Naučte se s NVDA: Úvod

Naučte se s NVDA, zdarma dostupným odečítačem obrazovky pro Windows

Text "Learn NVDA" na tmavě modrém pozadí (snímek obrazovky pořízený přímo z video návodů

Naučit se pracovat s počítačem za pomoci odečítače obrazovky nemusí být nepřekonatelnou výzvou! Americká nadace nevidomých (AFB – American Foundation for the Blind) si klade za cíl v tomto ohledu svým uživatelům pomoci, a proto vytvořila sérii volně dostupných návodů nazvanou “Naučte se s NVDA.” Tyto články poskytují snadno srozumitelný úvod do základů ovládání operačního systému Windows ve spolupráci se zdarma dostupným, plnohodnotným odečítačem NVDA (Nonvisual Desktop Access, což lze volně přeložit jako "zpřístupnění počítače bez zrakové kontroly").

Návody "Naučte se s NVDA" jsou navrženy tak, aby si s jejich pomocí nevidomý nebo slabozraký uživatel počítače, pro nějž je NVDA zatím úplnou novinkou, dokázal program zcela nezávisle na pomoci druhých nainstalovat a začít s ním pracovat. Naučí vás:

  • Nainstalovat NVDA na váš počítač
  • Pohybovat se v prostředí Windows pomocí NVDA
  • Používat klávesové zkratky NVDA
  • Nainstalovat a začít používat webový prohlížeč Mozilla Firefox
  • A v blízké budoucnosti také používat Microsoft Word a Excel spolu s NVDA.

Každý návod se skládá z podrobných instrukcí postupujících krok za krokem, doprovázených audiozáznamem prezentátora používajícího NVDA (v angličtině) a videem obrazovky jeho počítače. Všechna videa jsou opatřena kompletním přepisem a titulky a budeme rádi, když je budete sdílet. Než se pustíte do čtení samotných článků, můžete začít tím, že si stáhnete NVDA (stránka je v angličtině) (odkaz se otevře v novém okně).

Na této sérii stále pracujeme, takže další návody budou brzy následovat. Přáli byste si být neustále informováni o novinkách od AFB, včetně nových návodů v této sérii? Pokud ano, můžete se přihlásit do e-mailové konference AFB (odkaz se otevře v novém okně) a nechat si odsud zasílat denní nebo týdenní přehled novinek (vše v angličtině).

Děkujeme za štědrou podporu nadaci asociace Technologie pro spotřebitele (Consumer Technology Association Foundation), díky níž jsme mohli tyto návody vytvořit. Zvláštní poděkování patří nadaci Lions Clubs INternational za podporu našich projektů pro rozvoj technické gramotnosti nevidomých. Společně vytváříme přístupnější, inkluzivnější svět pro lidi s vadami zraku.

Poznámky překladatele

  • Snažil jsem se ve smysluplných mezích zachovat formátování a semantickou strukturu jednotlivých článků, včetně případných přiložených obrázků. Z několika technických důvodů jsem se však nepokoušel zachovat vzhled předlohy do všech podrobností, jako jsou např. použité barevné kombinace.
  • Odkazy na původní Youtube videa k jednotlivým návodům (v angličtině) jsou rovněž přiloženy. Text, který je čten přímo odečítačem, je v přepisu vždy přeložen tak, aby odpovídal skutečné české lokalizaci NVDA. Za tímto účelem jsou výrazy složené z kombinace textu a interpunkce (např. klávesové zkratky jako Ctrl+alt+n) přepsány foneticky. Každý nevidomý uživatel používá jinou kombinaci odečítače obrazovky, hlasové syntézy a potažmo i nastavení výslovnosti interpunkčních znamének; proto jsem fonetický přepis formuloval tak, aby v zájmu konzistence a srozumitelnosti co nejpřesněji odpovídal výchozímu nastavení syntezátoru Espeak vestavěného v NVDA.
  • Tyto články si samozřejmě nekladou za cíl jakýmkoli způsobem nahrazovat či aktualizovat oficiální uživatelskou příručku NVDA, která je vždy součástí jeho instalace. Jedná se jen o alternativní zdroj užitečných základních informací, z nějž se třeba někomu bude učit s NVDA pracovat snáze než z oficiální dokumentace. AFB, portál Pélion ani já osobně neručíme za stoprocentní správnost a úplnost uváděných postupů, přestože během překladu jsem se samozřejmě snažil vždy ověřovat, že očekávané chování NVDA bude odpovídat i při používání aktuální české verze (v době tvorby překladu, tj. v červnu 2017, šlo o verzi 2017.2).

Zdroj (odkaz se otevře v novém okně): http://www.afb.org/info/living-with-vision-loss/using-technology/assistive-technology-videos/learn-nvda/1234



Naučte se s NVDANVDApřekladyTutoriályWindows


Lukáš Hosnedl
Jmenuji se Lukáš Hosnedl a překládáním nejrůznějších textů z angličtiny se na poloprofesionální úrovni zabývám už víc než deset let. Také se aktivně zajímám o přístupnost, asistivní technologie a technologie obecně. Baví mě ale třeba i tvůrčí psaní, hra na...