Doba vzniku

Technologický kontext

V době jejího vzniku (rok 1985) patřila Eureka určitě k těm lépe vybaveným počítačům. Díky vynechání grafického výstupu, který byl svým způsobem neohrabaný, byla mobilita Eureky fascinující. Běžný počítač té doby se musel k monitoru či televizoru buď připojit a bez něj nepracoval, nebo měl monitor zabudovaný a byl přenosný poněkud obtížně. I když byly v návrhu učiněny jisté kompromisy, byly vyváženy softwarovou výbavou a obecnou přátelskostí obsluhy. Je nutno si uvědomit, že Eureka nebyla jen počítačem se všemi jeho výhodami, navíc plně ozvučeným. Byla ale především kompenzační pomůckou, která bourala informační bariéry a dovolovala v digitální formě zprostředkovávat plnění úkolů přístupně a s lehkostí, která nám dnes přijde samozřejmá.

O 2 roky později (1987), kdy se Eureka dostala na zahraniční trh v masivnějším měřítku, nebyla příliš konkurenceschopná, jelikož cena použitých komponent odpovídala roku 1985. Uvažovat ovšem jen o hardwaru by bylo zkreslující, neboť musíme uvažovat softwarovou výbavu šitou přímo na míru cílové skupině nevidomých. Odečítače obrazovky se v druhé polovině 80. let nesměle již začaly objevovat na různých platformách, ale sloužily především zrakově postiženým programátorům postrádajíce přesah kompenzačních pomůcek.

Technické a uživatelské limity Eureky byly akcentovány s masivním nástupem PC, vybavených použitelnými odečítači obrazovky a OCR softwarem.

  • Operační systém Eureky a formát jejích disket nebyl kompatibilní s PC.
  • Formát souborů včetně těch textových byl jiný, než bylo běžné na PC, zejména později.
  • Přímé propojování počítačů a připojování k systémům BBS doznaly nejrůznějších vylepšení, jež přišla těsně po sestrojení Eureky, a potom vše převálcovaly moderní síťové protokoly a Internet

Historický kontext

To, že se Eureka zrodila v roce 1985, není jen zásluhou technologického vývoje, ale je i příznačné, že takový revoluční počin přišel v této době. Celý svět byl už v podstatě na dosah, a tak se mimo jiné přímo do obývacích pokojů diváků dostávaly prakticky v reálném čase otřesné záběry hladovějících dětí v Etiopii. Moc rozhlasu a televize na dosud neroztříštěném mediálním trhu byla obrovská. Tato bída ve východní Africe vyvolala velkou vlnu solidarity, z níž se do historie zapsal především impozantní 16. hodinový charitativní dvojkoncert Live Aid. Bez podmořských kabelů a satelitů by dříve nebylo možné vysílat v takové kvalitě vystoupení umělců organizovaně ze stadiónů v Londýně a Filadelfii.

Mezi tím se totalitní vládnoucí garnitura Československa otřepávala z prvního naprosto veřejného vyjádření nespokojenosti po mnoha letech, kdy při příležitosti 1100. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu dav 100 000 věřících nebojácně vypískal na Velehradě jak normalizačního ministra kultury Milana Klusáka, tak i představitele okresního národního výboru.

Solidarita, zájem o druhé, odvaha, to vše bylo příslibem větší svobody a větších příležitostí, tak příznačnými pro druhou polovinu 80. let. Ano i rok 1985 je rokem, kdy se do vedení Sovětského svazu dostal Michail Gorbačov, i když to, co jeho nástup způsobí, si tehdy zatím nikdo neodvažoval odhadovat. To, co Eureka odstartuje mezi nevidomými, si také nedovedl nikdo v době jejího zrodu úplně představit.

Počítače poloviny 80. let

V druhé polovině 80. let přišla Eureka na trh mezi počítače, které určily trendy nejméně na dalších 15 let. Zkusme některé z nich alespoň stručně zmínit. Nejedná se tak ani o výčet počítačů nejpopulárnějších, ale spíše o ty, které byly něčím zajímavé.

  • IBM Personal Computer AT (CCA $6000): Osobní počítač primárně pro businessové účely, jehož hlavními atributy byl 16. bitový procesor Intel 80286, pevný disk s tehdy úctyhodnou kapacitou desítek MB a 16. bitová sběrnice pro rozšiřující karty standardu ISA. Byl vybaven operačním systémem DOS 3.0 od firmy Microsoft.
  • Telesensory Versabraille II+ (CCA $3500): Přenosný počítač s 20. znakovým braillským displejem využitelný jako terminál jiných počítačů nebo jako počítač pro zpracování textů v Braillově písmu.
  • Apple Macintosh 128K (CCA $2500): Legendární počítač s plnohodnotným grafickým uživatelským rozhraním ovládaným myší, které spočívalo na operačním systému Apple System (tzv. klasický Mac OS). Nad operačním systémem běžela grafická nadstavba s ústřední aplikací Finder. Počítač  vážil 7,5 kg, včetně integrované 9. palcové černobílé obrazovky.
  • Robotron Eureka A4 (CCA $2300): Předmět této prezentace, tedy mikropočítač dedikovaný pro zrakově postižené uživatele, který vynikal svou přenositelností a uživatelskou přátelskostí. Mezi jeho přednosti patřila aplikační výbava, která byla kompletně uložena v pamětech ROM, a integrovaná disketová jednotka s oboustranným zápisem na 3,5. palcové diskety.
  • Atari ST (CCA $800): Domácí počítač s příznivou cenou a to i přesto, že jeho výbava byla poměrně štědrá. Jeho grafický výstup byl barevný, čehož využívalo i jeho grafické uživatelské rozhraní. Toto rozhraní, stejně jako u Macintoshe, bylo rovněž ovladatelné myší.
  • Commodore Amiga 500 (CCA $700): Cenově dostupný domácí, i profesionální počítač vynikající zejména svými multimediálními schopnostmi. Grafický a zvukový výstup, v té době s nadstandardními možnostmi, měl každý svůj chipset, který šetřil výpočetní výkon procesoru pro jiné operace. Stejně jako Apple Macintosh, s nímž bývá srovnáván, poháněl jej procesor Motorola 68000.
  • Sinclair ZX Spectrum+ (CCA $200): Jeden z nejdostupnějších domácích 8. bitových počítačů připojitelných na televizor. Poháněl jej 8. bitový procesor Zilog Z80 a byl programovatelný interpreterem jazyka Basic. Dostal se i oficiálně v omezeném množství za železnou oponu do ČSSR pod označením Delta.

Navigace