Sunu Band: pomocník při samostatném pohybu

Pojďme si představit náramek Sunu Band, který sice nemůže nahradit bílou hůl jako takovou, ale v kombinaci s ní dokáže vytvořit nenahraditelné kombo, jelikož je schopen detekovat i překážky ve výšce hlavy a včas na ně upozornit. Kromě toho je možné jej propojit s Google Maps či GPS, díky čemuž jej můžete používat také jako skvělého navigátora. Pojďme se na něj podívat trochu blíž a upřesnit si, co se skrývá v bílé krabičce, ve které tento přístroj po objednání obdržíte.

Krom samotného náramku balení obsahuje nabíjecí micro USB kabel a uživatelský návod v Braillově písmu. Náramek jako takový vzhledově připomíná chytré hodinky s tím rozdílem, že z něj vystupuje centimetr vysoký snímač. Ten je umístěn na boční straně řemínku, ale nijak nepřekáží v pohybu. Co se týče samotné funkce zařízení, hlavní „náplní práce“ je upozornění na překážky před uživatelem, a to na vzdálenost až 5 metrů. Vzdálenost překážky je možné určit dle periody a intenzity vibrací. Platí, že čím silnější vibrace jsou, tím je překážka blíž.

Existuje více možností, jak náramek ovládat. Je možné využít buď dotykový displej, tlačítka, mobilní aplikaci či gesta rukou. Podrobný způsob ovládání jednotlivými principy je možné nalézt v níže odkazovaných článcích. Je však nutné zdůraznit, že mobilní aplikace tvoří jakési „řídicí centrum“ celého zařízení. Náramek je možné používat i bez propojení s aplikací, v takovém případě ale budete mít k dispozici pouze základní funkce. Aplikace samotná je ke stažení v obchodě Google Play, pro zařízení Apple také v App Store. Drtivá většina textu je přeložena do češtiny, překlad ale není na takové úrovni, jakou by uživatelé ocenili.

Další informace

Více informací k funkcím náramku, aplikaci a zkušenosti nevidomých uživatelů najdete v následujících článcích:



Sunu Band


Jsem studentem Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase se věnuji především cestování a vedení skautského oddílu.