za krásný, ale hodně drahý počítač.

U nás byla, díky státní dotaci, cena Eureky později ještě snížena na konečných 18000 KČS. Díky tomu už bylo pro víc nevidomých zájemců přece jen o něco snazší si na její pořízení našetřit, nebo příspěvek od Odboru sociálních věcí získat. Eureka se v Čechách i na Slovensku těšila, a u pamětníků dodnes těší, velké oblibě. Prodávala se až do roku 1996, kdy ji nahradila její mladší, asi o dvě třetiny menší a lehčí sestra Aria. Za dobu jejího prodeje se u nás do škol, do různých firem, ale především do soukromého vlastnictví prodalo více než 600 kusů Eurek. Z toho přibližně jedna třetina na Slovensko.


Navigace