Náhledový obrázek - Stojánek Skokanský můstek

Vytiskněte si stojánek k mobilní lupě

Přibližně před rokem mě kamarád Honza poprosil, jestli bych mu nevytvořil a na 3D tiskárně nevytiskl stojánek pro mobilní lupu, která je skrytou funkcí iOS (a možným doplňkem Androidu). Když lupu používáte, zjistíte, že zejména při mocnějším zvětšení i malé zachvění mobilu obraz deformuje a uživatelský komfort se snižuje natolik, že lupa pozbývá smyslu. Proto je dobré mít mobil vložen v nějakém stojánku, který chvění výrazně snižuje.

Takže jsme dali hlavy dohromady a v září 2017 světlo světa spatřil první model stojánku, později označený jako Vidlice; pár měsíců nato druhý typ stojánku, tzv.  Skokanský můstek. Vidlice a Skokanský můstek – tak nějak totiž vypadají.

Na začátku jsme si kladli několik základních požadavků. Stojánky musí být při používání dostatečně stabilní, nesmí významně překážet, musí vyhovovat danému modelu mobilu, měl by být použitelný i pro mobily v různých pouzdrech, musí být dostatečně houževnatý (například v tašce nesmí dojít k jeho zlomení), nesmí významně činit potíže při čtení knih (např. při čtení na okrajích knihy), nesmí být příliš finančně náročný.

Tyto požadavky byly více či méně úspěšně naplněny: dostatečnou (ale ne zbytečně) velikou základnou, dostatečnou (ale ne zbytečnou) robustností, rozměry v jednotkách centimetrů (každý rozměr musí mít nějaký funkční význam), vhodný materiál, respektování zorného pole optiky mobilu.

Níže dávám k dispozici ke stažení podklady obou stojánků  pro 3D tisk (náklady se pak omezují zpravidla na náklady 3D tisku – materiál, elektřinu a vynaložený čas).

K dnešnímu dni je mezi lidmi nejméně 30 těchto stojánků. Což osobně považuji za úspěch – nebyla prováděna žádná cílená marketingová akce.

Vidlice

Aktuálně jsou k dispozici dva modely podle typu smartphonu:

  • Stojánek Vidlice – iPhone 6 / 7,
  • Stojánek Vidlice – iPhone 5 / 5s / SE

Stojánek Vidlice zkrátka vypadá jako vidlice. Je navržen tak, aby se do vidlice daly zasunout mobily bez pouzdra anebo v ne příliš silném pouzdru – je tedy přirozené, že při vložení mobilu se stojánek trochu roztáhne.

Pokud máte přístup k 3D tiskárně, můžete si stojánky zdarma stáhnout a vytisknout:

K dispozici dávám také OpenSCAD skript pro zájemce, kteří by si chtěli stojánky upravit (například změnit rozměry):

Stojánky Vidlice doporučuji tisknout naležato (pro tisk naležato jsou určeny i výše uvedené .stl soubory). A to z důvodu lepšího pružení během používání a zvýšení houževnatosti.

Tisk jsem odzkoušel s několika materiály. Jako vhodné materiály se mi osvědčily dostatečně houževnaté a stabilní PET (polyethylene terephthalate) a XT (colorFabb XT tisková struna je vyrobená z Amphora™ 3D Polymeru od Eastman Chemical Company firmou colorFabb). XT je sice dražší než PET, avšak podle mého názoru je barevně i hmatově příjemnější.

Na mé 3D tiskárně (PRUSA I3 MK2S) se mi osvědčilo tisknout i pomocný okraj (v aplikaci Slic3r označený jako Brim). Tisk je pak stabilnější. Nutné je však okraj po vytištění odstranit. Tisk okraje však nechávám na zvážení, není vyloženě nutný.

Obrázek stojánku Vidlice

Myslete na to, že kvalita tisku se odvíjí od kvality tiskárny, kvality materiálu, kvality tiskaře a nastavení tisku!

Skokanský můstek

Aktuálně jsou k dispozici dva modely podle typu smartphonu:

  • Stojánek Skokanský můstek – iPhone 6 / 7,
  • Stojánek Skokanský můstek – iPhone 5 / 5s / SE.

Tento stojánek je opravdu velmi podobný skokanskému můstku u bazénu. Jen se odrazit, skočit a plavat. Anebo raději – jen stáhnout, vytisknout a používat:

Skokanské můstky jsou složeny ze dvou částí, které je nutné složit a slepit (používám běžně dostupná sekundová lepidla na plasty). Tyhle stojánky sice je možné vytisknout v jednom kuse, ale to by obnášelo větší spotřebu materiálu na podporu (skokanský můstek je převislý) a ve výsledku by se mohl snížit hmatový i vizuální komfort. Tisknu z PET (polyethylene terephthalate). Lze použít i jiný materiál, například PLA (polylactic acid), ale je nutné  počítat s jeho vlastnostmi (PLA je křehčí, ztrácí mechanické vlastnosti již při cca 60 °C).

Stojánek Skokanský můstek

I v případě tohoto stojánku platí, že kvalita tisku se odvíjí od kvality tiskárny, kvality materiálu, kvality tiskaře a nastavení tisku!

Verze pro další smartphony

Podobný či zcela jinak tvarovaný anebo dokonce jinak funkčně řešený stojánek lze vyhotovit pro prakticky jakýkoliv jiný smartphone. Tvůrcům mohou pomoci výše uvedené SCAD soubory – v podstatě v nich  stačí provést drobné úpravy (změnit rozměry, počítaje v to i optimální vzdálenost optiky od lupou zvětšovaného objektu (např. textu)) – není nutné se vyloženě omezovat jen na iPhone.

Osobně další verze budu vyvíjet tak, aby jeden stojánek bylo možné použít pro více modelů smartphonů, tedy univerzálnější.

Na trhu existují stojánky od dalších výrobců, například k telefonu BlindShell, univerzálnější pak Visor, ty však čistě komerčně.

Licence

Na uvedené stojánky Vidlice a Skokanský můstek se vztahuje licence Creative Commons 4.0 (Attribution), což zájemce v podstatě  neomezuje, aby dílo využívali pro své účely či účely komerční.3D tiskTutoriály


Petr Dušek
Petr několik let pracoval na úchvatné pozici pozorovatele meteorů v Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu Akademie věd ČR. V současnosti se úspěšně zabývá SW vývojařinou, zejména na úrovni zajištění kvality, testování, bezpečnosti a to primárně v oblasti komerčního sektoru.