Konstrukce

Šasi Eureky je vyrobeno z odolného plastu. Skládá se ze dvou částí, které jsou navzájem jištěny 9 šrouby. Zatímco k hornímu dílu je připevněn reproduktor a kontaktní deska klávesnice, zbývající komponenty jsou umístěny ve spodní části na základní desce.

Zvolíme-li namísto horizontálního pohledu vertikální, můžeme si všimnout, že Eureku lze rozdělit též na dvě konstrukčně odlišné části. Ta přední, která se mírně svažuje a dominuje jí klávesnice, ukrývá pod klávesnicí to nejdůležitější z celého zařízení. Levé části dominuje mikroprocesor a za ním si můžeme všimnout čipu modemu. Ve středu je pole patic pro paměťové moduly, vedle něhož vpravo je umístěn řadič disketové jednotky, čip hodin, operační zesilovače zvukového výstupu a další součástky. Základní deska je v pravé dolní části propojena s horním dílem 14. žílovým plochým kabelem, který přenáší signály z klávesnice a výkonový signál do reproduktoru.

Zadní, mohutnější a nahoře vroubkovaná část, obsahuje v levé části obvody, související s komunikačními porty a napájením, nad nimiž je umístěn reproduktor. Střední a pravá část je v plné výšce obsazena akumulátorem a disketovou jednotkou. Disketová jednotka má vlastní oplášťování a odpovídá svými rozměry slotu pro 3,5 palcové jednotky dle standardu EIA 740.

Další konstrukční detaily jsou uvedeny v následných sekcích věnujících se jednotlivým technickým aspektům Eureky. Na tomto místě je ovšem nutno říci, že Eureka není přátelská jen svým softwarem, ale i hardwarem. Miniaturizace zde ještě nepokročila tak daleko, aby nebylo možné pohodlně, klidně i poslepu, přistupovat k důležitým součástem Eureky a při troše odvahy si je i svépomocí vyměnit. Řada z nich se stále běžně prodává včetně akumulátoru, jiné lze sehnat pro změnu v bazarech.

Vnitřní uspořádání Eureky


Navigace