Náramek Sunu Band: cestujte s důvěrou – 2. část

Náramek Sunu Band lze klasifikovat jako vůbec první inteligentní produkt, měnící samostatné cestování zrakově znevýhodněných osob. S využitím echolokace a rozšířené reality, umožňuje bezpečný pohyb bez nehod. Díky citlivým senzorům, neustále monitorujícím blízké okolí, neztrácí jeho nositelé propojení s okolním světem.

V minulém díle Náramek Sunu Band: cestujte s důvěrou – 1. částjsme se podívali na využití náramku pro echolokaci a orientaci v prostoru, určování času a hledání telefonu. V dnešním pokračování se budeme věnovat dalším tématům:

  • Alarm, kompas, hledání míst v okolí
  • Mobilní aplikace Sunu, řídící velín náramku
  • Sunu Band v praxi

Alarm, kompas, hledání míst v okolí

Náramek si rozumí i s Google mapami, GPS a kompasem. V této kombinaci zvládá vyhledávat různá místa v okolí a zaručit navigaci do předem určeného cíle. Pokud aktivujete funkci hledání míst, Sunu Band zmapuje okolní prostor. Na základě nastavených preferencí na maximální vzdálenost pro hledání míst v blízkosti a kategorií, ve kterých chcete vyhledávat, najde nejbližší možné cíle. Obchody, lékárny, banky, nemocnice, stanice metra, tramvajové nebo autobusové zastávky a jiné. Dohledáte si příslušnou kategorii, zvolíte svůj cíl cesty a aktivujete navigaci. Následně se už jen řídíte hlasovými pokyny z mobilní aplikace Sunu a vibrační odezvou náramku.

Osobně mám momentálně nastavenu maximální vzdálenost pro hledání míst na 200 metrů. Mapování oblasti se tedy soustředí na tohle maximální rozpětí a najde mi vždy jen místa, vzdálená od mé aktuální polohy maximálně 200 metrů. Záleží vždy na každém, jak si hledání míst nastaví a co preferuje.

Další užitečnou a zajímavou funkcí je alarm. Jde v podstatě o budík, který v předem navolený čas vyšle náramku signál. Ten začne vibrovat nastavenou sekvenci. Podporuje až tři typy vibrací, takže si můžete současně nastavit tři různá upozornění každé s jinou vibrací. Lépe pak určíte, čeho se aktuální upozornění nejspíše týká. Alarm nastavujete přes mobilní aplikaci Sunu. Náramek v určený čas vibruje. Jedním stiskem tlačítka rovnou z náramku, běžící alarm ukončíte.

Už samotný název funkce kompas napovídá, k čemu slouží. Pokud jej aktivujete a s náramkem Sunu Band na ruce se otáčíte kolem své vlastní osy, hlasová odezva přes mobilní aplikaci Sunu oznamuje jednotlivé světové strany.

Mobilní aplikace Sunu, řídící velín náramku

Náramek sám o sobě zvládá detekovat překážky v okolí a do jisté míry určovat čas. Pokud ovšem chcete ze Sunu Bandu získat něco víc, neobejdete se bez mobilní aplikace. Ta se nazývá Sunu a je dostupná pro operační systémy iOS na iPhonu a zařízení s Androidem. Stáhnete ji zdarma na Google Play a App Storu. Obsahuje českou lokalizaci a jde v podstatě o řídící velín náramku Sunu Band.

Umožňuje propojení náramku s chytrým telefonem přes Bluetooth a následnou správu veškerých funkcí Sunu Bandu včetně aktualizací, zlepšování a novinek. Vibrační odezvu náramku doplňuje o hlasová oznámení pomocí odečítače obrazovky, který zrakově handicapovaní lidé na chytrých telefonech iPhone a Android, využívají. Pomocí aplikace Sunu lze snadno zjistit aktuální stav baterie náramku, nastavovat preference pro detekování překážek, řešit alarm, hledání míst, kompas a mnoho dalšího. Díky aplikaci udržujete neustále svůj Sunu Band aktuální a máte k dispozici různá zlepšení a nové funkce. Ty se objevují s aktualizacemi mobilní aplikace, ale i samotného firmwaru přímo vnáramku Sunu Band.

Pokud nevlastníte chytrý mobilní telefon a rádi byste náramek používali, nic vám v tom nebrání. Musíte se ovšem obejít bez případných hlasových oznámení u některých funkcí a spoléhat se jen na vibrace Sunu Bandu. Bez mobilní aplikace nelze samostatně pracovat s alarmem, kompasem a navigací do cíle určení. Též nezvládnete udržovat náramek aktuální na základě pravidelných aktualizací firmwaru.

I tato situace má určité řešení. Požádat někoho, kdo chytrý telefon používá, aby vám v případě potřeby s nastavením náramku pomohl. Nainstaloval si aplikaci a společně nastavíte, co budete potřebovat. Jediné, bez čeho se v takovém případě skutečně budete muset obejít, jsou funkce alarm, kompas a hledání míst v okolí.

Sunu Band v praxi

Ze začátku budete rozhození a nejistí. Málo kdo totiž umí pracovat s šestým smyslem a to konkrétně citem. Je nutné si uvědomit, že ke standardním vjemům, které při navigaci v terénu používáte, přibude další. Musíte se tento nový vjem naučit poznávat a orientovat jeho prostřednictvím. Chce to pouze trénovat, zkoušet a být trpěliví. Ze své vlastní zkušenosti ovšem mohu s jistotou potvrdit, že v okamžiku, kdy začnete vnímat pocitem, budete se bez přemýšlení vyhýbat objektům a překážkám mnohem dříve, než do nich vrazíte či zaregistrujete bílou holí. Neberte to ovšem tak, že bílou hůl můžete nechat doma. Rozhodně ne. Náramek Sunu Band je užitečným doplňkem, ale bílou hůl nenahradí.

Osobně používám náramek denně. Natolik se stal mojí součástí, že bez něj nevycházím do terénu. Za ty 4 měsíce, co Sunu Band zkouším, mi byl velkým pomocníkem ve známém, ale i neznámém prostředí. Dokonce se mnou cestoval i letadlem do Itálie a zpět. Pro celní odbavení žádný problém.

Mám zkušenost, že náramek dovede bez potíží detekovat tyto překážky:

  • Zdi budov
  • Židle, stoly a další nábytek
  • Dveře
  • Ploty, keře, větve stromů, dopravní značky, květináče, odpadkové koše, bilboardy před obchody
  • Lešení, dopravní značky, pouliční osvětlení, hrazení např. před výkopy či ohraničení stavebních prací

Pouze drobný výčet všech překážek, kterým jsem se již s náramkem Sunu Band úspěšně postavil. Pokud bych měl jmenovat všechny, byl by to hrozně dlouhý seznam. Kromě samotné detekce překážek nedám dopustit na poklidné určování času na základě vibračních sekvencí, alarm a funkci hledání míst v okolí ve spolupráci s kompasem. Ten je užitečný, když přesně nevíte, kde se nachází světová strana, kterou se máte podle navigace vydat.

Když používám sonar pro detekci překážek standardním způsobem, baterie v Sunu Bandu mi vydrží týden. Tím myslím, že ho nemám aktivní neustále, ale jen v případech, kdy vyloženě uvítám jeho pomoc při orientaci. Podle oficiálních podkladů není náramek vodotěsný. Rozhodně bych jej nebral do bazénu, do sprchy a ani nezkoušel potápění. Umývám si s ním běžně ruce a i když bývá celkem mokrý, zatím stále úspěšně funguje. To platí i pro používání v dešti. Přesto ale s vodou u náramku raději moc neexperimentujte.

Co Sunu Bandu vyloženě vadí a kde vám rozhodně nepomůže, je detekování obrubníků, nakloněných rovin, nerovnosti podlahy, schodiště a pohybující se drobné předměty. Nepočítejte s tím, že vám správně detekuje jedoucí vozidla. V tomhle případě dejte raději na svoji intuici a sluch jako dřív. Podle oficiálních podkladů není náramek k detekování pohybujících se objektů určen. Zklamat vás může též v oblasti dalších ultrazvukových zařízení např. v nemocnici. Tyto přístroje mohou signál snímače sonaru, rušit.

Oficiální zvláštní kompenzační pomůcka

Náramek Sunu Band je speciálně navržen pro osoby se zrakovým znevýhodněním. Lze tento produkt oficiálně řadit do kategorie zvláštních kompenzačních pomůcek. Konkrétně do oblasti elektronické orientační pomůcky. Náramek je možné zakoupit samostatně, ale protože bez mobilní aplikace je razantně omezován, není problém jej zařadit k chytrému mobilnímu telefonu. iPhone nebo Android. V takovém případě se stane součástí Multifunkční elektronické komunikační pomůcky a žadateli bude dodán společně s vybraným mobilním telefonem.

Více podrobností zjistíte na www.sununaramek.cz, který připravil oficiální český distributora náramku, společnost GiebHelp Servis s.r.o.EcholokaceNáramekSunu Band


Karel Giebisch
Karel se moderním technologiím pro zrakově znevýhodněné věnuje už řadu let. Je nevidomý, primárně pracuje s Apple produkty, ale nebrání se zabrousit i do oblasti operačních systémů Windows nebo Android.